LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti: të dënohet refuzimi i Serbisë për nënshkrimin e marrëveshjes së Ohrit

  22 Mars, 2023

  Albin Vucic BE OherKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të martën mbrëma se presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, ka refuzuar një ofertë që ai e quajti “zemërgjerë” për vetmenaxhim të serbëve të Kosovës, në një asociacion që kryeministri Kurti tha se do ta hartonte dhe propozonte.

   

  “Pas refuzimit për të nënshkruar marrëveshjen e 27 shkurtit dhe para se të refuzonte sërish ...

 • BE-SHBA kërkjojnë zbatimin e marrëveshjes

  22 Mars, 2023

  Albin oherShefi i politikës së Jashtme të BE Josep Borrell, tha se zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi, do të mbikëqyret nga një komision i përbërë nga të dyja vendet dhe Bashkimi Evropian. Ajo është ligjërisht e obligueshme.

   

   

  Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, i njoftoi ministrat e jashtëm të BE-së, për marrëveshjen e Ohrit, që ...

 • Serwer: “Tymi dhe pasqyrat sjellin konfuzion, jo paqe”

  20 Mars, 2023

  serwerNë një analizë të publikuar në Peacefare, Profesori i njohur amerikan, Daniel Serwer, ka analizuar Aneksin Zbatues të marrëveshjes të dakorduar në Ohër, mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq dhe konsideron se Aneksi Zbatues ka dy probleme të mëdha.

  Së pari ai thotë se shmang formën specifike institucionale të origjinalit.

  Së pari ai thotë se shmang formën ...

 • Petritsch: Zbatimi i Marrëveshjes çon në normalizim dhe njohje

  20 Mars, 2023

  PetritschDiplomati austriak, Wolfgang Petritsch, njëherësh ish i dërguari i Bashkimit Evropian për Kosovën dhe ish-Përfaqësues i Lartë për Bosnje-Hercegovinën, thotë se suksesi i arritur në Ohër të Maqedonisë së Veriut, në mes të Kosovës dhe Serbisë, për Marrëveshjen drejt normalizimit, do të varet nga zbatimi ose jo i saj.

   

  Petritsch tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se ...

 • Perëndimi mirëpret marrëveshjen Kosovë – Serbi, mëdyshje në të dyja vendet

  20 Mars, 2023

  takimi Oher AlbinShtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian mirëpritën marrëveshjen e së shtunës në mbrëma, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për udhërrëfyesin e zbatimit të marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

   

  Zëdhënësja e Këshillit amerikan të Sigurisë Kombëtare, Adrienne Watson tha se e “mirëpresim marrëveshjen e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara për normalizimin e ...

 • Blinken mirëpret marrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

  20 Mars, 2023

  BlinkenSekretari amerikan i shtetit, Anthony Blinken, e ka përshëndetur dakordimin e arritur të shtunën në Ohër për zbatimin e marrëveshjes për normalizmin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

   

  “Shtetet e Bashkuara mirëpresin marrëveshjen e ndërmjetësuar nga BE-ja që Kosova dhe Serbia arritën dje. Ne jemi krenarë që mbështesim marrëveshjen dhe mbetemi të përkushtuar për avancimin e integrimit evropian dhe euroatlantik”, ka shkruar ai ...

 • Kosovë-Serbi: BE publikon marrëveshjen dhe planin e zbatimit

  19 Mars, 2023

  Vucic KurtiPa vonesa: Aneksi i zbatimit të marrëveshjes drejt normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi që u arrit më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut publikohet menjëherë nga BE.

   

  Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për zbatimin e propozimit evropian për normalizimin e marrëdhënieve. Kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borrell tha se të dy vendet “janë dakorduar për t’i respektuar ...

 • Borrell: Kosova dhe Serbia u pajtuan për zbatimin e planit evropian

  19 Mars, 2023

  BorellShefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian Josep Borrell tha se Kosova dhe Serbia janë pajtuar për aneksin e zbatimit të marrëveshjes për normalizim e marrëdhënieve ndërmjet tyre, por nuk pati ndonjë nënshkrim nga palët.

  Pas rreth 12 orë bisedimesh që i cilësoi të vështira, zoti Borrell tha se palët janë pajtuar të respektojnë të gjitha pikat e planit ...

 • Do të sjellë takimi i Ohrit kthesën?

  18 Mars, 2023

  Pamje nga vendi i takimit në Ohër, 18.03.2023Të shtunën takohen në Ohër kryeministri Kurti, presidenti Vuçiq dhe kryediplomati i BE, Josep Borrell. Serbia dhe Kosova duhet të normalizojnë marrëdhëniet, nuk ka rrugë tjetër, tha Borrell para takimit.

   

  Zyrtarë të lartë të Bashkimit Evropian thonë se takimi në Ohër ndërmjet kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ...

 • Para takimit të Ohrit, liderët e Kosovës sot takojnë emisarin amerikan

  17 Mars, 2023

  Escobar rtkPara takimit mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili do të mbahet më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut, i dërguari Special të ShBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, sot do të takojë liderët politikë të Kosovës.

   

  Presidenca e Kosovës ka njoftuar se e para e vendit, Vjosa Osmani, do ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"