LAJMET NGA BOTA

 • Rusia përpiqet të rrisë influencën në Ballkan

  3 Mars, 2017

  Lavrov VucicKryeministri i Serbisë Aleksander Vuçiç siguroi zyrtarët e BE që po vizitonin dje Beogradin se vendi i tij mbetet i përkushtuar për anëtarësim në bllokun evropian, por ai paralajmëroi se serbët duan të vazhdonë lidhjet tradicionale edhe “me miqtë e Lindjes”.

  Në muajt e fundit, aleatët e Serbisë në Kremlin kanë qenë më aktivë, thonë zyrtarët dhe analistët perëndimorë. ...

 • Zbulim i ri: jeta në Tokë mund të jetë mbi 4 miliardë vjeçare

  3 Mars, 2017

  TokaDisa mikrofosile të gjetura kohët e fundit në Kanada, mendohet se janë fosilet më të lashta të gjetura deri më sot në Tokë dhe ato mund shërbejnë si provë se jeta në planetin tonë ka filluar më tepër se 4 miliardë vjet më parë. Ky përfundim i një studimi të ri është botuar në revistën “Nature”.

  Shkencëtarët nuk qenë të ...

 • Coats: Rusia, kërcënimi më i madh për Amerikën

  1 Mars, 2017

  Dan CoatsDirector of National Intelligence-designate Dan Coats is sworn-in on Capitol Hill in Washington, Feb. 28, 2017, at his confirmation hearing before the Senate Intelligence Committee. in Washington.

  Kandidati i zgjedhur nga Presidenti Donald Trump për të drejtuar Agjencinë Kombëtare të Zbulimit, ish Senatori Dan Coats, tha se Rusia është kërcënimi më i madh për Amerikën. Këto komente ...

 • Fjalimi i presidentit, reagojnë amerikanët

  1 Mars, 2017

  trump protestTrump Speech Protest

  Në fjalimin e parë që mban para Kongresit, Presidenti Donald Trump prezantoi hollësi për politikat që synon të ndjekë administrata e tij për të bashkuar vendin pas zgjedhjeve përçarëse. Në komunitete të ndryshme të Shteteve të Bashkuara, korrespondentë të Zërit të Amerikës ndoqën fjalimin në televizor, së bashku me banorë lokalë dhe morën përshtypjet ...

 • Si dobësia e BE-së dobëson edhe Ballkanin

  28 Shkurt, 2017

  hartaMarrëdhëniet mes fqinjëve në Ballkan nuk kanë qenë prej vitesh kaq të helmuara sa sot. Disa politikanë përdorin hapur retorikën e luftës dhe të ndryshimit të kufijve. Çfarë po e rindez nacionalizmin në Ballkan?

  Për një kohë të gjatë u duk se Ballkani më në fund i përzuri fantazmat e së shkuarës. Konfliktet u shuan, armiqtë e dikurshëm i dhanë ...

 • Loja për telefona celularë dhe demencia

  28 Shkurt, 2017

  DemenciaNjë lojë për telefona celularë mund të ndihmojë shkencëtarët të kuptojnë se si humbim kujtesën pas një farë moshe dhe nga sëmundje të ndryshme. Me të dhëna të mbledhura deri tani nga dy milionë e gjysmë lojtarë studiuesit thonë se ata mund të jenë më afër gjetjes së një analize diagnostikuese për Alcaimerin dhe forma të tjera të demencës. ...

 • SpaceX gati për fluturimin në Hënë

  28 Shkurt, 2017

  Space xKompania SpaceX thotë se në vitin 2018 do të çojë në një udhëtim orbital në Hënë dy klientë të saj, kundrejt një pagese.

  Themeluesi i kompanisë, Elon Musk, i tha gazetarëve se anija e hapësirës Dragon Two do t’i çojë dy turistët në një udhëtim të gjatë rreth Hënës, gjatë të cilit ata do të përshkruajë distancën prej rreth ...

 • Gabim skandaloz në ndarjen e çmimeve Oskar

  28 Shkurt, 2017

  oskar1Gabimisht si fitues u shpall filmi “La La Land”në katëgorinë e filmit më të mirë. Por fitues ishte një film tjetër. Emma Stone fitoi çmimin Oskar si aktorja më e mirë.

  Aktorja e re amerikane fitoi çmimin Oskar në kategorinë më të rëndësishme – si aktorja kryesore e filmit. Me vetëm 28 vjet, Emma Stone është fituesja më e re ...

 • Bosnja kërkon që Serbia të denohet për gjenocid

  24 Shkurt, 2017

  Prishen raportet mes entiteteve në Bosnjë-Hercegovinë dhe kërkohet revidimi i procesit për krime. Raportet me Serbinë janë tendosur shumë.

  srebrenicaEkipi i ekspertëve të Bosnje-Hercegovinës ka kërkuar në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë që të rishqyrtohet akuza për krimet e Serbisë në këtë vend. Gjykata tani do të shqyrtojë dëshmitë dhe pas kësaj do të marrë vendim. Me 2007 është vendosur që ...

 • Studim mbi mediat sociale dhe stresin

  24 Shkurt, 2017

  mediat socialeRreth 90 për qind e amerikanëve thonë se “vazhdimisht, ose shpesh”, kontrollojnë emalin e tyre, tekstet dhe lllogaritë që kanë në mediat sociale, gjë që u shkakton atyre shumë stres, sipas një raporti të Shoqatës Amerikane të Psikologjisë, APA.

  Ata persona që thanë se i kontrollonin vazhdimisht mediat e tyre sociale, kishin mesatarisht, më tepër stres sa sa personat ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"