LAJMET NGA BOTA

 • Spanja kampione e BE-së për misrin e modifikuar gjenetikisht

  26 Tetor, 2016

  misriSpanja është prodhuesi më i madh i misrit të modifikuar gjenetikisht në Bashkimin Evropian.

  Ai është një nga të fundit në llojin e vet. Fermeri Mariano Jiménez kultivon me bindje vetëm misër natyral. “Kam filluar të merrem me bujqësi ekologjike, sepse desha të kultivoja bimë që nuk ndotin mjedisin. Dhe produkte të shëndetshme. Kjo është arsyeja pse e bëj këtë ...

 • Mali i Zi, Djukanoviç: Po hetojmë përfshirjen e Rusisë dhe Serbisë në përpjekjen për atentat

  25 Tetor, 2016

  milo-djukanovicKryeministri malazez, Milo Djukanoviç ka bërë të ditur se Rusia ka qenë e përfshirë në atentatin e dështuar ndaj tij në ditën e zgjedhjeve parlamentare.

  Duke folur këtë të martë, Djukanoviç tha se ngjarja e 16 tetorit, gjatë së cilës u arrestuan 20 persona, “ka një lidhje të fortë me një faktor të jashtëm”. Mes ...

 • SHBA: Kandidatët përqendrohen te Florida

  25 Tetor, 2016

  trump-clintonTani që kanë mbetur vetëm dy javë deri në ditën e zgjedhjeve, republikani Donald Trump dhe demokratja Hillary Clinton po bëjnë fushatë në Florida, një shtet i rëndësishëm për të dy kandidatët në garën presidenciale.

  Florida, në pjesën juglindore të vendit, është më i madhi ndër shtetet me një garë të fortë për zgjedhjet e 8 nëntorit. Ajo ka 29 ...

 • Serbia (nuk) është përballur me krimet

  24 Tetor, 2016

  Dominon qëndrimi se në Serbi nuk ka ndryshuar asgjë e rëndësishme për krimet nga e kaluara. Është përballur Serbia vërtetë me atë që ka ndodhur në vitet 90-të?

  zene-u-crnomNë 24 vjetorin e krimeve në Sjeverin, aktivistët e organizës joqeveritare Žene u Crnom (Gratë në të Zeza), janë mbledhur në Beograd dhe kanë ngritur mbishkrime me emrat e viktimave. Në disa ...

 • Clinton në avantazh të lartë përballë Trump

  24 Tetor, 2016

  trump-clintonGjatë fundjavës vazhdoi fushata e nxehtë presidenciale amerikane me takime në Karolinën e Veriut dhe në Florida, ku të dyja kampet sulmuan kundërshtarin politik si të papërshtatshëm për detyrën e lartë të presidentit të Shteteve të Bashkuara.

  Ndërkohë, një anketim i djeshëm tregon se zonja Clinton ka zgjeruar avantazhin ndaj zotit Trump gjatë këtij muaji. Anketimi i ri “ABC News” ...

 • Lituani, ndryshim rrënjësor në zgjedhje

  24 Tetor, 2016

  lituaniLituanezët votuan për një ndryshim madhor në zgjedhjet parlamentare të dielën, duke i dhënë fitoren një bashkimi fermerësh që më parë kishte pasur vetëm një vend në parlament. Fitorja më e madhe prej 20 vjetësh nga një parti e vetme, reflekton shqetësimin për ngadalësimin e rritjes ekonomike, aktualisht në masën 2-3 për qind në vit, më pak se gjysma ...

 • Bashkimi i dy gjigandëve të telekomunikacionit amerikan

  24 Tetor, 2016

  attSenati amerikan synon të mbajë dëgjime muajin e ardhshëm për planin e kompanisë gjigande të telekomunikacionit AT&T për të blerë kompaninë Timer Warner, me një çmim prej 85.4 miliardë dollarësh.

  Ligjvënësi republikan Mike Lee dhe ajo demokrate Amy Klobuchar, anëtarë të Nënkomisionit për Antitrustet, thonë se bashkimi i këtyre dy gjigandëve të komunikacionit, do të ngrinte shqetësime domethënëse në aspektin ...

 • Sulmi kibernetik u shtri në disa pjesë të SHBA-së dhe Evropës

  22 Tetor, 2016

  pcNjëmbëdhjetë orë pas sulmit të parë kibernetik që goditi një ditë më parë Shtetet e Bashkuara, kompania e trafikut të internetit “Dyn” njoftoi se problemi ishte zgjidhur.

  Ndërprerjet filluan në Shtetet e Bashkuara dhe u përhapën në disa pjesë të Evropës Perëndimore, duke shkaktuar ndërprerje të lidhjes me disa faqe popullore interneti, ndër to edhe rrjeti social Twitter, rrjeti i ...

 • Kitarat nga druri i ricikluar

  22 Tetor, 2016

  kitaratRick Kelly është krijues autentik kitarash, që përdor dru të ricikluar nga ndërtesa të vjetra. Kelly e mori zanatin e përpunimit të drurit nga gjyshi i tij dhe ka studiuar për skulpturë, por gjatë viteve ka zhvilluar teknikat e tij për prodhimin e kitareve. Puna e tij është aq e suksesshme, saqë ai i shet kitarat sa i përfundon.

  Rick ...

 • Realitet virtual për të gjithë

  22 Tetor, 2016

  realitet-virtualRealiteti virtual është një tekonologji e re që mund të gjejë zbatim në shumë industri. Kompani të reja mbijnë çdo ditë, ndërsa shkenca e realitetit virtual, që mishërohet tek teknologjoa tre-dimensionale, vazhdon të përmirësohet dhe zhvillohet. Për konsumatorët, nganjëherë mund të jetë e kushtueshme për të patur pajisjen për ta parë një foto, apo video në mënyrë tre-dimensionale, por ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"