LAJMET NGA BOTA

 • Industria e naftës në vështirësi

  15 Dhjetor, 2016

  deve-naftaÇmimi i naftës ra sërish pas një ngritjeje që pësoi pak kohë më parë me 56 dollarë për fuçi, më i lartë në 18 muaj. Çmimi u rrit kur Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës OPEK, arriti një marrëveshje me vendet jo anëtare për të ulur prodhimin, si masë parandaluese për mbiprodhimin në shkallë botërore.

  Por çmimi ra përsëri të ...

 • Rifillojnë luftimet në Aleppo – shtyhet evakuimi

  14 Dhjetor, 2016

  aleppoNë Aleppo rifilluan sot luftime të ashpëra, ndërsa palët e përfshira në konflikt fajësuan njëra-tjetrën për shkeljen e armëpushimit. Grupi Vëzhguesi sirian për të Drejtat e Njeriut tha se të mërkurën rifilluan sulme ajrore në zonat e qytetit që kanë mbetur nën kontrollin e forcave rebele që prej katër vjetësh, në fillim të konfliktit:

  Rusia fajësoi luftëtarët e opozitës për ...

 • Bie përdorimi i drogës mes adoleshentëve amerikanë

  14 Dhjetor, 2016

  drogaSipas një sondazhi të publikuar rishtazi, adoleshentët amerikanë po përdorin më pak drogë të ndaluar dhe më pak alkool.

  Rezultatet e sondazhit trejojnë një rënie afatgjatë dhe të vazhdueshme të përdorimit të shumë substancave të paligjshme, përfshi marijuanën, alkoolin, duhanin dhe disa barna me recetë.

  Anketa vjetore “Monitorimi i së Ardhmes”, financohet nga Instituti Kombëtar kundër Abuzimin me Drogën, pjesë e ...

 • Serbia zë vendin e dytë në botë për nga numri i armëve ilegale

  13 Dhjetor, 2016

  serbiaNë botë vetëm shtetasit e SHBA kanë më shumë armë se qytetarët e Serbisë. Me dekada të tëra Serbia është e paaftë për ta zgjidhur këtë problem.

  „Si mendon, prej nga më erdhi pistoleta në shtëpi? Ku di unë, ka ardhur disi, nga lufta. Babai ka qenë ushtar dhe ia kanë dhuruar. Nuk ka pasur leje, por në ato vite ...

 • Marrëveshje për evakuim në Aleppo

  13 Dhjetor, 2016

  alepoLuftëtarët rebelë dhe qeveria siriane, kanë arritur një marrëveshje për të lejuar evakuimin e civilëve dhe luftëtarëve të opozitës nga Aleppo, sipas një zëdhënësi të kryengritësve. Një zëdhënës i grupit Nour el-Din el-Zinki, Yasser al-Youssef i tha AFP-së se marrëveshja për të cilën ai tha se ishte ndërmjetësuar nga Rusia dhe Turqia, do të hynte në fuqi “brenda disa ...

 • Sekretet e suksesit në Luginën Silikon, Kaliforni

  13 Dhjetor, 2016

  silicon-valley-googleProfesionistë, sipërmarrës dhe studentë nga e gjithë bota shkojnë në Luginën Silikon “Silicon Valley” për të mësuar sekretet e suksesit të kompanive teknologjike amerikane. Korrespondenti i shërbimit indonezian të Zërit të Amerikës Vina Mubtadi na tregon se si të ndjekim shëmbullin e tyre.

  Prej kohësh, Lugina Silikon dhe zona e gjirit të San Françiskos njihen si drejtuesit e teknologjisë dhe ...

 • Lavrov, Kremlini i gatshëm të mbështesë mundësitë mbrojtëse të Serbisë

  12 Dhjetor, 2016

  lavrovMinistri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov, tha se Kremlini është i gatshëm të mbështesë mundësitë mbrojtëse të Serbisë. Ministri Lavrov po qëndron për një vizitë dyditëshe në Serbi në kuadër të së cilës do të marrë pjesë në takimin e Organizatës për bashkëpunim të Detit të Zi, që kryesohet nga Serbia, Anëtare e kësaj organizate është edhe Shqipëria.

  Komentet e ...

 • Aplikacionet dhe mbrojtjen e informacionit të përdoruesve

  12 Dhjetor, 2016

  aplikacionetAplikacionet më të përdorshme për shkëmbim mesazhesh dështojnë në mbrojtjen e informacionit të përdoruesve

  Sipas organizatës “Amnesty International”, aplikacionet më të përhapura për të komunikuar nuk ofrojnë mbrojtjen e duhur të informacioneve dhe privatësisë. Skype-i dhe Snapchat-i janë në mesin e emrave të njohur që kritikohen për probleme me sigurinë e informacioneve të përdoruesve të tyre.

  “Amnesty International” analizoi 11 aplikacione ...

 • A e dini kush është ky person? Përgjigja do t’ju nervozojë, sepse do ta kritikoni më shumë realitetin shqiptar!

  10 Dhjetor, 2016

  presidenti-austriakNë një rrugë të frekuentuar të Vjenës, kryeqytetit austriak, sot kanë qarkulluar afro 140 mijë kalimtarë, shumë nga të cilët blerës.

  Një nga blerësit, që siç shihet në foto mban diçka në duar, është edhe një person i veçantë, që quhet Alexander Van der Bellen, transmeton Telegrafi.

  Ky është presidenti i porsazgjedhur i Austrisë, në përditshmërinë e tij, si profesor, si ...

 • Dynënshtetësia në prag të anulimit

  10 Dhjetor, 2016

  pasaportatCDU-ja e bën nënshtetësinë e dyfishtë temë debati dhe synon anulimin e saj.

  Deri në dhjetor 2014 pjesës më të madhe të fëmijëve me prindër të huaj u duhej të zgjidhte në moshën 18 deri 23-vjeçare nëse donin të mbanin nënshtetësinë gjermane apo atë të prindërve të tyre. Kjo kishte të bënte kryesisht me fëmijët me prindër turq.

  Ky ligj u ndryshua ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"