LAJMET NGA BOTA

 • Portreti i Harriet Tubman tek 20 dollarshi

  21 Prill, 2016

  Harriet TubmanHarriet Tubman, një afrikano-amerikane, që njihet si udhëheqësja e qindra skllevërve drejt lirisë në Shtetet e Bashkuara, do të zëvendësojë portretin e Presidentit Andrew Jackson në kartmonedhën e 20 dollarshit.

  Tubman  do të bëhet afrikano-amerikania e parë, portreti i së cilës do të jetë në një monedhë. Ajo do të jetë gjithashtu gruaja e parë në më tepër se ...

 • Rënie e lirisë së medies në botë – Shqipëria e Kosova në vendnumërim

  20 Prill, 2016

  ReportersOrganizata “Reporterët pa kufij” me seli në Paris, vlerëson se në botë është shënuar një “rënie e thellë dhe shqetësuese” e lirisë së medies.

  Organizata e radhiti Shqipërinë në vendin e 82-të, një pozicion i njëjtë sikurse edhe një vit me parë. Në pjesën e raportit kushtuar Shqipërisë, organizata thekson se ajo “mund të bëjë më shumë”.

  Ky ishte edhe përfundimi ...

 • Sinjalet e suksesit të Bernie Sanders në SHBA

  18 Prill, 2016

  SandersDonald Trump dhe suksesi i tij surprizues kanë dominuar raportimin mediatik në fushatën për zgjedhjen e kandidatëve në SHBA. E padrejtë kundrejt Bernie Sanders: Edhe suksesi i tij rrëfen diçka për Amerikën.

  Marshimi i pandalshëm i Donald Trump në zgjedhjet për kandidatët presidencialë në SHBA ka qenë tema sunduese e mediave dhe debatit publik që në verën e shkuar. Sigurisht ...

 • Ekuador: gjithnjë e më shumë viktima prej tërmetit

  18 Prill, 2016

  termet ekuadorPas këtij tërmeti të rëndë vendi duhet të jetë edhe më i bashkuar, tha presidenti i Ekuadorit Correa. Në zonat e katastrofës po zbulohen gjithnjë e më shumë viktima. Bashkësia ndërkombëtare po jep ndihma emergjence.

  Ka gjasa që numri i viktimave të rritet, sepse ende dyshohet që kanë mbetur shumë njerëz nën rënoja, tha presidenti Rafael Correa në një ...

 • Mungesa e perspektivës tek të rinjtë – rrezik i shoqërive të Ballkanit

  18 Prill, 2016

  Të rinj, dinamikë, pa shanse? Ky është titulli i aksionit të organizatës humanitare katolike, Renovabis, që synon tërheqjen e vëmendjes për mungesën e pespektivës së të rinjve në Europën Lindore e Juglindore.

  protesta MostarProtestë e të rinjve në Mostar kundër papunësisë (23.11.2013)

  Me zë të qetë e të butë ipeshkvi françeskan nga Sarajeva, Pero Sudar ...

 • Bie çmimi i naftës bruto

  18 Prill, 2016

  rafineriÇmimi i naftës ra sot përsëri, pasi vendet kryesore prodhuese dështuan të binin dakort për ngrirë kuotat e prodhimin në mënyrë që të stabilizohej tregu.

  Çmimi i naftës bruto ra 5 për qind sot paradite.

  Ministrat nga 18 vendet e OPEC-ut dhe jo të OPEC-ut thanë të djelën pas një takimi në Katar se duhet “më shumë kohë”, për të marrë ...

 • Clinton, Sanders në debat

  15 Prill, 2016

  clinton sandersKandidatët presidencialë, ish-Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton dhe Senatori nga Vermonti Bernie Sanders zhvilluan një debat të ndezur dje në Nju Jork. Debati i paraprin zgjedhjeve paraprake që zhvillohen të martën e ardhshme në Nju Jork:

  Kandidatët folën me tone agresive në përgjigje të pjesës më të madhe të pyetjeve. Senatori Sanders vuri përsëri në pikëpyetje gjykimin e zonjës ...

 • Modele tredimensionale të viruseve

  15 Prill, 2016

  viruset 3dNjë grup shkencëtarësh rusë kanë krijuar modele tre-dimensionale të disa viruseve, si Ebola apo Zika. Pamjet mbresëlënëse zbulojnë një botë që njihet pak prej nesh. Synimi është që njerëzit të mësojnë më shumë për shkaqet e disa prej sëmundjeve që i prekin ata gjatë jetës:

  Ky është virusi që shkakton kaq shumë vuajtje në kontinentin e Amerikës së Jugut ...

 • “Gjermania ka nevojë për punonjës të kualifikuar”

  14 Prill, 2016

  Rreth një milionë refugjatë kërkojnë në Gjermani mbrojtje dhe një perspektivë më të mirë. Por a është në gjendje Gjermania t’u përgjigjet këtyre dëshirave? Punësimi është një prej çështjeve më të rëndësishme.

  refugjatet regjistrimiQëkurse është mbyllur i ashtuquajturi “itinerari Ballkanik”, shifrat e refugjatëve dhe azilkërkuesve në Gjermani kanë rënë dukshëm. Por kjo nuk do të thotë se strehimoret për refugjatë ...

 • Ekspertët: 108 vende të rrezikuara nga kriza e borxheve

  14 Prill, 2016

  Në raportin mbi borxhet 2016 ekspertët përmendin 108 vende, ndër to edhe Shqipëria, Serbia e Kroacia, si të rrezikuar nga kriza e borxheve. Në këto vende gjendja nuk ka përmirësim dhe tendenca e borxheve është në rritje.

  borxhetEkspertët gjermanë të zhvillimit tërheqin vëmendjen për zhvillime të reja të rrezikshme lidhur me krizën e borxheve shtetërore në vendet në zhvillim dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"