LAJMET NGA BOTA

 • Bien ndjeshëm tregjet e aksioneve

  5 Janar, 2016

  aksionetTregjet e aksioneve në Kinë dhe në vendet e tjera aziatike ranë ndjeshëm ditën e parë të hapjes së bursës për këtë vit, duke shkaktuar rënie të konsiderueshme edhe në tregjet europiane. Edhe në Shtetet e Bashkuara aksionet ranë ndjeshëm në fillim të ditës. Analistët thonë se shkak është rënia e prodhimit industrial në Kinë dhe shkallëzimi i tensioneve ...

 • Zuckerberg tregon planet për robot të ri

  5 Janar, 2016

  ZuckerbergThemeluesi i Facebookut Mark Zuckerberg thotë se vendimi i tij për këtë vit të ri do të jetë ndërtimi i një roboti të kompjuterizuar që do ta ndihmojë të administrojë shtëpinë.

  Ai shkruante në një status në FB se sfida e tij personale për vitin 2016 është ndërtimi i një roboti të thjeshtë që do ta ndihmonte në administrimin e ...

 • Së shpejti kontroll pasaportash në kufirin gjermano-danez

  4 Janar, 2016

  kontrolli doganaKlima për emigrantët po ashpërsohet. Pasi Suedia shpalli kontrollin e pasaportave në kufi me Danimarkën, qeveria daneze kërcënon pasoja: kontrolle në kufi me Gjermaninë.

  Kontrollet e pasaportave në kufirin gjermano-danez po bëhen sipas kryeministrit të Danimarkës Lars Lëke Rasmusen gjithnjë e më shumë të mundshme. “Ne nuk duam të shohim më përsëri refugjatë dhe emigrantë në autostradat tona. Ne ...

 • Luftë verbale mes Iranit dhe Arabisë Saudite

  3 Janar, 2016

  Mbretëria e Arabisë Saudite “do të paguajë një çmim të lartë” paralajmëron Teherani duke nxitur luftën verbale me Arabinë Saudite pas ekzekutimit të klerikut shiit Nimr el-Nimr Baker.

  protesta teheranPas ekzekutimit të klerikut shiit Nimr el-Nimr Baker në Arabinë Saudite lideri shpirtëror i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, e paralajmëroi Arabinë Saudite nga “hakmarrja e Allahut”. “Gjaku i derdhur pa justifikim i ...

 • Makinat që ecin vetë

  3 Janar, 2016

  makina ecen vetBota ndodhet në agimin e epokës së makinave robotike. Ato pritet të duken së shpejti në autostrada; prodhuesit janë vënë në garë se kush do të jetë i pari; ndërsa disa kompani taksish kanë planifikuar përmirësimin e shërbimeve me këto lloj makinash.
  Në garën e parë të makinave robotike në botë, në vitin 2004, asnjë prej automjeteve ...

 • Përparimet teknologjike në 2015

  3 Janar, 2016

  Novacionet teknologjike gjatë vitit 2015 përfshijnë avancimet robotike, automatizimet, rritjen e përdorimit të pajisjeve elektronike portative dhe përdorimin më të gjerë të burimeve të qëndrueshme të energjisë.

  Përparimet këtë vit në programet kompjuterike, pajisjet mekanike, sensorët dhe inteligjencën artificiale e sollën botën një hap më pranë të ardhmes robotike.

  Makinat elektrike ishin mjaft popullore. Kompanitë më të mëdha reklamuan modele të reja ndërsa të tjera shkuan drejt makinave me hidrogjen.

  “Ne duam të ...

 • Gëzuar Vitin e Ri 2016!

  2 Janar, 2016

  happy new year2016 mbërriti. Në Berlin festuan para Portës së Brandenburgut me qindra mijëra njerëz ardhjen e Vitit të Ri, sikur edhe në shumë qendra të tjera botërore. Por pati edhe paralajmërime për rrezik nga terrori..

  Pas sulmeve terroriste në Paris, në nëtor të vitit të kaluar, në të gjitha qendrat ishin forcuar masat e sigurisë. Festën e madhe pranë ...

 • Çfarë do të sjellë për Evropën viti 2016?

  2 Janar, 2016

  Evropa po lë pas një vit emocionues. Dhe një vit jo më pak emocionues e pret kontinentin.

  europaMë shumë se një milion të ardhur vetëm në Gjermani në vitin 2015. Luftëra në Siri, në Irak dhe në kontinentin afrikan që ende janë larg përfundimit dhe i detyrojnë njerëzit të largohen. Politika ndaj refugjatëve do të mbetet çështja kryesore në vitin ...

 • Festimet e Vitit të Ri

  1 Janar, 2016

  viti i ri new yorkMiliona njerëz në mbarë botën festuan së bashku të mbledhur në hapësira publike nën masa të forta sigurie. Megjithëse nuk pati incidente sigurie, në vende si Belgjika dhe Franca u anulluan shfaqjet e fishekzjarreve për shkak të kërcënimit të terrorizmit.

  Nga Nju Jorku në Australi, miliona vetë u mblodhën për të festuar, përgjithësisht pa ...

 • OKB 2015 – “Mjaft më!”

  30 Dhjetor, 2015

   Më 2015 OKB festoi 70 vjetorin e themelimit. Por pikërisht në këtë vit organiozata botërore ka një bilanc të keq, për shkak të shumë luftrave, refugjatëve…

  okb“Mjaft më!” Kjo mund të jetë motoja e shumë zhvillimeve që kanë ndodhur në vitin 2015. Mbi 100 milionë njerëz kanë nevojë për ndihma humanitare. Aktualisht ka kaq shumë refugjatë, sa asnjëherë pas ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"