LAJMET NGA BOTA

 • Corona në thertore – Prapë izolim në Gjermani?

  20 Qershor, 2020

  thertoreBëhet fjalë për vatrën më të madhe të infektimit në landin gjerman, Renani-Veriore Vestfali. Punëtorët e thertores më të madhe në Gjermani, Tönnies janë testuar pozivitisht me virusin. Një rajon kërcënohet nga mbyllja.

  Kryeministri i landit Renani-Veriore Vestfali, Armin Laschet paralajmëron me urgjencë. Ende mund të lokalizohet zhvillimi i infektimeve në qarkun Gütersloh, tha ai në Dyseldorf. Nëse kjo gjendje ndryshon, atëherë ...

 • Rishfaqen vatra infeksioni me koronavirus në Azi, Evropë e Zelandë

  19 Qershor, 2020

  covid 19Shtimi i ndjeshëm i rasteve të reja me koronavirus në disa pjesë të botës, ku deri tani dukej sikur ishte vënë nën kontroll, ka krijuar shqetësime dhe ka rizgjuar debatin për lehtësimin e masave të izolimit. Shkencëtarët po analizojnë AND-në e virusit në personat e infektuar rishtazi për të zbuluar nëse këto vatra infeksioni u krijuan nga persona të ardhur ...

 • Bolton: “Trumpi ka kërkuar ndihmë nga Kina!”

  18 Qershor, 2020

  BoltonIsh-këshilltari i sigurisë i presidentit Trump, John Bolton, po rrezikon “sigurinë kombëtare”. Autoritetet e sigurisë po përpiqen të evitojnë publikimin e këtij libri shumë interesant.

  Publikimi i veprës më të re të John Boltonit me titull “The Room Where It Happened” (“Dhoma ku ka ndodhur”) duhet të evitohet, të paktën shikuar nga dëshira e autoriteteve qeveritare të afërta me presidentin Donald Trump. ...

 • Ç‘të bëjmë me monumentet e diskutueshme?

  18 Qershor, 2020

  Statuja e Colston

  Statuja e Colston hidhet në Avon në Bristol, Angli, 7 qershor 2020

  Në disa vende të Evropës Lindore po hiqen nga parqet monumentet komuniste. A është kjo mënyra se si duhen trajtuar “heronjtë” e së kaluarës? Aspak, mendojnë kritikët.

  Kur bien monumentet, shkruhet histori. Sepse rrëzimi i monumenteve ka diçka të pakthyeshme. Simbolizon fitoren ...

 • Corona përshpejton ndryshimin ekonomik botëror

  17 Qershor, 2020

  portiEdhe para Coronës ekonomia botërore po ndryshonte nga proteksionizmi, dëshira për zinxhirë më të shkurtër furnizimi dhe më shumë qëndrueshmëri. Sipas ekonomistëve të OKB pandemia mund ta përshpejtojë këtë prirje.

  Prodhimi ndërkombëtar i mallrave kishte ndryshuar tashmë që para krizës së Coronës për shkak të përdorimit në rritje të robotëve dhe digjitalizimit, por ky zhvillim tani ka të ngjarë të përshpejtohet. Kështu ...

 • Sipas një studimi një ilaç me kosto të ulët jep shpresa për pacientët në gjendje të rëndë me koronavirus

  16 Qershor, 2020

  dexamethasoneNjë ilaç me kosto të ulët dhe gjerësisht i disponueshëm ka treguar se mund të shpëtojë jetët e pacientëve në gjendje të rëndë nga COVID-19, thuhet në një studim të hulumtuesve britanikë.

  Shkencëtarët e quajtën përdorimin e ilaçit “dexamethasone”, që zakonisht përdoret për reduktimin e inflamacionit tek pacientët me artrit dhe sëmundje të tjera, një “përparim të madh” në trajtimin e pacientëve ...

 • Mbrojtja e të dhënave: Këtë e bën më mirë aplikacioni gjerman paralajmërues për Coronan

  16 Qershor, 2020

  Corona aplikacioni verejtesVende të tjera kanë prej kohësh aplikacione për të konstatuar zinxhirin e infektimit. Në Gjermani, aplikacioni po vjen tani. Por me hak: mbrojtja e të dhënave është zgjidhur në mënyrë shembullore

  “Ajo që kërkon shumë kohë më në fund do të jetë e mirë,” thotë një shprehje gjermane. Për futjen e një aplikacioni paralajmërues për Coronan, në Gjermani u desh ...

 • Rritet sërish numri i të prekurve me koronavirus në Kinë

  15 Qershor, 2020

  kinaPekini ka regjistruar 36 raste të reja lokale me koronavirus, teksa janë ngjallur shqetësimet për valë të dytë të këtij virusi në kryeqytetin kinez.

  Vetëm të shtunën janë regjistruar 36 raste të reja.

  Ky qytet nuk kishte raportuar për raste të reja në më shumë se 50 ditë.

  Nën-presidenti kinez, Sun Chunlan, u ka bërë thirrje zyrtarëve të marrin “veprime vendimtare”, duke paralajmëruar se ...

 • Inteligjenca artificiale për trajtimin e pacientëve

  15 Qershor, 2020

  Leonardo DicaprioNjë teknikë e re, e quajtur deep fake që përdor inteligjencën artificiale për të prodhuar video të trilluara që duken si të vërteta, po përdoret si në botën e argëtimit ashtu edhe për qëllime joetike. Por një kompani e re po tregon se si teknologjia e manipulimit të fytyrave mund të jetë një mjet praktik për përmirësimin e shëndetit mendor ...

 • Dr. Fauci, optimist për një vaksinë kundër COVID

  11 Qershor, 2020

  Dr FauciKoronavirusi mbetet një kërcënim serioz në Shtetet e Bashkuara thekson Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor amerikan për sëmundjet infektive. Në një intervistë me kolegen Lesia Bakalets të Shërbimit të Zërit të Amerikës në gjuhën ruse, drejtori i Institutit Kombëtar të Sëmundjeve Infektive paralajmëroi se tani që shtetet po heqin masat e distancimit fizik, individët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"