LAJMET NGA BOTA

 • Një mënyrë e re e luftimit të vjedhjes së identitetit në internet

  6 Mars, 2019

  me celularA mund të na ndihmojë mënyra se si e mbajmë celularin për të luftuar vjedhjet e identitetit apo mashtrimet në internet? Ekspertët e sigurisë mendojnë kjo është e mundur. Masat e sigurisë biometrike siç janë lexuesit e gjurmëve të gishtave janë një mjet me rëndësi për të luftuar mashtrimet, por një masë tjetër mbrojtëse përfshin biometrinë pasive, ...

 • Gratë imigrante në teknologji

  6 Mars, 2019

  MarketBeamSilicon Valley, ku kanë selinë kompanitë Apple, Facebook dhe Google, është një qendër e fuqishme e ekonomisë amerikane, që mbështet kompani teknologjike me ndikim global. Por pas këtyre markave të famshme amerikane qëndrojnë shumë gra imigrante që luajnë një rol të fuqishëm. Në prag të 8 marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, korrespondentja e Zërit të Amerikës Deana Mitchell ...

 • Në Europë do të hiqet ndryshimi i orës

  5 Mars, 2019

  oraNë vitin 2021 duhet të hiqet ndryshimi i orës. Të paktën në disa shtete të BE. Pse po zgjat kaq shumë, nuk kuptohet.

  Koha ka kaluar për periudhën e verës dhe të dimrit. Për këtë janë të një mendjeje Komisioni i BE-së dhe Parlamenti Europian. Komisionet përkatëse të Parlamentit të BE duan që deputeti europian i CDU-së, Peter Liese të ...

 • Lufta e parë kibernetike e botës

  4 Mars, 2019

  kibernetikKundër Putinit duhet ta marrësh vetë situatën në dorë. Kështu mendoi ndoshta ushtria amerikane kur kreu sulme kibernetike kundër shërbimit sekret rus. Por Putini do të kundërpërgjigjet, është i sigurtë Konstantin Eggert.

  Sipas një raportimi të gazetës amerikane “Washington Post”, komandoja kibernetike e ushtrisë amerikane e krijuar pak më kohë më parë e bllokoi tërësisht në ditën e zgjedhjeve për ...

 • Tërmet për Trumpin? Raporti i hetuesit të posaçëm është gati

  4 Mars, 2019

  trumpSipas njoftimeve në media, hetuesi i posaçëm, Robert Mueller e ka gati raportin për përzierjen ruse në zgjedhjet presidenciale 2016. Cilat mund të jenë pasojat për Donald Trump?

  Që në fillim duhet thënë se prej muajsh qarkullojnë spekulimet, se hetuesi i posaçëm amerikan, Robert Mueller është gati duket e përfunduar raportin e tij hetimor për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale ...

 • Çështja Huawei dominon në Kongresin e Teknologjisë në Barcelonë

  27 Shkurt, 2019

  HuaweiRobotët, makinat, dronët dhe pajisjet e lojrave virtuale të lidhura me rrjetin 5G janë ndër mijëra mjetet futuriste të paraqitura në Kongresin Botëror të Teknologjisë këtë vit në Barcelonë. Megjithëse ekziston një entuziazëm i madh për mënyrën se si teknologjia e telefonave celularë 5G do të transformojë jetën tonë të përditshme,

  konferenca është lënë në hije nga mosmarrëveshjet mes ...

 • Oscar 2019: “Green Book” – filmi më i mirë

  25 Shkurt, 2019

  OscarGjatë natës së kaluar në SHBA janë ndarë çmimet më prestigjoze në kinematografi – Oscar. Ceremonia e 91-të me radhë e e Akademisë u mbajt në teatrin “Dolby” në Hollywood

  Emocionet e shumta e përshkruan edhe këtë ceremoni të ndarjes së çmimeve Oscar për arritjet më të mira të vitit në kinematografi. Gara ishte shumë e ngushtë në ...

 • Green Book, Fitues i Oskarit si Filmi më i Mirë

  25 Shkurt, 2019

  Green BookFilmi Green Book ishte fituesi i çmimit më të lakmuar të ceremonisë së Oskarve mbrëmë në Hollivud, duke siguruar çmimin në kategorinë e filmit më të mirë, ndërsa aktori Mahershala Ali fitoi në kategorinë e aktorit më të mirë në rol dytësor. Filmi fitoi edhe për skenarin më të mirë origjinal. Ishte një nderim që përshtatej me frymën ...

 • Sondazhi në Gjermani: Rusia më e besuar se SHBA

  19 Shkurt, 2019

  Sondazhi GjermaniBrexit, populistë të djathtë – gjithnjë e më shumë gjermanë duan një BE të fortë, sipas një sondazhi. Në të njëjtën kohë rritet shqetësimi për sigurinë në Europë e Rusia shihet nga gjermanët si më e besueshme se SHBA.

  Prej kohësh nuk flitet kaq shumë për Europën. Shqetësimi është shumë i madh. Nuk kalon asnjë ditë pa i hedhur ...

 • Konferenca e Sigurisë në Mynih – diplomacia e heshtur

  16 Shkurt, 2019

  mscNë Mynih debatojnë çdo vit nga 15-17 Shkurt të pushtetshmit e kësaj bote. Konferenca e Sigurisë nuk është vetëm një skenë e pushtetit, por edhe laborator i diplomacisë për mundësitë që ofrojnë takimet e dhomave të pasme

  Rreth 35 krerë shtetesh dhe qeverish, afër 80 ministra të Jashtëm e të Mbrojtjes, 600 ekspertë për politikën e sigurisë takohen në Mynih ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"