LAJMET NGA BOTA

 • Sanksione për Iranin:SHBA pa respekt për partnerin europian?

  6 Nentor, 2018

  shbaNga kjo e hënë (05.11.) hyjnë në fuqi sanksionet e reja kundër Iranit. Sipërmarrjet që i injorojnë ato do të ndëshkohen. SHBA ka bërë disa përjashtime për disa vende, por jo për europianët.

  Sanksione të reja masive kundër Iranit kanë hyrë në fuqi nga 5 Nëntori. SHBA i drejton ato kundër sektorit të naftës dhe atij financiar. Por të prekur ...

 • Pasojat e sanksioneve tё SHBA-sё nё Lindjen e Mesme

  6 Nentor, 2018

  para iraniane dhe dollarSanksionet e reja tё SHBA e venё Iranin nёn presion ekonomik. Por ato kanё edhe efekt tё fortё politik. Kёto sanksione prekin jo vetёm Iranin, por mund të influencojnё tё gjithё rajonin me pasoja tё paparashikueshme.

  Sanktionet e SHBA-sё janё pasoja tё ndjeshme ndaj popullsisё civile nё Iran, sepse shumё mallra tё jetёs sё pёrditshme ...
 • Triumfon këngëtarja shqiptare, merr tre çmime të mëdha brenda një nate

  5 Nentor, 2018

  DuaNjë nga këngëtaret më të suksesshme shqiptare ka triumfuar në natën e ndarjes së çmimeve “Los 40 Music Awards”, ku Dua Lipa ka marrë plot 3 çmime.

  Mbrëmja e madhe u mbajt në Madrid në Spanjë dhe lajmin për marrjen e çmimeve ajo e dha edhe në rrjetin social “Instagram”, ku shkruan:

  “Çfarë nate!!! 3 çmime!!! Artistja më e mirë me ...

 • Në detin e qeseve plastike

  5 Nentor, 2018

  plastika ne detMbeturinat plastike në dete po shtohen. BE kërkon të kundërveprojë me masa të ndryshme, por fakt është se lumenjtë e detet më të ndotur ndodhen në Azi e Afrikë. Çfarë mund të bëjë Europa në këto kushte?

  Nëse në politikë bëhet fjalë, siç thonë cinikët, në radhë të parë për simbolikën dhe gjestet impresionuese, atëherë BE është në ...

 • SHBA – Sanksionet më të ashpra ndonjëherë kundër Iranit

  5 Nentor, 2018

  iranMë 5 Nëntor në Uashington fillon shkallëzimi i ri i sanksioneve kundër Iranit. Ato synojnë të godasin sektorin e naftës dhe atë financiar. Europa nuk përjashtohet nga sanksionet, si disa vende të tjera.

  Cilat sanksione kundër Iranit hyjnë në fuqi?

  Më 5. Nëntor, sanksionet amerikane synojnë të godasin zemrën ekonomike të Republikës Islamike- eksportin e energjisë. Nga kjo ditë ndalen bizneset ...

 • Kush mund ta pasojё Angela Merkelin nё krye tё CDU-sё?

  1 Nentor, 2018

  MerkelAngela Merkel deklaron, se nuk kandidon mё pёr kryetare tё CDU-sё. Mbetet e hapur, se kush mund ta pasojё atё nё kёtё post. Kongresi i CDU zhvillohet pas gjashtё javёsh nё Hamburg.

  Angela Merkel nuk do tё rikandidojё pёr kryetare partie nё kongresin e CDU-sё. Por kush do tё pasojё nё kёtё post? Disa kandidatё konsiderohen si favoritё, ndёr ta ...

 • Filadelfia- shtohen rastet e mbidozës

  30 Tetor, 2018

  mbidozaEpidemia e opiumit në SHBA vazhdon të rritet. Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, vlerësimet më të fundit zyrtare thonë se 72.000 raste të vdekjeve nga mbidoza.

  Këtë vit, gazetarët e Zërit të Amerikës Chris Simkins dhe Jeff Swicord po dokumentojnë histori reale të epidemisë. Ata ndjekin disa personazhe që vuajne nga varësia e drogës në tre qytete ...

 • BE-ja kundër mbetjeve plastike

  27 Tetor, 2018

  mbetjet plastikeBE-ja i bashkohet luftës kundër mbeturinave plastike. Në hapin e parë do të ndalohen qeset për një përdorim, do të pakësohen ambalazhet plastike dhe do të jetë i detyrueshëm një riciklim më i mirë.

  Imazhet e breshkave të detit që mbyten nga një pipë plastike, dhe delfinëve, që vdesin në rrjetat e peshkatarëve kanë dhënë efektin e ...

 • Putin: Rusia do të ndërtojë armë të pakrahasueshme me asnjë vend të botës

  27 Tetor, 2018

  PutinPresidenti rus Vladimir Putin thotë se vendi i tij do të ndërtojë armë me fuqi të pakrahasueshme me asnjë vend të botës.

  Ai foli pas një vendimi të Shteteve të Bashkuara për t’u tërhequr nga traktati prej disa dekadash i armëve bërthamore.

  Zoti Putin tha në një takim me zyrtarët e lartë ushtarakë dhe të zbatimit të ligjit të enjten se ...

 • Bota NATO nis manovrën e madhe “Trident Juncture”

  25 Tetor, 2018

  tanqeNATO ka nisur manovrën e saj më të madhe që nga fundi i Luftës së Ftohtë. 50.000 ushtarë do të stërviten bashkarisht për dy javë në Norvegji si dhe në zonat ajrore dhe detare përreth.

  Sipas të dhënave të zëdhënëses së aleancës ushtarake admirali përgjegjës nga SHBA-ja James G. Foggo në orën 0.01 (sipas orës së verës në Europën Qendrore) ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"