LAJMET NGA BOTA

 • Katalonja një “Brexit” spanjoll?

  27 Shtator, 2017

  KatalonjaMë 1 tetor rajoni i Katalonjës voton në referendum për shkëputjen nga Spanja. Rezistenca kundër pavarësisë së rajonit vjen jo vetëm nga qeveria qendrore në Madrid, por edhe nga vetë katalonjasit dhe pushteti lokal.

  Nё Esparreguera krenohen me kishёn, ritualin e shfaqjeve fetare dhe bashkёekzistencёn sociale. Por kisha ёshtё tani e rrezikuar, qёkurse qeveria e Katalonjёs ka vendosur pёr referendumin ...

 • E djathta ekstreme dhe Kancelarja Merkel

  26 Shtator, 2017

  NPDPartia e ekstremit të djathtë “Alternativa për Gjermaninë” ka premtuar se do të përdorë programin e saj në parlament që të “rimarrë vendin dhe popullit e saj”, siç dhe janë shprehur udhëheqës të saj. Kjo parti fitoi rreth 14 për qind të votave në zgjedhjet e së dielës, çka u jep atyre 94 vende në parlament, pjesmarrja e parë ...

 • Irak, kurdët shpallin fitoren në referendumin për pavarësi

  26 Shtator, 2017

  Masoud Barzani KurdistanUdhëheqësi kurd i Irakut Masoud Barzani shpalli të martën fitoren në referendumin për pavarësinë dhe bëri thirrje për një “dialog” me autoritetet irakiane, të cilët e kanë hedhur poshtë votimin si jokushtetues.

  “Në vend të ngacmimeve, le të kemi dialog për një të ardhme më të mirë”, tha ai, duke shtuar se “negociatat janë rruga e drejtë për ...

 • Plastikë polimeri që ecën vetë

  26 Shtator, 2017

  plastik polimeriPolimeri sintetik, kryesisht në formën e plastikës, përdoret për bojërat, për shishet e ujit, apo syzet e diellit dhe DVD-të. Imagjinoni se çfarë mund të krijohet me një plastikë që mund të tundet ose të zvarritet. Është shpikur tashmë një polimer i ri që lëviz si një krimb mëndafshi duke reaguar ndaj burimit të dritës.

  Shkencëtarët në Hollandë thonë ...

 • E ardhmja e përdorimit të armëve robotike

  26 Shtator, 2017

  droneDronët janë instaluar tashmë në çdo arsenal ushtrie, prandaj industritë e mbrojtjes në vende të ndryshme të botës po punojnë intensivisht për ndërtimin e mjeteve robotike tokësore dhe nënujore, duke u përpjekur të mos mbeten prapa të njëri tjetrit. Në vazhdim ju njohim me të ardhmen e robotëve luftarakë:

  Ndërsa intelektualë të shquar dhe organizata të të drejtave të njeriut ...

 • Shtohet retorika SHBA-Kore e Veriut

  25 Shtator, 2017

  ministri koreaRi Yong Ho, ministër i Jashtëm i Koresë së Veriut

  Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut Ri Yong Ho tha se Shtetet e Bashkuara i kanë shpallur luftë vendit të tij dhe se Pheniani do të kundërveprojë, nëse kërcënohet, duke përfshirë edhe rrëzimin e avionëve luftarakë amerikanë në rajon.

  Ministri Ri i lidhi kërcënimin drejtpërsëdrejt me komentet ...

 • Shtetet amerikane thonë se sistemi i votimit ishte sulmuar nga rusët

  23 Shtator, 2017

  hackerQeveria amerikane mbrëmë i ka njoftuar 21 shtete se sistemi i tyre votues ishte sulmuar nga hakerët gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit të kaluar, ndërsa disa shtete, ku gara ishte shumë e paqartë, thanë se hakerët ishin të lidhur me qeverinë e Rusisë.

  Uiskonsin, Ohajo, Kolorado dhe Minesota, ku kandidatja demokrate, Hillary Clinton, ka humbur në disa raste vetëm për ...

 • Facebook dorëzon reklamat ruse në Kongresin amerikan

  23 Shtator, 2017

  facebookKompania Facebook njoftoi se do t’u dorëzojë hetuesve të kongresit amerikan 3 mijë reklama që u përdorën në rrjetin e saj. Këto reklama mendohet se janë të lidhura me ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale amerikane.

  Drejtuesi i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, e bëri njoftimin ditën e djeshme, ndërsa theksoi bashkëpunimin e kompanisë me hetimet që po zhvillohen nga Departamenti i ...

 • Pavarësia e Katalonjës: bastisje dhe arrestime në Barcelonë

  22 Shtator, 2017

  KatalonjaMe fuqinë e pushtetit autoritetet spanjolle përpiqen t’i ndalojnë njerëzit në Katalonjë që të mos e mbajnë referendumin për pavarësinë. Një sërë arrestimesh flasin për acarimin e gjendjes.

  Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy u ka bërë thirrje udhëheqësve rajonalë të Katalonjës që të anulojnë një referendum të planifikuar për t’u shkëputur nga Spanja. Në një fjalim televiz të mërkurën në mbrëmje, ...

 • Uragani Maria godet Porto Rikon

  21 Shtator, 2017

  uraganiUragani Maria goditi sot Porto Rikon, me fuqinë e një stuhije të kategorisë 4 që meteorologët e kanë cilësuar si një uragan me potencial shkatërrimtar.

  Qendra Kombëtare e Uraganëve tha se Maria po godet Porto Rikon me erëra me shpejtësi 220 km/orë dhe se shirat e dendur që kërcënojnë këtë zonë me përmbytje dhe rrëshqitje dheu vdekjeprurëse.

  Uragani mbetet kërcënim edhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"