LAJMET NGA BOTA

 • Facebook, nën kritika të ashpra

  23 Mars, 2018

  facebookKompania Facebook është vënë nën kritika të ashpra pas njoftimeve se një firmë që merret me të dhënat e votimeve kishte grumbulluar informacione nga 50 milionë përdorues të këtij gjigandi të medias sociale.

  Ligjvënësit amerikanë po kërkojnë përgjigje ndërkohë që aksionet e Facebook-ut në bursë kanë humbur rreth 35 miliardë dollarë nga vlera e tyre.

  Kreu i kompanisë, Mark Zuckerberg ...

 • Skandali i Facebookut dhe Cambridge Analytica

  22 Mars, 2018

  Cambridge AnalyticaKush është fajtori? Politikanët në Britaninë e Madhe duan shpjegime për keqpërdorimin e mundshëm të të dhënave private në mediat sociale nga firma Cambridge Analytica.

  Cambridge Analytica e pushoi nga puna kreun ekzekutiv të firmës Alexander Nix. Para kamerave të stacionit Channel 4 ai kishte përfolur katastrofën e firmës Cambridge Analytica. Fitoren zgjedhore të Donald Trump ai e kishte ...

 • Ish presidenti francez Sarkozy, në paraburgim

  20 Mars, 2018

  SakoziIsh presidenti francez, Nicolas Sarkozy, u dërgua të martën në paraburgim në kuadër të hetimeve mbi dyshimet se ai kishte marrë miliona euro në një financim të paligjshëm nga ish udhëheqësi i ndjerë i Libisë, Moammar Gadhafi.

  Një burim nga sistemi i drejtësisë i tha agjencisë së lajmeve Associated Press, se Sarkozy po mbahet në stacionin e policisë në ...

 • Shefi i NATO-s paralajmëron për rreziqet nga Rusia

  19 Mars, 2018

  Stoltenberg NATOPas vrasjes së një ish-agjenti në Britani të Madhe, Stoltenberg paralajmëron nga kërcënimet e reja ruse. Në samitin e ardhshëm të NATO-s duhet të jepen përgjigje.

  Sekretari i përgjithshëm i NATO-s ka paraqitur një konstatim tepër dramatik për strategjinë e Kremlinit në vitet e kaluara. Kjo strategji shtrihet prej anektimit ilegal të Krimesë, stacionimit të trupave ushtarake në Gjeorgji, ...

 • Johnson: absurd mohimi nga Rusia për helmimin e ish agjentit rus

  19 Mars, 2018

  JohnsonMinistri i Jashtëm britanik Boris Johnson i tha homologëve të tij të BE-së gjatë një takimi të hënën, se mohimi nga ana e Rusisë i përfshirjes në hemimin në Britani të ish spiunit rus, është një “strategji klasike ruse për t’u përpjekur të fshehë gjilpërën e së vërtetës në kashtën e gënjeshtrave”.

  Johnson tha se mohimi i vazhdueshëm nga Rusia ...

 • Paralajmërim për prodhime të rrezikshme

  18 Mars, 2018

  maskaPër të mbrojtur konsumatorët Bashkimi Evropian ka krijuar një sistem paralajmërimi të shpejtë. Ky sistem po shfrytëzohet. Vetëm vitin e kaluar alarm paralajmërues për prodhime të rrezikshme u dha 2.200 herë.

  Që prej vitit 2004 autoritetet e vendeve të ndryshme evropiane kanë vënë alarmin dhe paralajmërojnë njëra-tjetrin kur diku në BE dhe në tri vende të tjera që marrin pjesë, ...

 • SHBA vendosin sanksione ndaj Rusisë

  16 Mars, 2018

  shtepia e bardheAdministrata Trump po vendos sanskione të reja ndaj 19 rusëve, të cilët mendohet se kanë ndërhyrë në zgjedhjet e vitit 2016 në Shtetet e Bashkuara. Mes tyre janë 13 rusë ndaj të cilëve është ngritur padi nga prokurori special, Robert Mueller.

  Sanksionet po ashtu përfshijnë ushtrimin e parë nga Kongresi, të autoritetit për të ndëshkuar Moskën për ndërhyrje ...

 • Koment: 7 vite luftë në Siri dhe gabimet e perëndimit

  16 Mars, 2018

  SiriaMë 15 Mars, para shtatë vitesh filloi lufta në Siri. Në këto shtatë vjet perëndimi ka bërë shumë gabime. Por nuk mund të thuhet me siguri, nëse ai mund ta shkurtonte periudhën e luftës.

  Lufta në Siri është një rast për lëndën e historisë fiktive -çfarë do të ndodhte sikur? Por më shumë kjo çështje shtrohet po t’iu referohesh shteteve ...

 • Jeta e shkencëtarit Stephen Hawking

  16 Mars, 2018

  Stephen HawkingNë Britani vdiq astrofizikani me famë botërore Stephen Hawking. Në janar të këtij viti ai festoi ditëlindjen e 76-të, duke sfiduar të gjitha parashikimet e mjekëve. Shkencëtari britanik, autori i librit “Një histori e shkurtër e kohës”, besohet të jetë një nga njerëzit më të moshuar që mbijetojnë me sëmundjen e neuroneve motorike.

  Stephen Hawking ishte njeriu që ...

 • Inteligjenca artificiale po avancon

  16 Mars, 2018

  robotTema e inteligjencës artificiale ka arritur deri tek qeveria gjermane dhe është futur nën titullin “Digjitalja”në zyrën e kancelares. Koha nuk pret, sepse ndryshimet që po ndodhin nga digjitalizimi janë gjigande.

  Në faqen e internetit  WILL ROBOTS TAKE MY JOB? çdo konsumator mund të shohë nëse puna që bën do të ekzistojë apo jo në të ardhmen, me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"