LAJMET NGA BOTA

 • Rexhep Tayyip Erdogani i ka kërcënuar me pasoja SHBA për shkak të ndihmës për kurdët

  14 Shkurt, 2018

  ErdoganTurqia ndodhet në kurs konfrontimi me SHBA. Presidenti Erdogan i ka paralajmëruar trupat e SHBA se do të marrin një “shuplakë osmane”, po të pengojnë një sulm të mundshëm ndaj kurdëve në Manbixh të Sirisë veriore.

  Tensionet midis Turqisë dhe partnerit të NATO-s SHBA janë ashpërsuar. Para vizitës së ministrit të Jashtëm amerikan Rex Tillerson, Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan ...

 • Norovirusi shkakton shqetësim në Pjong Çang

  14 Shkurt, 2018

  Pjong Cang 2018Organizatorët e Lojërave të Piong Çangut dhe organizata koreane e shëndetit publik kanë krijuar një grup pune për të penguar përhapjen e norovirusit. Mbi 100 vetë janë prekur nga ky virus që shkakton probleme të sistemit të tretjes. Organizatat e shëndetit thonë se po vënë në karantinë personat e infektuar, po dizinfektojnë zonën dhe po informojnë ...

 • Irak: 88 miliardë dollarë për rindërtimin

  13 Shkurt, 2018

  irakMilicia terroriste “Shteti Islamik” kontrollonte në Irak në kulmin e tij rreth një të tretën e territorit të shtetit. IS u shpall në dhjetor i mundur, por në Mosul dhe në vende të tjera çmimi ishte shkatërrimi i plotë.

  Një gjysmë viti ka kaluar që kur Mosuli, kryeqyteti i provincës Ninive u çlirua nga duart e Shtetit Islamik (IS). Për ...

 • Vuçiq në Zagreb: “Nuk jam çetnik”

  13 Shkurt, 2018

  Vucic KolindaPresidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq po zhvillon një vizitë dy ditore në Kroaci. Ai dërgoi mesazhe paqe, por rezervat janë tepër të mëdha.

  Në prag të vizitës së Vuçiqit në Zagreb ka pasur mosmarrëveshje shumë të mëdha mes Serbisë dhe Kroacisë. Është folur për snajperistë dhe ...

 • Krijimi i koraleve që u rezistojnë ndryshimeve klimatike

  12 Shkurt, 2018

  koraletShkëmbinjtë koralorë janë baza e ekosistemit që mbështet gati një të katërtën e të gjitha specieve detare, por për shkak të ndryshimeve klimatike, gjysma e koraleve të botës janë zhdukur në 50 vitet e fundit. Duke marrë parasysh se ky problem ende po vazhdon, shkencëtarët ...

 • Lojërat Olimpike Dimërore 2018 – Ceremonia hapëse

  10 Shkurt, 2018

  lojrat olimpike 2018Lojërat Olimpike Dimërore 2018 filluan zyrtarisht në Pjong Çang të Koresë së Jugut.

  Të pranishmit në ceremoninë e hapjes sfiduan temperaturat e ulta për të parë fishekzjarret, një shfaqje spektakolare të dritave dhe paradën e atletëve që hynë në Stadiumin Olimpik.

  Lojërat do të jenë të mbushura me dramë, por ndoshta bashkëpunimi mes Koresë së Veriut dhe Koresë së ...

 • SHBA akuzon 36 veta për krim kibernetik – dy prej tyre nga Kosova

  8 Shkurt, 2018

  Departament of JusticeDepartamenti amerikan i Drejtësisë tha se ka ngritur akuza kundër 36 personave, në mesin e tyre dy shqiptarë nga Kosova, të përfshirë në një skemë të mashtrimeve kibernetike dhe vjedhjeje identiteti që ka shkaktuar më shumë se 530 milionë dollarë humbje për konsumatorët, bizneset dhe institucionet financiare.

  Rrjeti i krimit kibernetik që drejtonte një skemë të sofistikuar ...

 • Përpjekje për një dorë artificiale funksionale

  8 Shkurt, 2018

  dora artificialeShkencëtarë e inxhinierë në mbarë botën po përmirësojnë aftësinë e trurit për të kontrolluar gjymtyrë artificiale me shpresën që një ditë edhe kostoja e tyre do të bëhet më e përballueshme. Studiuesit në Institutin Zvicerian të Teknologjisë, EPFL, thonë se një dorë artificiale e lehtë në peshë mund të ndihmojë një ditë pacientët paraplegjikë të ushqehen vetë.

  Një ...

 • Bota në humnerë?

  8 Shkurt, 2018

  shkalle rethoreRaporti i ri për Sigurinë në prag të Konferencës së Sigurisë së Munihut konstaton se bota ka qenë vitin e kaluar shumë pranë pragut të konflikteve të rënda të armatosura.

  Ekspertët e sigurisë janë rrallë optimistë, raportet për sigurinë rrallë janë optimiste. Kjo vlen edhe për Raportin e ri për Sigurinë. Titulli është “Deri në humnerë – ...

 • Lufta e Spanjës kundër jashtëqitjeve të qenve

  6 Shkurt, 2018

  qeniKush nuk ka shkelur ndonjëherë jashtëqitjen e ndonjë qeni dhe nuk e ka mallkuar pronarin e tij. Qyteti jugor i Spanjës, Malaga, ka gjetur tani një mënyrë të pazakontë për të disiplinuar pronarët e qenve.

  Malagasit ende nuk po kuptojnë asgjë. Por policia mjedisore është tashmë rrugës për tek pronarët e qenve. Një detyrë krejtësisht e re për policët: ata ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"