LAJMET NGA BOTA

 • Imigrantët mbushin nevojat e Italisë për bletërritës

  19 Shtator, 2017

  bletetGrupet e ndihmave kanë kritikuar përpjekjet e udhëheqësve evropianë për të ndalur refugjatët nga Afrika nënsahariane, duke argumentuar se ekonomia evropiane ka nevojë për më shumë punëtorë. Një organizatë joqeveritare në Itali është përpjekur të mbushë boshllëqet, duke përgatitur bletarë nga radhët e refugjatëve afrikanë, të cilët më pas i dërgon tek prodhues vendas që kanë nevojë për punëtorë. ...

 • Një aplikacion që ofron turet më të mira të shijes

  19 Shtator, 2017

  Aplikacion ture kulinarNë Berlin mund të bësh ture kulinarie nëpër qytet me ndihmën e telefonit.Bitemojo është një aplikacion, i cili i çon turistët drejt perlave të kuzhinës në kryeqytetin gjerman. Ashtu si vetë qyteti që është kthyer në një qendër të gatimeve novatore të frymëzuara nga një numër traditash gatimi, edhe këto ture janë një pasqyrë e larmisë kulturore ...

 • Pas uraganëve, satelitët ndihmojnë kompanitë e sigurimeve

  18 Shtator, 2017

  koha satelitetUraganët që sollën erëra dhe përmbytje shkatërrimtare në zonën e Hjustonit dhe të Floridas, kanë sjellë edhe kërkesa dëmshpërblimi prej miliarda dollarësh tek kompanitë e sigurimeve. Disa prej këtyre kompanive po përdorin fotot nga ajri për të mbledhur të dhënat që u duhen. Për t’i ndihmuar, firma “Airbus” po ofron falas shfrytëzimin e depozitës më të madhe në ...

 • Çmimet Emmy, “The Handmaid’s Tale” fituesja e madhe

  18 Shtator, 2017

  EmmyMbrëmë në Los Angeles Çmimet Emmy, që nderojnë arritjet më të mira në programet televizive. Veep, një realizim i vlerësuar prej vitesh nga kritika që satirizon punën e një politikaneje dhe stafit të saj, fitoi këtë vit në kategorinë e serialit komik më të mirë. The Handmaid’s Tale u zgjodh në kategorinë e dramës më të mirë.

  Drama The Handmaid’s ...

 • Australi, roboti që krijon vepra arti

  18 Shtator, 2017

  robotVepra arti dhe fasada të bukura zbukurojnë ndërtesat në shumë qytete të botës. Disa janë të gdhendura me dorë, ndërsa të tjerat të prodhuara në mënyrë industriale. Por tani, një robot i teknologjisë së lartë po krijon vepra arti në shkallë të gjerë që përdoren për të transformuar vende publike. Siç na njeh materiali në vazhdim, prodhimet nga roboti ...

 • Arratia me sytë e fëmijëve

  16 Shtator, 2017

  refugjatetTre të katërtat e të gjithë fëmijëve, që arratisen përmes Mesdheut, shfrytëzohen e keqpërdorohen në udhëtim. Për të mbrojtur më mirë refugjatët duhet të luftohen para së gjithash shkaqet e arratisë, mendon A. Freund.

  Duhet të jenë histori të tmerrshme, ato që kanë përjetuar fëmijët në arrati. Në studimin më të fundit të UNICEF-it në përshkrimet e tyre fëmijët përdorin ...

 • Alfred Grosser: Gjermania dhe Franca – fqinjë me probleme të krahasueshme

  15 Shtator, 2017
  Alfred Grosser

  Alfred Grosser

  Të dyja shtetet e mëdha fqinje kanë shumë ngjashmëri me njëra-tjetrën. Prandaj ia vlen t’i hedhësh sytë tek tjetri dhe përpjekja për ta kuptuar njëri-tjetrin, mendon publicisti gjermano-francez, Alfred Grosser.

  Marrëdhëniet gjermano-franceze janë në gjendje të mirë. Vetëm ekstremistët e akuzojnë Emmanuel Macronin që fluturimin e parë pas fitores në zgjedhje ...

 • Incident në metronë e Londrës

  15 Shtator, 2017

  Metro londerPolicia britanike tha se po e trajton si “incident terrorist” nje shpërthim që ndodhi të premten në një stacion metroje në Londrën perëndimore.

  Policë të armatosur rëndë ngarendën të premten në metronë e Londrës pas njoftimeve për një shpërthim në një tren.

  Policia e cilësoi atë si një “incident terrorist” që la pas vetes një numër të plagosurish, disa prej ...

 • Lapad – loja jontransparente e muskujve e Rusisë

  15 Shtator, 2017

  tanket ushtrimePerëndimi nuk duhet të kalojë në krizë paniku për shkak të manovrës ruse. Nervozizmi për shkak të zhvillimeve në Ukrainë është megjithatë i kuptueshëm. Rusia ushqen me manovrën mosbesimin.

  Kur Kremlini ankohet për gjoja lojën tepër agresive të NATO-s në kufirin rus, atëherë fjalët rrallë zgjidhen  me kujdes: veçanërisht të preferuara janë krahasimet me “Rajhun e Tretë” ose edhe ...

 • Kina po krijon fakte të kryera në Ballkan

  15 Shtator, 2017

  Kina greqiPërmes kredive të bankave kineze Ballkani mund të bëhet gjithnjë e më i varur politikisht nga Pekini. Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” analizon ndikimin kinez në Ballkan.

  Ballkani nuk ka emër të mirë tek evropianët e tjerë që e lidhin me konflikte etnike, korrupsion, varfëri dhe të gjitha llojet e të këqijave të tjera. Shpesh këto janë stereotipe që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"