ANALIZA

 • Ismail Kadare: Kombi Shqiptar në prag të mijëvjeçarit të tretë

  15 Shkurt, 2016

  kadareNe prag te mijevjeçarit te tyre trete, qe eshte dhe mijevjeçari i trete i botes se sotme, shqiptaret i priste nje befasi tragjike. Ishte e pangjashme me dramat e meparshme, ndaj ishte, ndoshta, dhe me e hidhura. Nje vizatim ne nje gazete franceze te atyre diteve e jepte tronditshme thelbin e ngjarjes: Njera koke e shqiponjes ...

 • Ish-ambasadori britanik: Shqipëria dhe Kosova edhe mund te bashkohen

  15 Shkurt, 2016

  ish-ambasadori-robertsIsh-ambasadori britanik në Serbi, Ivor Roberts si rufeja ne qiell te hapur, por vetem ate Serb, shprehet se nuk sheh arsye që Shqipëria dhe Kosova të mos bashkohen. – “Nuk shoh arsye, që pas një kohe, të mos bashkohen Kosova dhe Shqipëria në një shtet të vetëm, nëse këtë e duan”, ka thanë ish-ambasadori britanik për B92. Sipas tij, kufijtë ...

 • Albin Kurti: Në Ballkan nuk ka luftë pa Serbi dhe nuk ka paqe pa shqiptarë

  25 Janar, 2016

  albin-kurti-visar-ymeriIsh-lideri i VV, Albin Kurti deklaroi në Tiranë se BE ka përcaktuar lojën gjeopolitike për dobësimin e ndikimit të Rusisë në Ballkan më të rëndësishme se pavarësinë e Kosovës.

  Albin Kurti: Shpërbërja e Bashkimit Sovjetik rezultoi me një oktapod të madh. Federata ruse është koka e oktapodit, ndërkaq tentakulët e oktapodit janë Bjellorusia, Ukraina Lindore, Gagaustia, Kigizia, Armenia apo Azia. ...

 • Akademik Rexhep Qosja: JU JENI PROBLEMI MË I MADH I KOSOVËS

  10 Janar, 2016

  qosjaNë Kosovë po shkelen parimet dhe vlerat themelore të demokracisë.

  Protesta e 9 janarit ishte një protestë e madhe, historike, me pjesëmarrje masive edhe të të papartishmëve, e organizuar prej tri partive opozitare – prej Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Vetëvendosjes dhe Nismës, me të cilën u bënë përpjekje që të ndërpritet shkelja e këtyre parimeve dhe e vlerave demokratike.

  Mjerisht, ...

 • Për parlamentin e shqiptarëve të Maqedonisë

  7 Janar, 2016

  Kim-MehmetiNëse do ta dish se kur shqiptarët janë më të përçarë mes veti, atëherë dëgjo kujdesshëm se kur ata më së shumti flasin për bashkimin e tyre! Gjë që sot e dëshmojnë edhe shqiptarët e Maqedonisë, ku të gjithë flasin për bashkim të forcave opozitare, por askush nuk tregon çka duhet arritur me atë bashkim dhe mos ...

 • Fjalimi i ndaluar i Albin Kurtit, në seancën e parë gjyqësore për protestën e opozitës së bashkuar në Kuvendin e Republikës

  6 Janar, 2016

  Albini-GjykatëTë nderuar aktivistë,

  Më poshtë e keni fjalimin e ndaluar të Albin Kurtit. Gjykatësi Beqir Kalludra njëherë ia krijoj mundësinë të flasë për ta ndërprerë menjëherë në fjalinë e parë. Albini tha që për pesë faqe aktakuzë të prokurores nuk është korrekte që të kërkohet prej tij të përgjigjet vetëm me dy shkronja: po ose jo. Prandaj, edhe ky fjalim…

 • Oficeri i UÇK-së: Mirë e kanë Stupcat

  4 Janar, 2016

  https://www.youtube.com/watch?v=CEU1Tzw2MFg

  Komandanti Hafir Hoxha, kishte hequr dorë nga statusi i veteranit, pikërisht për shkak të parregullsive të shumta që ishin bërë gjatë procedurave të njohjes së statusit.

  STUPCAT mirë e kan , ja pse

  1. Këtë çka e tregojnë nuk e kanë shpikur vet por e kanë dëgjua nga populli dhe nga ish luftëtarët dhe pjesëtarët e UÇK-së.

  2. Shumica e milionerëve të sotëm në Kosovë janë ata që e kanë menagjue fondin ...

 • Kongresmeni Dana Rohabacher: Kosova ka fituar zero nga marrëveshja

  18 Dhjetor, 2015

  Kongresmeni Dana RohrbacherMe marrëveshjen me Serbinë, Kosova ka hequr dorë nga pjesa veriore e saj, thotë kongresmeni republikan, Dana Rohrabacher. Sipas tij, marrëveshja nuk sjell paqe afatgjate në rajon. Në favor të kësaj do të ishte rregullimi i kufijve, thotë Rohrabacher për Radion Europa e Lirë.

  Zoti Rohrabacher, si e vlerësoni marrëveshjen e fundit midis kryeministrave të Kosovës dhe të ...

 • Mafia në Maqedoni dhe Viti i Zi 2015

  17 Dhjetor, 2015

  Në të gjithë botën shtetet e kanë mafien e vetë. Në Maqedoni mafia e ka shtetin e vetë. Si shpesh herë edhe kësaj radhe,  Struga është në fokus të opinionit. Mos haroni se në Enciklopedinë e ish Armatës jugosllave, Struga ishte një ndër tetë pikat geostrategjike dhe politike të ish Jugosllavis;, e cila kishte mbi 3000 kilometra kufi. Struga e ka Qafën e Thanës dhe mbi 40 kilometra zonë kufitare ...

 • Maqedonia po kryen krim kundër njerëzimit në Tetovë!

  15 Dhjetor, 2015

  Po rikujtoj se me qëllim të krijimit të një instrumenti që do të kishte në kompetenca të veta krimet më serioze që e preokupojnë bashkësinë ndërkombëtare u themelua Gjykata Ndërkombëtare Penale. Statuti i Romës, që përbën juridiksionin dhe bazën mbi të cilën mbështetet funksionimi i kësaj gjykate, plotësoi juridiksionet penale të secilit shtet dhe pikërisht për këtë arsye shtetet morën përsipër që të nënshkruajnë dhe miratojnë këtë statut.
  Më 7 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"