ANALIZA

 • Danaj: Vuçiç pranon mbrojtjen raketore ruse kundër BE

  3 Nentor, 2015

  Koco DanajTashme Vuçiç doli hapur. Hoqi edhe maskën e fundit. Tashmë para kujtdo qëndron “Shesheli” i ri serb. Por më i armatosur se i pari

  E para: Sepse Brukseli e përkedheli, e rifuti edhe në Kosovë duke i hapur edhe dyert e BE.

  E dyta: Sepse me 5 miliard euro armatime që do marrë nga Rusia, me ndërtimin e sistemit të ...

 • Tërheqje, ndreqje, apo stërkeqje?

  3 Nentor, 2015

  Hydajet HyseniLetër e hapur Presidentes Atifete Jahjaga, Kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli, Kryeministrit Isa Mustafa, Ministrit të jashtëm Hashim Thaçi dhe Ministres për dialog Edita Tahiri, ose: Disa pyetje hipotetike për një (mos)Marrëveshje hipotekuese

  Shoqata e ish të Burgosurve Politikë e Kosovës, ashtu si edhe zëra të tjerë meritorë, me kohë dhe në vijimësi, kanë tërhequr vërejtjen për rreziqet e ...
 • Vlera simbolike e MSA përballë problemeve të Kosovës

  27 Tetor, 2015

  NERPMarrëveshja për Stabilizim dhe Asociim e nënshkruar sot midis Kosovës me footnotë dhe BE-së nuk erdhi si rezultat i përpjekjeve dhe të arriturave në luftimin e korrupsionit, as si rezultat i përmirësimit e zhvillimit ekonomik, as si rezultat i reformave institucionale por si produkt i Dialogut me Serbinë.

  Sigurisht nënshkrimi i Marrëveshjes për Stabilizim dhe Asociim ka vlerë simbolike për ...

 • Rexhep Qosja: I vetmi komb, ajka e të cilit kritikon gjuhën standarde

  27 Tetor, 2015

  qosjaPrej se është shpallur e krijuar, në Kongresin e Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe, në vitin 1972, në Tiranë, dhe e pranuar prej shqiptarëve në të gjitha trojet e tyre, gjuha e njësuar letrare kombëtare, tani e quajtur më shpesh, gjuha standarde, vazhdon të jetë e kritikuar apo, madje, e mohuar prej dy anësh, në të vërtetë prej dy fronteve: ...

 • Koço Danaj – Ja nje pjese e Marreveshjes qe Thaci dhe Mustafa e nenshkruan

  20 Tetor, 2015

  Ja nje pjese e Marreveshjes se Bashkesise serbe qe Thaci e Mustafa e nenshkruan ne Bruksel. Gjykoni vete kur ta lexoni, a e bosnjezon ajo Kosoven apo jo?

  ……….Struktura organizative
  6) Asociacioni/Komuniteti do të ...

 • KURTI: KOSOVA NUK DUHET TË JETË SHTET MULTIETNIK

  14 Tetor, 2015

  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në emisionin Opinion, në TV Klan, ka shprehur pikëpamjet e tij në lidhje me ngjarjet e fundit në Kosovë dhe të drejtat e serbëve në Kosovë.

  “Kosova nuk duhet të jetë shtet multietnik sepse serbët përbëjnë vetëm 6 % të popullsisë jo 40 %, sepse Kosova duhet të jetë shtet i shqiptarëve dhe komuniteteve të tjera”, tha Kurti

  “Unë nuk jam kundër të drejtave të serbëve ...

 • Danaj: Plani për Rrëmbimin e Albin Kurtit u hartua në Beograd dhe u zbatua në Prishtinë!!!

  13 Tetor, 2015

  Festa e kombëtares së Shqipërisë Natyrale në Prishtinë , u prish mbrëmë nga një akt banditesk miloshevician  me prapavijë të pastër politike, me tentakula që zgjaten deri në Beograd.  Policia e pafajshme e Kosovës mori “urdhër”  nga drejtuesit e saj, e ata morën “urdhër” nga Beogradi që të rrëmbenin gjatë rrugës Shkup-Prishtinë, liderin shpirtëror të Vetëvendosjes, Albin Kurtin.  Por plani dështoi  keqazi, në Kosovë kanë mbetur akoma shumë, shumë, shumë ...

 • Radikalizohen oficerët e ish armatës jugosllave (JNA)

  11 Tetor, 2015

  Më përpara do të kisha besuar se një deve mundet të kalojë nëpër veshin e një gjilpëre, se radikalizimi i Gëzim Ostreni. Edhe ky majtapllëk me elektoratin e BDI e ka një pazar. Fira e BDI të shkojë tek gjenerali dhe mandej, në një koalicionim të ardhshëm të vazhdojë dashuria e parë me Aliun. Gëzim Ostreni bën parti, nuk i pëlqeka veprimi I Aliut dhe I BDI. O tempora o ...

 • Kurti tregon kur do ta njoh Serbia pavarësinë e Kosovës

  28 Shtator, 2015

  Ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një intervistë për Televizionin Shqiptar, ka folur për humbjet e mëdha territoriale, që sipas tij, do t’i pësojë Kosova me Asociacionin e Komunave
  Kurti ka deklaruar se Asociacioni është i ngjashëm me Republikën Serbe në Bosnjë dhe se Kosova vazhdimisht që nga paslufta është copëtuar.

  “Produkti ynë çlirimtar po gjymtohet tërë kohën. Serbia ndoshta do ta njohë pavarësinë e Kosovës, por pasi që Kosova ...

 • Kim Mehmeti: Si të shpëtojmë nga hajdutët dhe ryshfetmarrësit?

  23 Shtator, 2015

  Mehmeti ka thënë se mesazhin e diplomatëve të huaj e dimë, por nuk dimë dhe të na tregojnë ata se me çfarë parametri demokratik i pranojnë ‘hajdutët’ si partner.

  Shkrimtarit dhe analisti Kim Mehmetit duke u ndërlidhur me ngjarjet e djeshme në Kuvendin e Kosovës, në një postim në Fb,  ka theksuar se e dimë se çka është sjellje demokratike e çka jo, por nuk kuptojmë se si të korruptuarit mbesin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"