ANALIZA

 • Rohrbacher me aktivistë të diasporës: Shqiptarët nuk janë mirë në Maqedoni

  22 Janar, 2015

  Diaspora shqiptare në SHBA sërish ka shprehur shqetësime lidhur me gjendjen e shqiptarëve në Maqedoni.Një grup veprimtarësh të diasporës me origjinë nga Maqedonia të bashkërenduar me ish-kongresimin shqiptaro – amerikan Joseph DioGuardi, ditëve të fundit janë takuar me kongresmenin amerikan Dana Rohrbacher i cili njihet si një mik i madh i shqiptarëve.

  Në këtë takim janë shprehur shqetësime, duke theksuar se shqiptarët në Maqedoni janë në gjendje të rëndë dhe se ...

 • Letër e hapur e Albin Kurtit drejtuar aktivistëve dhe qytetarëve

  21 Janar, 2015

  Të dashur aktivistë të Lëvizjes,

  Të nderuar qytetarë të Republikës,Si në aspektin politik e institucional, po ashtu edhe në atë ekonomik e shoqëror, Kosova kurrë nuk ka qenë më keq që prej se është shpallur pavarësia shtatë vite më parë. Koalicioni qeverisës që kushtëzohet prej Beogradit nëpërmjet Listës Serbe po e kthen prapa Kosovën në një shtet vasal të Serbisë, me varfëri e papunësi në popull, me krim e korrupsion në ...

 • SHPATA E SKËNDERBEUT MË E MPREHTË SE SHPATA E DEMOKLEUT

  19 Janar, 2015

  Shkruan: Bejtullah Sadiku

  Disa nga partitë politike të cilat gjatë kohë kanë qëndruar e “sunduar”, duke patur edhe mbështetjen e institucioneve shtetërore, kuptohet se nuk e kanë edhe aq lehtë lëshimin apo dorrëzimin e pushtetit qeverisës, qeveritar e shtetëror, duke menduar se janë të pazëvëndësueshëm, se duhet edhe gjatë kohë të kenë monopolin politik në koalicionet qeveritare. Kjo ka mundur të qëndron kështu, deri atëherë përderisa kanë patur mbështetjen e ...

 • S H K O M B Ë T A R I Z I M

  19 Janar, 2015

  Nga Fatmir Sulejmani*

  Sihariq! 3439 qytetarë shqiptarë të Shkupit, Tetovës e Kumanovës kanë ndërruar emrat shqip“për shkak të bindjeve fetare ku ndikim më të madh kanë hoxhallarët”Kjo përbën thelbin e lajmit të publikuar më 12 janar 2015, nga Agjencia e Lajmeve “Zhurnal”, që konfirmohet edhe nga këshilltarja për informim e MPB-së, Dejana Nedelkoviç, e cila flet për interesin e madh të qytetarëve shqiptarë për ta ndërruar emrat…

  Besoj është e qartë: nuk ...

 • Jeta para vdekjes

  13 Janar, 2015

  Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au)

  Gjyshi im (oficer në pension) ka shkruar për mallëngjimin, humbjen, ikjen (nën presion), dhe mërgimin e pavullnetshëm prej Shqipërie në Amerikë (1943). Historia e jetës së tij, është një prej rasteve të shumta të tragjedisë shqiptare. Tani është i moshuar, megjithatë poezitë e tij manifestojnë dëshirën e zjarrtë dhe vuajtjet masive që pulsojnë në të gjitha zemrat mërgimtare. Gjyshi rrëfehet: “Së pari ...

 • Ismail Kadare flet ekskluzivisht në Express për sulmin terrorist në Paris: Shqiptarët janë komb i vetëdijshëm europian

  10 Janar, 2015

  Shkrimtari më famë botërore, Ismail Kadare, ka folur shkurt, pas atentatit që ka ndodhur në Paris, me ç’rast kanë mbetur të paktën 12 të vdekur e disa të plagosur.Në një bisedë ekskluzive për Gazetën Express, Kadare ka thënë se populli shqiptar s’duhet të vuajë më nga komplekset e identitetit të dyfishtë dhe as të ndihet përgjegjës për veprimet e të tjerëve.

  Sipas tij, shqiptarët identifikohen dhe janë europianë me rrënjë, gjuhë ...

 • Pirro Prifti, njeri i çmendur në kohën e duhur

  8 Janar, 2015

  Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au)

  Akoma nuk kam hequr dorë nga mendimi se kam diçka të rëndësishme dhe origjinale për të shprehur. Nëse rrugët tona janë të ndryshme nuk mund të përpilojmë plane të përbashkëta. Një hartë udhëzuese nuk është e mjaftueshme si prijë për veprimin; shqiptari ka nevojë edhe për një pikësynim që i thotë se ku të shkoj.Përfaqësuesit e vërtetë ortodoks shqiptarë argumentojnë se: ...

 • Me erën e qumështit të nënës

  8 Janar, 2015

  Sa herë që dëgjoj të flitet për shumëfetarizmin e shqiptarisë, më rikujtohet rrëfimi i gjyshes sime për një katragjyshe tonën të kohëve të Perandorisë Osmane, nga Reka e Epërme në afërsi të Dibrës. Ai rrëfim, i rrokullisur nëpër shekuj e i ardhur në veshët e mi fëmijëror, mbase është edhe i zbukuruar dhe nuk e përshkruan ngjarjet ashtu siç ka ndodhur, por besoj se me asgjë nuk e ka të ...

 • Konfrontimi i rrënjëve të tatëpjetës së Kosoves

  30 Dhjetor, 2014

  Gjashtë vite pasi “pavarësia e mbikqyrur” filloi në Kosovë dhe 15 vite pasi sulmet ajrore të NATO-s i dhanë fund luftës gjenocidiale në Kosovë, dhjetori i 2014 shënon një pikë kthese dëshpëruese në historinë më të re të Kosovës. Ngërçi gjashtë mujor në procesin politik të Kosovës që pasoi zgjedhjet e përgjithshme me 8 qershor dhe që mbaroi me ndarjen e koalicionit që kundërshtonte kthimin e Hashim Thaçit në ...

 • Përshëndetje të nderuar bashkëkombës, ju të trojeve etnike.

  26 Dhjetor, 2014

  Agjenci turistike kriminele në bashkëpunim me gazeta shqipfolëse kriminele, të dirigjuara nga agjentët e huaj serbo-grek, mashtrojnë shqiptarët e pashkolluar kinse do të fitojnë ndonjë azil në Perëndim. Qëllimi: të bëjnë pastrimin etnik të shqiptarëve, azil nuk do të fitojnë asnjëherë.Do të terrorizojnë vetveten si budallenj por më tepër do të terrorizojnë fëmijët dhe gratë e tyre dhe në fund këta “burra” do të dëbohen. Shqiptarët krye ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"