ANALIZA

 • Lubonja: Fjalimi i Ramës sikur i Hitlerit

  16 Nentor, 2013

  Publicisti Fatos Lubonja e ka krahasuar fjalimin e Kryeministrit Edi Rama për shkatërrimin e armëve kimike në Shqipëri si ai i Adolf Hitlerit.Ngjarja e fundit duke përfshirë edhe fjalimin e Ramës, ma ka thelluar edhe më kontradiktën, pasi është sinjal i pastër se ky Kryeministër, që nuk duhet t’ia uronim asesi dështimin, e ka dështimin të shkruar në ballë.

  Fjalimi i tij ogurzi për mua në këtë drejtim. Nga pikëpamja e ...

 • Mediat: Ambasadori Selimi akuzohet për përdhunimin e 2 vajzave

  15 Nentor, 2013

  PRISHTINE – Komandanti i përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sylejman Selimi, është akuzuar nga Prokuroria për dhunimin seksual të dy vajzave shqiptare nga Mitrovica gjatë luftës.
  Prokurori special, Mauricio Salustro, ka ngritur aktakuzë kundër Selimit, Ismet Haxhës, Nexhat Qubrelit dhe Shefki Hysenit për krime lufte kundër popullatës civile. EULEX – i nuk ka dhënë më shumë detaje por “Koha Ditore” ka mësuar identitetin e të akuzuarve. “Sot, një ...

 • Maqedonia nuk mund të ekzistojë më, ndërkombëtarët nuk dinë çka të bëjnë me të

  6 Shtator, 2013

  nga Koço Danaj

  Duket që bashkësia ndërkombëtare nuk di se çdo bëjë me këtë shtet. Sepse në këtë Maqedoni ka vdekur ajo që e shpëtoi në 2001-in. Ka vdekur marrëveshja e Ohrit. Marrëveshja e Ohrit ishte kompromisi më i madh që bënë shqiptarët, edhe nën ndikimin e trysnisë së ndërkombëtarëve, për të shpëtuar MaqedoninëPolitologu dhe ideatori i Listës për Shqipërinë Natyrale, Koço Danaj, ka trazuar dhe provokuar edhe një herë Serbinë, ...

 • APEL DREJTUAR KRYEMINISTRIT BERISHA DHE SHEFIT TË E U L E X – IT

  14 Nentor, 2012

  nga Fisnik Zeqiraj

  Organizatorët e Akademisë Përkutimore:
  DEGA E LDK-së PËR GJERMANI
  dhe
  NËNDEGA E LDK-së PËR BADEN WÜRTEMBERG
  Ludwigsburg – Stuttgart, tetor 2012
  APEL DREJTUAR:

  1.- QEVERISË TË REPUBLIKËS TË SHQIPËRISË
  Kryeministrit Sali Berisha
  T i r a n ë

  2.- E U L E X – it
  Shefit Xavier Bout de Marnhac
  P r i s h t i n ë

  Kanë kaluar 14 vjet nga ekzekutimi makabër, në mes ...

 • Pashaj: Front opozitar për të rrëzuar regjimin antikombëtar të Berishës

  8 Tetor, 2012

  Një front opozitar me bazë të gjerë do t’i jepte fund regjimit berishian dhe shitjes së pasurive publike. Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Kuq e Zi, Myslym Pashaj, në një prononcim për gazetën “Sot”, e ka cilësuar qeverinë e kryeministrit Sali Berisha si antikombëtare dhe se bashkimi i forcave opozitare në prag të fushatës elektorale do t’i jepte fund këtij regjimi. “Një front opozitar i organizuar mirë me qëllime të ...

 • Cili është atdheu im?

  4 Shtator, 2012

  Shkruan: Vaxhid Sejdiu
  Në klasë heshtje. Filloi ora e gjuhës shqipe. Mësim i ri. “Trojet shqiptare në Ballkan”. Mësuesi filloi të shpjegoj mësimin. Ai mundohej jo vetëm nëpërmjet tekstit por edhe hartave të na e bej të qartë se ku shtriheshin trojet shqiptare në Ballkan. Por një POR e madhe shpërthente në zemrat tona, pse gjithë ata kufij në mes trojeve shqiptare? – Pse ajo kasaphanë në mes kufijve tanë?

  – ...

 • As çarmatim, as arrestime

  20 Shtator, 2011

  I quajnë grupe kriminale e ekstremiste dhe pranojnë se kanë armë. Por, autoritetet e sigurisë nuk kanë arrestuar ende ata, që po vendosin barrikada në rrugët, edhe pse vetë bllokimi i rrugëve quhet i paligjshëm si nga KFOR-i, ashtu dhe nga EULEX-i.Zëdhënësi i policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti, konfirmon praninë e ‘rojeve të armatosura’ nëpër barrikada.

  “Ne kemi njohuri se ka grupe te armatosura, persona të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"