ANALIZA

 • Filips godet BESËN, thotë se nuk është parti shqiptare

  24 Shkurt, 2017
  Prof FilipsDy shtetet e Ballkani që janë më të rrezikuara nga ekstremizmi i jashtëm janë Maqedonia dhe Kosova. Ky konkluzion doli nga një debat të mbajtur në Shkup, ku u tha se Ballkani Perendimor është burim kryesor i personave që luftojnë në Irak dhe Siri. Në këtë debat Profesori Universitar Dejvid Filips tha se kriza politike që është ...
 • Bugajski: Rusia dhe Serbia po provokojnë trazira në Ballkan

  17 Janar, 2017

  bugajskiAnalisti i njohur politik, Janusz Bugajski, nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, që është njohës shumë i mirë i politikave Euroaziatike, në një deklarim për RTK ka folur për provokimet e fundit serbo-ruse në Kosovë dhe rajon.

  Bugajski konsideron se provokimi i Serbisë mund të jetë me pasoja ndërkombëtare.

  “Pa miratimin e Prishtinës asgjë nuk mund të dërgoni njëanshmërisht në ...

 • Ju flet Kadare

  16 Janar, 2017
  ISRAEL-ALBANIA-LITERATURE-NOBEL-KADAREËshtë një verbëri e pafalshme, për të cilën duhet të ndihemi fajtorë të gjithë. Në fund të fundit është një projekt i hershëm serb, famëkeqi drafti i Cubriloviçit, i cili ka parashtruar rrugën për të tërhequr në kurth shqiptarët. Thelbi i kurthit ka qenë armiqësimi shqiptarë – Evropë. Në këtë draft, një vend i veçantë i kushtohej rolit që ...
 • Përsëri po na servohet një çorbë e re me shije të vjetër.

  31 Dhjetor, 2016

  Nga takimi me Kryeministrin e Shqipërisë z. Edi Rama, i cili është për tu përshëndetur doli një vjetërsi e re.

  Departament, Sektor ose Ministri e Komuniteteve. Kryetarë e Komisionit parlamentar për marrëdhënie ndërmjet komuniteteve është ajo Monstra Bozhinovska që për shqiptarët kërkoi thika të gjata.

  Derdimeni Gjorge Ivanov e tha shumë bukur. Kushtetuta e vendit e garanton sistemin Unitarist të vendit.

  Sistem unitarist do të thotë: një shtet një komb.

  Dmth, bartës i sovranitetit në ...

 • SISTEMI QEVERISËS UNITAR – SFIDË PËR TË ARDHMEN E SHQIPTARËVE NË MAQEDONI

  28 Dhjetor, 2016

  unitaryKëto ditë flitet me të madhe për një bashkim të partive shqiptare që fituan mandate deputetësh, me synimin për të shfrytëzuar atë që shumëkush quan situatë politike të favorshme për shqiptarët në Maqedoni duke kushtëzuar mandatarin nga krahu maqedonas për të krijuar qeverinë dhe për të shmangur krizën qeveritare dhe politike në Maqedoni.

  Në këto kushte, vetëm një force politike, ...

 • Mesila Doda jep alarmin: Për një pakt të madh mbarkombëtar

  17 Dhjetor, 2016

  Për një pakt të madh mbarkombëtar

  https://youtu.be/ZTE5zZYEev4

   

  Shqipëria ka qenë qysh në fillesat e saj në përpjekje me mëvetësinë. Etërit e Kombit përherë kanë qenë para një udhëkryqi, i cili vinte në dyshim ekzistencën e tij.
  Qysh në frymën e parë e deri më sot shqiptaria është përherë në këtë dilemë; në atë të shpërbërjes ose në atë të lartësimit.

  Në Kongresin e Manastirit pas fjalimit të Patër Fishtës, i cili pa asnjë ...

 • Zgjidhje apo krizë, çfarë po ndodh në Maqedoni?

  14 Dhjetor, 2016

  shabna-muratiPër të mësuar më shumë mbi situatën në Maqedoni pas zgjedhjeve të së dielës, i ftuar në studion e lajmeve të Top Channel ka qenë ish-ambasadori i Shqipërisë në Shkup, Shaban Murati.

  TCH: Zoti Murati, çelësi i krijimit të qeverisë së re në Maqedoni këtë herë është në duart e shqiptarëve, veçanërisht BDI-së së Ali ...

 • Shqipëri: Të kthesh fshatin në një vend ku ia vlen të jetohet

  14 Dhjetor, 2016

  “Mrizi i Zanave” nuk është vetëm vepra e Gjergj Fishtës. Ai është restorant e qendër agroturizmi në Fishtë, pranë Lezhës, i cili krijon shanse për fermerët e zonës së Zadrimës, që nuk kanë ku të shesin produktet e tyre.

  veze-fshatiFshati vetëm prapambetje? Jo, duhet gjetur rruga për ta zhvilluar atë

  Nuk është e thjeshtë për ...

 • Dokumenti sekret i NATO-s: Ballkani rrezikohet nga Rusia

  13 Dhjetor, 2016

  natoNATO  është e gatshme të ndërhyjë në mënyrë operative kur kjo të jetë e nevojshme në mënyrë që të parandaloj  konfliktin ndëretnik dhe të promovoj sigurinë dhe stabilitetin.

  Kështu thekson dokumenti sekret i NATO-s i cili analizon situatën në Ballkanin perëndimor dhe i cili është miratuar nga Ministrat e jashtëm të shteteve anëtare të Aleancës, shkruan e përditshmja kroate “Veccernji ...

 • Shpëtim Pollozhani i thotë “JO” mirënjohjes së Hashim Thaçit

  22 Nentor, 2016

  shpetimPër Mirënjohjen si veprimtar më informoi Ambasada e Kosovës në Shkup. Nuk mora pjesë në ceremoninë e ndarjes se Mirënjohjeve dhe as që e mora mirënjohjen.

  Ka 101 shkaqe por unë do ti përmend vetëm disa.

  Zëri i familjeve të burgosurve, të persekutuarve dhe të diskriminuarve nuk më lejoi që unë të marr mirënjohje nga një president, i cili është shkak i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"