LAJMET NGA KOSOVA

 • Lajçak: Nuk ka asgjë teknike në bisedimet Kosovë – Serbi

  6 Korrik, 2021

  I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet ndëmrjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, shkroi të martën se “çdo gjë në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është thellësisht politike dhe asgjë nuk është teknike”.

  Ai i bëri këto komente në një postim në rrjetin twitter në fillim të takimit me zëvendëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimi, i cili drejton delegacionin e ...

 • Takimet në Bruksel, përgatitje për takimin Kurti-Vuçiq

  5 Korrik, 2021

  Selia e Komisionit Evropian në BrukselBashkimi Evropian konfirmoi se takimi në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, në nivelin e negociatorëve, do të zhvillohet të mërkurën, më 7 korrik.

  Para këtij takimi, delegacionet e të dyja palëve do të kenë takime të ndara me përfaqësues të Bashkimit Evropian.

  Delegacioni i Kosovës do të takohet me përfaqësuesit e BE-së më 6 korrik, ndërsa ai i Serbisë ...

 • Senatorja Ernst paralajmëron për rritjen e ndikimit rus në Ballkan

  5 Korrik, 2021

   Senatorja amerikane nga shteti i Ajovës, Joni Ernst, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë tha se rajoni i Ballkanit Perëndimor është i rrezikuar jashtëzakonisht shumë nga ndikimi dhe propaganda ruse.

  Duke folur për Kosovën, senatorja Ernst tha se shpreson se shumë shpejt do të arrihet një marrëveshje finale në mes të Kosovës dhe Serbisë, ndërkohë që shtoi se ...

 • Kurti nuk ndryshon qëndrim për Ujmanin – SHBA: palët t’i përmbahen marrëveshjes së 4 shtatorit.

  5 Korrik, 2021

  sr ksShtetet e Bashkuara presin që Kosova dhe Serbia t’iu përmbahen detyrimeve të marrëveshjes së Uashingtonit të nënshkruar më 4 shtator 2020. Por janë ende larg pozicionet e kryeministrit të Kosovës dhe qeverisë së Serbisë.

  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë, se Serbia nuk mund të bëhet pjestare në Liqenin e Ujmanit dhe për këtë ai nuk ka ndryshuar ...

 • Daçiq: Kompromisin e dikton gjendja reale në terren

  5 Korrik, 2021

  DacicIntervistë ekskluzive me Ivica Daçiq, kryetar i Parlamentit të Serbisë. Daçiq flet për dialogun, njohjen e pavarësisë së Kosovës, krimet, përdhunimet, gjenocidin në B-H.

  Deutsche Welle: Ai ka lindur në Prizren. Fakultetin e shkencave politike në Beograd e ka mbaruar si studenti më i mirë i brezit të tij, por në vitin 1990 Ivica Daçiq u fut në politikë. Daçiq ka ...

 • Bashkimi Evropian dhe Jansha – atëherë dhe tash

  1 Korrik, 2021

  Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha. Ishte dita e Vitit të Ri 2008 dhe Sllovenia e vogël kishte marrë përsipër presidencën gjashtëmujore të Bashkimit Evropian, për herë të parë.

  Brukseli ishte në atmosferë festive, pasi po bëhej histori. Ishte hera e parë që një nga vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, që i ishte bashkuar klubit më pak se katër vjet më herët, ishte në krye ...

 • Kurti: Mund të ketë studime, por Ujmani është i Kosovës

  30 Qershor, 2021

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se është detyrë e institucioneve që Liqenin e Ujmanit ta konsiderojnë si “liqe artificial të Kosovës”.

  “Qëndrimet tona në lidhje me Ujmanin janë të njëjta”, tha Kurti në një konferencë për media të mërkurën (30 qershor) pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës.

  Shtetet e Bashkuara u kanë dorëzuar javën e kaluar, Qeverisë së Kosovës ...

 • Von Cramon: Optimiste për afrim qëndrimesh Kosovë-Serbi

  30 Qershor, 2021

  Viola von CramonRaportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, gjatë vizitës dy ditore në Prishtinë, kritikoi Francën për qëndrimin negativ rreth heqjes së vizave për Kosovën.

  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, tha në Prishtinë (29.06) se është optimiste se në muajt e ardhshëm do të ketë përafrim të qëndrimeve në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi. ...

 • Shërbimet e internetit nuk përfshihen në heqjen e tarifave të roaming-ut

  29 Qershor, 2021

  Fotografi ilustruese. Qytetarët e Kosovës gjatë qëndrimit në njërin nga gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor, nga 1 korriku i këtij viti, nuk do të paguajnë asnjë pagesë shtesë për thirrjet e realizuara telefonike dhe mesazhet e pranuara e të dërguara, thotë Nazim Rahimi, kryetar i Bordit të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ARKEP). Sa i përket shfrytëzimit të internetit, priten pako me ...

 • Gashiq e padëshiruar në Gjakovë, qeveria hesht

  29 Qershor, 2021

  Familjarët e personave të pagjetur në gjatë një tubimi në Prishtinë më 30 gusht 2018, për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të të Zhdukurve.Kthimi i Dragica Gashiqit, me përkatësi serbe, për të jetuar në Gjakovë ka nxitur reagime brenda kësaj komune, por një protestë para banesës së saj nga ana e familjarëve të personave të pagjetur, e paralajmëruar për të hënën, është anuluar.

  Dragica Gashiq thotë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"