LAJMET NGA KOSOVA

 • Dyshime për manipulim votash – jep dorëheqjen ministrja e Jashtme Haradinaj-Stublla

  9 Mars, 2021

  Meliza Haradinaj-StubllaDyshimet për manipulim votash u hodhën nga një video e publikuar në disa portale duke aluduar se votat e një kandidateje tjetër të AAK-së shkuan në favor të ministres Haradinaj-Stublla.

  Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, dha dorëheqje nga pozita e saj si dhe nga funksionet në Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës. Dorëheqja e Haradinajt pasoi ...

 • Kosovë: Anulohen votat e boshnjakëve të fituara në komunat me shumicë serbe

  8 Mars, 2021

  Zgjedhjet KSPZAP-ja konstatoi se votat e disa partive boshnjake e rome të fituara në zonat me shumicë serbe janë të pavlefshme, se nuk mund të sigurohet përfaqësimi i garantuar i një komuniteti me votat e një komuniteti tjetër.

  Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa anuloi në tërësi votat për subjektet politike boshnjake në komunat e banuara me shumicë serbe, në ...

 • IKShPK: prej 2813 mostrave kemi 587 raste pozitive, 6 të vdekur dhe 212 të shëruar!

  8 Mars, 2021
  transmetimiGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.813 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 587 raste pozitive. Rastet ...
 • IKShPK: prej 4193 mostrave kemi 548 raste pozitive, 9 të vdekur dhe 301 të shëruar!

  7 Mars, 2021
  kujdesGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.193 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 548 raste pozitive. Rastet ...
 • Maas: Diskutimet për ndryshimin a zhvendosjen e kufijve nuk na çojnë përpara

  6 Mars, 2021

  MaasMinistri gjerman i Punëve të Jashtme: Diskutimet për ndryshimin apo zhvendosjen e kufijve në Ballkan nuk na çojnë përpara.

  Ministria gjermane e Punëve të Jashtme po zhvillon gjatë tre muajve të parë të vitit një sërë takimesh virtuale dhe fizike me kolegë nga Ballkani Perëndimor. Të martën ministri gjerman i Punëve të Jashtme zhvilloi një bisedë telefonike me ministren e Jashtme të ...

 • LVV-ja fiton 58 ulëse, Osmani më e votuara

  4 Mars, 2021

  127Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të enjten shpalli rezultatin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 14 shkurtit, ku Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit ka shënuar fitore bindëse, duke siguruar 58 ulëse në legjislaturën e re.

  Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka tha se pavarësisht kohës së shkurtër për organizimin e zgjedhjeve, përkatësisht për më pak se 40 ditë, ...

 • IKShPK: prej 3674 mostrave kemi 591 raste pozitive, 7 të vdekur dhe 386 të shëruar!

  4 Mars, 2021
  transmetimiGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.674 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 591 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 205 raste, Prizren 53 ...
 • Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve në Kosovë – Vetëvendosje 58 deputetë

  4 Mars, 2021

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë shpalli të enjten rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të mbajtura më 14 shkurt.

  “Lëvizja Vetëvendosje ka gjithsej rreth 438 mijë (vota) apo 49.95 për qind, Partia Demokratike e Kosovës ka rreth 148 mijë apo 16.9 për qind, Lidhja Demokratike ka 110 mijë apo 12.64 për qind, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka rreth 62 mijë apo 7.07 për qind, Lista ...

 • IKShPK: prej 2532 mostrave kemi 568 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 295 të shëruar!

  3 Mars, 2021
  kujdesGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.532 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 568 raste pozitive. Rastet ...
 • IKShPK: prej 2886 mostrave kemi 488 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 270 të shëruar!

  2 Mars, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.886 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 488 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 285 raste, Gjilan 47 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"