LAJMET NGA KOSOVA

 • Si do ta sigurojë Kosova vaksinën anti-Covid?

  16 Dhjetor, 2020

  PrishstinaKosova pritet të sigurojë falas 360 mijë vaksina, kurse pjesën tjetër do ta blejë. Ndërkohë zyrtarë të OBSH-së në Kosovë parashohin që procesi i vaksinimit në Kosovë nuk mund të fillojë para stinës së pranverës.

  Festat e fundvitit edhe Kosovën do ta gjejnë me masa të nevojshme dhe një plan të ri për të parandaluar përhapjen e Covid-19, ndonëse autoritetet ...

 • IKShPK: prej 1035 mostrave kemi 294 raste pozitive, 17 të vdekur dhe 482 të shëruar!

  15 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.035 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 294 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 149 raste, Pejë 20 raste, ...
 • Serwer: Madeleine Albright do të përfshihet në bisedimet Kosovë – Serbi

  14 Dhjetor, 2020

  Zonja Madeleine-AlbrightProfesori në universitetin “Johns Hopkins” Daniel Serwer, njohës i mirë i  çështjeve në Ballkan, ka paralajmëruar përfshirjen e ish-Sekretares amerikane të Shtetit, Madeleine Albright, në bisedimet Kosovë – Serbi.

  Në një intervistë për televizionin serb N1, Serwer ka thënë se zonja Albright do të përfshihet në bisedime, pavarësisht se çfarë mendojnë për të serbët.

  “Nuk është e rëndësishme se çfarë ...

 • IKShPK: prej 1327 mostrave kemi 329 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 555 të shëruar!

  14 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.327 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 329 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 149 raste, Pejë 20 ...
 • IKShPK: prej 1314 mostrave kemi 462 raste pozitive, 12 të vdekur dhe 536 të shëruar!

  13 Dhjetor, 2020
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.314 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 462 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 175 raste, Mitrovicë 55 raste, Fushë-Kosovë 30 ...
 • IKShPK: prej 1555 mostrave kemi 524 raste pozitive, 12 të vdekur dhe 566 të shëruar!

  12 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.555 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 524 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 198 raste, Pejë 38 ...
 • IKShPK: prej 1775 mostrave kemi 590 raste pozitive, 13 të vdekur dhe 696 të shëruar!

  11 Dhjetor, 2020
  Maska
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar 1.775 gjithsej mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 590 raste pozitive. Rastet pozitive janë ...
 • IKShPK: prej 1595 mostrave kemi 562 raste pozitive, 13 të vdekur dhe 761 të shëruar!

  10 Dhjetor, 2020
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.595 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 562 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 223 raste, Podujevë 47 raste, Mitrovicë 39 ...
 • Osmani: Serbia të pranojë peshën historike të kryerjes së gjenocidit kundër shqiptarëve

  9 Dhjetor, 2020

  Vjosa OsmaniNë Ditën ndërkombëtare të përkujtimit dhe nderimit të viktimave të krimeve të gjenocidit, familjarët e personave të pagjetur në Kosovë, kërkuan drejtësi dhe u bën thirrje institucioneve vendore dhe faktorit ndërkombëtar, që t’i bëjnë presion Serbisë, të japë të dhëna për personat e vrarë, që mund të jenë të varrosur në varreza masive në territorin e Serbisë.

  Kuvendi i ...

 • Seancë në Kongres: Angazhimi amerikan, i nevojshëm për zgjidhjen e problemeve të Balkanit

  9 Dhjetor, 2020

  Mr Eliot EngelEkspertë të Ballkanit i bëjnë thirrje administratës së ardhshme të drejtuar nga Joe Biden që të shtojnë vëmendjen ndaj Ballkanit dhe të bashkëpunojnë me Bashkimin Evropian për të zgjidhur problemet e mbetura në rajon. Ballkani ishte në qendër të një seance të Komisionit të Jashtëm të Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan. Siç njofton kolegia Keida Kostreci, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"