LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Kushtetuesja e shpall qeverinë Hoti antikushtetuese

  22 Dhjetor, 2020

  KotiPas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila konstatoi se qeveria e Kosovës e udhëhequr nga Avdullah Hoti është zgjedhur në mënyrë jokushtetuese, Kosova shkon në zgjedhje të reja.

  Gjykata Kushtetuese me një vendim të saj, e shpalli të pavlefshëm votimin e qeverisë së Kosovës të udhëhequr nga Avdullah Hoti. Po ashtu Gjykata në vendimin e saj thotë, se zgjedhjet e ...

 • Kosova në kërkim të datës për zgjedhjet e parakohshme parlamentare

  22 Dhjetor, 2020

  Parlamenti iKSAmbasada amerikane në Prishtinë u bëri thirrje të martën të gjitha partive politike dhe institucioneve të Kosovës që të respektojnë vendimet e Gjykatës Kushtetuese dhe të sigurojnë që qytetarët do të kenë mundësinë të zgjedhin përfaqësuesit e tyre përmes zgjedhjeve të lira, të drejta dhe paqësore.

  Komunikata e kësaj ambasade pasoi vendimin e një nate më parë të Gjykatës ...

 • Gjykata Kushtetuese rrëzon qeverinë e Kosovës – vendi në zgjedhje

  22 Dhjetor, 2020

  Gjykata Kushtetuese KSGjykata Kushtetuese shpalli të pavlefshëm votimin e qeverisë së Kosovës të drejtuar nga Avdullah Hoti ndërsa kërkoi nga presidenti i vendit të shpall zgjedhjet jo më larg se 40 ditë nga data e shpalljes së tyre

  Vendimi i Gjykatës Kushtetuese pasoi kërkesën e lëvizjes Vetëvendosje për vlerësimin e ligjshmërisë së pjesëmarrjes në votim për qeverinë ...

 • IKShPK: prej 990 mostrave kemi 264 raste pozitive, 6 të vdekur dhe 205 të shëruar!

  21 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 990 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 264 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 93 raste, Ferizaj 25 ...
 • IKShPK: prej 1001 mostrave kemi 223 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 342 të shëruar!

  20 Dhjetor, 2020
  mbajtja e maskesGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1001 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 223 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 72 raste, ...
 • IKShPK: prej 1501 mostrave kemi 345 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 436 të shëruar!

  19 Dhjetor, 2020
  IKSHPK
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.501 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 345 raste pozitive. Rastet pozitive janë ...
 • IKShPK: prej 1470 mostrave kemi 453 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 483 të shëruar!

  18 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.470 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 453 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat Prishtinë 183 raste, Mitrovicë 37 raste, Fushë-Kosovë 35 ...
 • IKShPK: prej 1470 mostrave kemi 453 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 483 të shëruar!

  17 Dhjetor, 2020
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.470 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 453 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat Prishtinë 183 raste, Mitrovicë 37 raste, Fushë-Kosovë 35 ...
 • IKShPK: prej 1158 mostrave kemi 296 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 319 të shëruar!

  16 Dhjetor, 2020
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.158 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 296 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 139 raste, Podujevë 25 rast, ...
 • Si do ta sigurojë Kosova vaksinën anti-Covid?

  16 Dhjetor, 2020

  PrishstinaKosova pritet të sigurojë falas 360 mijë vaksina, kurse pjesën tjetër do ta blejë. Ndërkohë zyrtarë të OBSH-së në Kosovë parashohin që procesi i vaksinimit në Kosovë nuk mund të fillojë para stinës së pranverës.

  Festat e fundvitit edhe Kosovën do ta gjejnë me masa të nevojshme dhe një plan të ri për të parandaluar përhapjen e Covid-19, ndonëse autoritetet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"