LAJMET NGA KOSOVA

 • Jo ndryshimit te kufjve – Bundestagu debaton per KFOR-in

  14 Maj, 2020

  kforTë mërkurën Bundestagu debatoi për zgjatjen e misionit të Bundeswehr-it në kuadër të KFOR-it, ku doli në pah edhe njëherë se si e shohin deputetët gjermanë zgjidhjen e konfliktit politik Serbi-Kosovë. Një përmbledhje.

  Është e njëjta procedurë çdo vit: Nga mesi i majit, deputetët gjermanë vendosin me shumicë votash zgjatjen e angazhimit të ushtarëve gjermanë të KFOR-it në Kosovë. Një vendim që ...

 • Kurti: Zyrtarët e korruptuar piskasin “Amelika, Amelika”

  13 Maj, 2020

  AlbinQeveria në detyrë e Kosovës ka mbajtur sot mbledhjen, ku ministrat në detyrë raportuan për 100-ditëshin e punës së tyre, pas përfundimit të kësaj mbledhjeje, kryeministri në detyrë, Albin Kurti mbajti konferencë për medie, në të cilën iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve.

  Ai u pyet se si e komenton faktin se po flitet që në qershor Republika e Kosovës do ...

 • Kurti numëron sukseset e 100 ditëshit, opozita përmend dështimet

  13 Maj, 2020

  qeveria KurtiQeveria aktuale do të vazhdojë punën deri në mbajtjen e zgjedhjeve të reja, ka thënë kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti.

  Në një mbledhje të qeverisë të mbajtur të mërkurën, Kurti ka thënë se “rruga përpara janë zgjedhjet e lira dhe demokratike, me masa mbrojtëse për shëndetin ...

 • Vazhdon të rritet numri i të infektuarve me COVID-19, sot 24 raste të reja dhe 14 të shëruar

  12 Maj, 2020

  QKUK-Infektivja-Prishtine-24 raste të reja me COVID-19 janë shënuar sot në Kosovë, ndërkohë 14 pacientë janë shëruar, ka bërë të ditur IKSHPK-ja.

  Gjithsej sot janë kryer 257 mostra dhe rastet pozitive janë nga Gjilani, Prishtina, Vushtrria, Mitrovica, Kamenica dhe Ferizaj. Më së shumti raste janë shënuar në Gjilan – 14.

  “Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Gjilanit 14 raste (sipas ...

 • Lajçak, kundër idesë së shkëmbimit të territoreve

  11 Maj, 2020

  LajcakI dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se është kundër idesë për shkëmbim territoresh midis këtyre dy vendeve.

  Në një postim në Twitter, Lajçak tha se dialogu që udhëheq BE-ja, ka për qëllim arritjen e një marrëveshjeje ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

  “Një gjë e tillë duhet të jetë ...

 • Kurti letër PE-së: Presidenti i mbështetur nga disa parti po improvizon një skenar antikushtetues

  9 Maj, 2020

  Albin KurtiKryeministri në detyrë, Albin Kurti, i është drejtuar me një letër Komitetit për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian.

  Ai përmes kësaj letre ka thënë se presidenti i Kosovës i mbështetur nga disa parti po improvizon një skenar antikushtetues.

  “Me arsyetimin se kushtet që duhet përmbushur për organizimin e zgjedhjeve nuk ekzistojnë, Presidenti, i mbështetur nga disa parti politike, ...

 • Kryeministri në detyrë Kurti dorëzoi në Gjykatën Kushtetuese komentet në lidhje me dekretin e shpallur nga Presidenti

  8 Maj, 2020

  Gjykata Kushtetuese 2Pas dorëzimit të komenteve nga LDK-ja, Presidenti Thaçi dhe Kryeparlamentarja Vjosa Osmani, sot, edhe Kryeministri në detyrë   z. Albin Kurti, dorëzoi komentet në lidhje me kërkesën Nr. KO 72/20, pranë Gjykatës Kushtetuese, për dekretin e shpallur nga Presidenti, pak para orës 16.00 të premten e datës 30 prill, para festave të majit.

  Ndër të tjera, bazuar në argumentet ...

 • Varhelyi flet për vizat dhe idenë për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë

  7 Maj, 2020

  Oliver VarhelyiKomisionari i Bashkimit Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi ka folur të enjten para deputetëve të Parlamentit Evropian për rezultatet e Samitit të Zagrebit, i cili është zhvilluar një ditë më herët përmes një vide-konference.

  Ai e ka quajtur si shumë të rëndësishme deklaratën e miratuar nga ajo konferencë dhe zotimin e dyanshëm për një perspektivë evropiane për ...

 • Kosovë: Kundërshtohet ashpër mundësia e ndryshimit të kufirit me Serbinë

  7 Maj, 2020

  BorellKreu i diplomacisë evropiane, Joseph Borrell, e ka lënë të hapur mundësinë e ndryshimit të kufirit Kosovë-Serbi, nëse palët pajtohen për këtë në kuadër të dialogut. Ky qëndrim nxiti reagime të forta në Prishtinë.

  Në Prishtinë është kundërshtuar ashpër një qëndrim i kreut të diplomacisë evropiane, Jozeph Borrell, i cili e ka lënë të hapur mundësinë e ndryshimit të kufirit ...

 • BE ‘ia ndalon’ Thaçit të paraqitet me flamurin e Kosovës në Samit

  5 Maj, 2020

  Flamujt BallkanShtetet pjesëmarrëse në Samitin e Zagrebit që do të mbahet nesër më 6 maj do të paraqiten pa kurrfarë simbole shtetërore. Një vendim i tillë është marrë për shkak të pjesëmarrjes së Republikës së Kosovës në këtë Samit.

  Të gjithë liderët shtetëror që do të marrin pjesë, përfshirë edhe presidentin Hashim Thaçi, në këtë samit që do të realizohet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"