LAJMET NGA KOSOVA

  • Thaçi, Kurti dhe LDK pa qëndrime unike

    5 Mars, 2020

    Kurti ThaciPresidenti Hashim Thaçi thotë se takimi me Vuçiqin në Shtëpinë e Bardhë, paraqet moment kthese në dialog. Vuçiqi pohon se nuk do të ketë marrëveshje së shpejti me Kosovën. Kurti u shkruan letër krerëve të BE-së.

    Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi pas kthimit të tij nga SHBA-së tha se takimi i tij me Presidentin serb Alaksandar Vuçiq në Shtëpinë ...

  • Kurti – letra Bashkimit Evropian

    5 Mars, 2020

    Albin KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u shkroi letër presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, dhe shefit të politikës së Jashtme të BE-së Josep Borrell Fontelles, lidhur me veprimet e qeverisë së tij rreth tarifave dhe bisedimeve me Serbinë.

    Në letër theksohet se qeveria e Kosovës e kupton nevojën e zgjidhjes së çështjeve të mbetura politike mes Kosovës ...

  • Thaçi: Të gjithë jemi të zëvendësueshëm – përveç rolit amerikan për Kosovën

    4 Mars, 2020

    ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të mërkurën se të gjithë udhëheqësit e Kosovës janë të zëvendësueshëm, por roli i Shteteve të Bashkuara për Kosovën, është i pazëvendësueshëm.

    Ai i bëri këto komente në ditën kur priste t’i drejtohej parlamentit të Kosovës për të raportuar lidhur me takimin e tij me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç të hënën në Shtëpinë ...

  • Vuçiq: “Nuk ekziston asnjë plan i madh për çështjen e Kosovës”

    4 Mars, 2020

    Aleksandar-VuçiqPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i ka quajtur lajme të rreme ato që quajtur “informacione jozyrtare se Serbia ka rënë dakord me Perëndimin për një zgjidhje përfundimtare për çështjen e Kosovës”.

    “Ditëve të fundit ka pasur shumë lajme të rreme për atë se si bëhen marrëveshjet e mëdha dhe për atë se si plani tashmë është hartuar. Nuk ekziston asnjë ...

  • Thaçi dhe Vuçiç u takuan në Shtëpinë e Bardhë

    3 Mars, 2020

    GrenellSiç kishte raportuar më herët Zeri i Amerikës, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, u takuan të hënën në Shtëpinë e Bardhë me ndërmjetësimin e ambasadoritRichard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Trump për bisedimet Kosovë Serbi dhe këshilltarit për Siguri Kombëtare, Robert O’Brien.

    Presidenti Thaçi shkroi në facebook ...

  • Kurti – letra presidentit Trump dhe sekretarit Pompeo

    2 Mars, 2020

    Albin KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, publikoi të hënën dy letra dërguar presidentit amerikan Donald Trump dhe sekretarit të Shtetit Mike Pompeo lidhur me veprimet e tij të fundit rreth tarifave ndaj mallrave serbe.

    Në letrat që mbajnë datën 28 shkurt, ai shkruan se qeveria e tij është e përkushtuar për zgjidhjen e çështjeve të mbetura ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ...

  • Thaçi dhe Vuçiç në Shtëpinë e Bardhë

    2 Mars, 2020

    Vucic ThaciZëri i Amerikës mëson se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, po takohen të hënën në Shtëpinë e Bardhë.

    Tani për tani nuk është e qartë se në çfarë formati po takohen ata, por më herët ishte paralajmëruar që presidenti serb do të pritej nga këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Robert O’Brien.

    Të dy presidentët ...

  • Qosja: Mohimi i gjuhës letrare është çështje politike

    26 Shkurt, 2020

    qosjaGjuhës Shqipe dhe Gjuhën Letrare Shqipe të vitit 1972? Ju keni qene vetë i pranishëm në punimet e këtij kongresi. A pati ndikime të politikës aktuale për caktimin e bazës së formimit të gjuhës?

    Formimi i gjuhës që e përdorin gjithë pjesëtarët e një kombi, për dallim prej gjuhës dialektore që e përdorin vetëm disa nga pjesëtarët e atij kombi, ...

  • Trump: Ambasadori Grenell do të vazhdojë angazhimin në bisedimet Kosovë-Serbi

    23 Shkurt, 2020

    TrumpPresidenti Trump e konfirmoi këtë të dielë në Shtëpinë e Bardhë, pasi u pyet nga Zëri i Amerikës se si ndikon emërimi i Ambasadorit Grenell si kreu në detyrë i shërbimeve inteligjente amerikane, ndërkohë që është edhe ambasador në Gjermani dhe ndërmjetës në bisedimet mes Prishtinës dhe Beogradit.

    Presidenti tha se zoti Grenell do të vazhdojë në detyrën e ...

  • Vuçiç: Serbia do të përballet me ultimatum për Kosovën gjatë këtij viti

    23 Shkurt, 2020

    VucicPresidenti serb, Aleksandër Vuçiç, i tha të dielën televizionit proqeveritar Prva, se deri në fund të vitit Serbia do të marrë një ofertë të cilën nuk do të jetë në gjendje ta pranojë, por nuk do të guxojë ta refuzojë.

    “Do të provojnë të na japin garanci për anëtarësim në Bashkimin Evropian por me kusht që ta njohim Kosovën dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"