LAJMET NGA KOSOVA

 • BE dhe SHBA koordinim për çështjen e dialogut Kosovë-Serbi

  31 Janar, 2020

  BorrelShefi i diplomacisë evropiane Josep Borrel tha në Prishtinë, se BE-ja nuk është në garë me SHBA-në sa i përket përfshirjes në dialogun Kosovë-Serbi.

  Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrel, tha në Prishtinë se Bashkimi Evropian do të ndërmjetësojë në dialogun Kosovë-Serbi, por pa bërë garë me SHBA-në apo të dërguarin e presidentit Tramp në dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Josep ...

 • Si u shkëmbyen grekët e Anadollit me shqiptarët e Çamërisë

  31 Janar, 2020

  zerva_prifterinjeve_grek_fashisteMarrëveshja turko-greke, 98 vjet më parë në Lozanë të Zvicrës, firmosi shkëmbimin e popullatës. Më 30 janar të vitit 1923, u nënshkrua në Lozanë, marrëveshja e veçantë turko-greke, mbi shkëmbimin e grekëve të Anadollit, me “turqit” (këtu u përfshinë shqiptarët e besimit mysliman, nga Çamëria) e Greqisë. 

  Në marrëveshje, përkatësia fetare ishte si kriter për shpërngulje dhe jo përkatësia kombëtare.

  Me ...

 • Mbi 5 mijë kosovarë kanë hequr dorë nga nënshtetësia

  29 Janar, 2020

  Pasaporta KSMbi 5 mijë qytetarë të Republikës së Kosovës kanë hequr dorë nga nënshtetësia kosovare vetëm në vitin 2019 për të zgjedhur një nga shtetet e Bashkimit Evropian, të cilët nuk e lejojnë dyshtetësinë.

  Heqja dorë nga nënshtetësia e Kosovës ka shënuar shifra të mëdha në vitet e fundit. 5394 qytetarë kosovarë kanë hequr dorë nga nënshtetësia, sipas të dhënave të Ministrisë ...

 • Borrell nis të enjten vizitën në Ballkan

  29 Janar, 2020

  BorrellPërfaqësuesi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell do ta vizitojë Kosovën më 30 dhe 31 janar, për të vazhduar vizitën e tij në Serbi më 31 dhe 1 shkurt.

  Para vizitës së tij në këto dy shtete Borrell ka thënë se me dëshirë do ...

 • Grenell në Beograd – ndaleni fushatën kundër pavarësisë së Kosovës

  24 Janar, 2020

  Genell VucicAmbasadori Richard Grenell, i dërguar i presidentit Donald Trump për bisedimet e paqes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, tha të premten në Beograd që nëse palët vendosin se nuk kanë për çfarë të bisedojnë, atëherë Shtetet e Bashkuara do të tërhiqen.

  Ai i bëri këto komente pas takimit me presidentin serb. Aleksandër Vuçiç, duke ritheksuar qëndrimin e shprehur edhe gjatë ...

 • Prokiç: Vetëvendosja të krijojë qeverinë e duarve të pastra

  24 Janar, 2020

  EuroMangësitë në sundimin e ligjit dhe mungesa e pavarësisë së gjyqësorit janë emëruesi më i spikatur që po ndikon negativisht mbi treguesin e korrupsionit në Ballkanin Perëndimor, thotë Lidija Prokiç nga TI

  Deutsche Welle: Zonja Prokiç, as në vitin 2019 nuk ka pasur ndonjë përmirësim të vendeve të Ballkanit Perëndimor, kur shohim Indeksin e perceptimit të korrupsionit (IPK 2020). Cilat janë arsyet?

  Lidija Prokiç: Këtë ...

 • Richard Grenell: Kosova të heqë taksën, Serbia të ndalë fushatën kundër njohjeve të Kosovës

  23 Janar, 2020

  Grenell ThaciAmbasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i cili është edhe i ngarkuar special i presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi i ka përcjellë mesazhe të qarta si Prishtinës edhe Beogradit.

  Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i cili është edhe i ngarkuari special i presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, tha në Prishtinë, se Kosova duhet të heqë ...

 • Grenell: Kosova të heqë tarifat – Serbia të ndalë fushatën kundër njohjeve

  23 Janar, 2020

  GrenellAmbasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet e paqes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, tha të enjten se Kosova duhet të heqë tarifat ndaj mallrave serbe, ndërsa Serbia duhet t’i jap fund fushatës për tërheqjen e njohjeve të pavarësisë së Kosovës.

  Ai i bëri këto komente pas takimit me kryetarin e lëvizjes ...

 • TI: Nuk ka përmirësim në Ballkanin perëndimor

  23 Janar, 2020

  coruption 2019Organizata ndërkombëtare, Transparency International, vlerëson se me gjithë aspiratat për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, rezultatet e luftës kundër korrupsionit në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor dhe në Turqi nuk janë përmirësuar.

  Në raportin e publikuar të enjten organizata thekson se mungesa e vullnetit politik dhe një rënie në zbatimin e ligjeve dhe rregulloreve janë sfida reale në rajon.

  Raporti ...

 • SHBA e cilëson historike, kurse BE-ja “e befasuar” me marrëveshjen

  21 Janar, 2020

  Logo LufthansaBashkimi Evropian nuk ka qenë i përfshirë fare në arritjen e marrëveshjes në parim për hapjen e linjes direkte ajrore midis Prishtinës dhe Beogradit, merr vesh Radio Evropa e Lirë nga burime të besueshme brenda institucioneve të BE-së.

  Burime të shumta kanë konfirmuar për REL-in se zyrtarët e BE-së kanë marrë vesh përmes mediave se të hënën në Berlin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"