LAJMET NGA KOSOVA

 • THONE ËSHTË PARË PJETËR BOGDANI

  23 Shtator, 2019

  Një ditë vjeshte, në Prishtinë,
  Thonë është parë Pjetër Bogdani,
  Me Hoxha Tahsinin, Hoxhe Kadrinë
  Me Pashko Vasen e Negovanin…
  Se ç’kuvendonin për përjetësinë,
  Për Stambollën, Romën, Vatikanin
  Luteshin për Gjergjin, për Arbërinë,
  Argjentën, Antarion, për Zvecanin;
  Thonë, mallkonin djallëzinë,
  Carin, krajlët e Sulltanin…

  Është parë, thonë, Pjetër Bogdani,
  Në oborr të namazxhasë,
  Ku ia copëtuan eshtrat e zhvarrosur,
  Qentë llaskucë të kasabasë…
  Fërkojnë sytë besimtarët e mpirë,
  Pas meshës shenjtë ...

 • Barnat nga Serbia dhe Bosnja drejt zhdukjes nga tregu farmaceutik i Kosovës

  21 Shtator, 2019

  BarnatBarnat të cilat janë importuar në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, tashmë janë zëvendësuar plotësisht me importe nga tregjet tjera, thonë autoritetet përgjegjëse nga kjo fushë.

  Nevoja për zëvendësimin e këtyre barnave ndërlidhet me taksën 100 për qind të cilën Qeveria e Kosovës u ka vënë të gjitha importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina.

  Disa pacientë, kryesisht me sëmundje ...

 • Kosova dhe Serbia përplasen edhe rreth futbollit

  19 Shtator, 2019

  Stadiumi Fadil VokriFederata e Futbollit të Kosovës ende nuk ka marrë ndonjë përgjigje nga federatat ndërkombëtare të futbollit, si UEFA dhe FIFA, lidhur me ankesën që u është drejtuar rreth organizimit të garave shtetërore nga Federata serbe, brenda territorit të Kosovës.

  Drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës thonë se janë në kontakte të vazhdueshme me UEFA-n dhe FIFA-n, dhe ...

 • Beogradi fajësohet për nxitje tensionesh te serbët e Kosovës

  16 Shtator, 2019

  Serbet e KosovesBeogradi zyrtar e ka rritur presionin ndaj qytetarëve serbë të Kosovës që në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, ata të votojnë për Listën Serbe, thonë përfaqësuesit e tri subjekteve tjera politike rivale, koalicionit “Liria”, Partisë së Serbëve të Kosovës dhe Partisë së Pavarur Liberale, të cilat i takojnë komunitetit serb të ...

 • BE-ja do të vëzhgojë zgjedhjet në Kosovë

  13 Shtator, 2019

  MogheriniBashkimi Evropian do të vëzhgojë zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë që mbahen më 6 tetor, duke e cilësuar këtë veprim dëshmi të përkushtimit ndaj proceseve demokratike në Kosovë.

  Shefja e politikës së Jashtme të BE-së nw largim, Federica Mogherini ka emëruar anëtaren e Parlamentit Evropian, Viola von Cramon-Taubadel, shefe të Misionit Vëzhgues.

  Në një njoftim të zyrës së zonjës Mogherini ...

 • Incidenti/ Burri i ministres Shahini sulmon fizikisht zyrtarin e Lëvizjes Vetëvendosje

  12 Shtator, 2019

  shahiniBurri i ministres së Arsimit Besa Shahini, Dardan Molliqaj ka sulmuar fizikisht zyrtarin e Lëvizjes Vetëvendosje Haki Abazi.

  Incidenti ka ndodhur në ambientet e redaksisë së televizionit T7.

  Sipas asaj që raporton Kallxo.com Haki Abazi ka qenë në korridor në dalje të studios pas debatit në T7, bashkë me Rexhep Hotin, dhe Dardan Molliqaj ka shkuar me zë kërcënues, ia ...

 • Senatorët amerikanë: Kosova dhe Serbia duhet të japin e të marrin në bisedime

  7 Shtator, 2019

  Senatoret amerikan dhe VucicSenatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Ron Johnson, thanë të premten në Beograd se Kosova dhe Serbia duhet të bëjnë sakrifica për të siguruar normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

  Të dy senatorët qëndruan në Beograd, dy ditë pasi kishin vizituar Prishtinën për të dërguar mesazhin se Shtetet e Bashkuara mbështesin rifillimin e bisedimeve dhe arritjen e një marrëveshjeje ...

 • Apeli i studentes Shqiptare nga Novi Pazari

  6 Shtator, 2019

  Apeli i studentes Shqiptare nga Novi Pazari:Shqiptarët e mij leni Turqinë, Arabinë dhe vendet tjera, prej të cilave vetëm asimilim mund të ndillni
  O shqiptarët e mij nga Kosova e nga Maqedonia, leni Turqinë, Arabinë dhe vendet tjera, prej të cilave vetëm asimilim mund të ndillni si që e ndollëm ne në Sanxhak e që tani po e paguajmë çmimin e rëndë. Leni fetë tuaja në shtëpi, ju muslimanë, ...

 • Reagon Beogradi e Prishtina pas incidentit në Urën mbi Ibër

  2 Shtator, 2019

  ura mitroviceNë Mitrovicë një i ri serb plagoset me thikë pas përleshjes me të rinj shqiptarë. Prishtina e quan incidentin mbi lumin Ibër të izoluar, ndërsa, Beogradi zyrtar thotë se ura mbi Ibër nuk duhet të hapet.

  Një 17-vjeçar me përkatësi etnike serbe mori plagë me thikë në mbrëmjen e shkuar gjatë një përleshje me një grup të rinjsh shqiptarë ...

 • LDK dhe Vetëvendosje – ndarazi në zgjedhje

  31 Gusht, 2019

  ZgjedhjetLidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje, diskutuan edhe të premten për një marrëveshje për pjesëmarrje të përbashkët në zgjedhjet e 6 tetorit, por, përpjekjet dështuan për shkak të mospajtimeve rreth kandidaturës për postin e kryeministrit.

  Në mesnatën e së premtes përfundoi afati për regjistrimin e koalicioneve dhe të dyja këto parti sikurse edhe Partia Demokratike e Kosovës, shkojnë në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"