LAJMET NGA KOSOVA

 • Tre subjektet më të mëdha politike garojnë të vetme në zgjedhje

  31 Gusht, 2019

  PrishtinaVendet e QUINT-it, presin që zgjedhjet e parakohshme në Kosovë të jenë të besueshme, por ata u bëjnë thirrje kandidatëve që ta lënë mënjanë retorikën populiste dhe nacionaliste e të ofrojnë programe konkrete.

  Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që mbahen më (06.10) tri partitë politike më të mëdha në Kosovë, LDK, PDK, dhe Vetëvendosja do të garojnë të vetme në ...

 • Tahiri: Radoiçiqi, i dyshuari kryesor për vrasjen e Ivanoviqit

  23 Gusht, 2019

  Ministri TahiriMilan Radoiçiq, nënkryetar i Listës Serbe, është shënuar si i dyshuari kryesor për vrasjen e liderit të Iniciativës qytetare “Liria, Demokracia dhe Drejtësia”, Oliver Ivanoviq, dhe dosja e tij është kompletuar, dhe proceduar organeve ndërkombëtare, me qëllim që të nxirret fletarrestimi ndërkombëtar.

  Këtë e ka deklaruar ministri në ...

 • Shpërndahet parlamenti i Kosovës – pritet shpallja e datës së zgjedhjeve

  22 Gusht, 2019

  Kuvendi i ksParlamenti i Kosovës u shpërnda. Deputetët votuan në favor të shpërndarjes duke hapur rrugën që presidenti Hashim Thaçi, të shpallë datën e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme, që sipas kushtetutës, duhet të mbahen jo më vonë se 45 ditë pas shpërndarjes së parlamentit.

  Kjo është hera e parë që parlamenti voton për shpërndarjen e tij.

  Vendimi pasoi dorëheqjen e ...

 • Vuçiç: Nuk ka marrëveshje nëse shqiptarët fitojnë gjithçka e Serbia asgjë

  22 Gusht, 2019

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha në një intervistë për programin në gjuhën serbe të Zërit të Amerikës se është i ndërgjegjshëm që nuk do të ndryshojë qëndrimin amerikan në mbështetje të pavarësisë së Kosovës, por Beogradi kërkon një kompromis i cili nënkupton se shqiptarët nuk mund t’i fitojnë të gjitha e Serbia asgjë.

  Ai u takua të martën me ...

 • Kosova i vendos Maqedonisë së Veriut masë reciprociteti për disa produkte

  20 Gusht, 2019

  prishtina 1Kosova i vendosi masë reciprociteti Maqedonisë së Veriut, për disa produkte, pasi ky vend ndali importin e disa produkteve nga Kosova. Maqedonia e Veriut reagon.

  Autoritetet në Kosovë vendosën një masë siç thonë reciprociteti ndaj Maqedonisë së Veriut për dy produkte ushqimore. Ndaluan importimin e mjaltit natyral dhe patateve për të mbrojtur interesin e bizneseve dhe prodhimeve vendore. Endrit ...

 • Me 22 gusht shpërbëhet Kuvendi i Kosovës

  5 Gusht, 2019

  Kuvendi i KSKryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur sot që me 22 gusht të vendoset për shpërbërjen e Parlamentit. Kjo nënkupton se Kosova do të shkojë së shpejti në zgjedhje të jashtëzakonshme.

  Pas mbledhjes së kryesisë së Kuvendit të Kosovës, të gjithë përfaqësuesit e partive politike konfirmuan se kryesia e Kuvendit ka rënë dakord që me datën 22 të ...

 • Thaçi: I gatshëm t’i shpall zgjedhjet nëse nuk ka një zgjidhje tjetër

  31 Korrik, 2019

  Thaci DakaPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha të mërkurën se është i gatshëm që t’i shpall zgjedhjet e reja, nëse partitë politike nuk janë në gjendje të gjejnë zgjidhje pas dorëheqjes së kryeministrit të vendit.

  Ai citohet të ketë thënë këtë pas një takimi me kryetaren e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, ku është diskutuar për gatishmërinë e këtij ...

 • Hidrocentrale në Kosovë. Balanca mes nevojave energjetike e mbrojtjes së mjedisit

  31 Korrik, 2019

  HidrocentraleRrjedha e lumit Lumbardh në grykën e Deçanit në Kosovën perëndimore, është shndërruar në çështje përplasjesh në mes të atyre që synojnë ndërtimin e hidrocentraleve dhe mbrojtësve të mjedisit.

  Përgjatë rrjedhës së tij kanë mbirë katër projekte hidrocentralesh, duke nxitur reagimin dhe protestat e banorëve të drejtuara nga organizata mjedisore ERA.

  Fatos Lajçi nga kjo organizatë, thotë se këto ndërtime po ...

 • Ramush Haradinaj sot udhëton për në Hagë

  23 Korrik, 2019

  RamushKryeministri i Kosovës në dorëheqje Ramush Haradinaj, zyrtarisht i njoftoi krerët e institucioneve e partive politike për dorëheqjen e tij, duke kërkuar zgjedhje të parakohshme. Haradinaj niset për në Hagë.

  Kryeministri i Kosovës në dorëheqje, Ramush Haradinaj, përmes një letre i njoftoi zyrtarisht krerët e institucioneve qendrore dhe shefat e grupeve parlamentare me vendimin e tij për dorëheqje të parevokueshme ...

 • Pas dorëheqjes së Haradinaj, Kosova shkon në zgjedhje në 8 Shtator

  22 Korrik, 2019

  RamushPas dorëheqjes së Kryeministrit Ramush Haradinaj mësohet se Kosova do të shkojë në zgjedhje të parakohshme në datën 8 shtator.

  Sipas ligjit, zgjedhjet e parakohshme duhet të mbahen jo më herët se 30 ditë dhe jo më vonë se 45 ditë. Për këtë arsye, burime të RTK-së bëjnë me dije se Presidenti Thaçi ka vendosur që, në përputhje me afatet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"