LAJMET NGA KOSOVA

 • Panserbizmin “do ta ndalte zgjerimi i NATO-s” në Ballkan

  20 Dhjetor, 2023

  VucicMillorad Dodik, Andrija Mandiq dhe Aleksandar Vuçiq. Maj 2019

   

  Fitorja e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është negative dhe e rrezikshme, në radhë të parë për stabilitetin e Bosnje dhe Hercegovinës, por edhe të Malit të Zi dhe Kosovës, sepse ai, përmes aleatëve të tij në këto vende, do ta prezantojë veten dhe Serbinë si lojtarë të vetos ...

 • BE e shqetësuar – Serbia nuk e zbaton marrëveshjen e Ohrit

  19 Dhjetor, 2023

  BEShqetësim në BE pas qëndrimit të Beogradit, se nuk do të zbatojë pika të Marrëveshjes së Ohrit që u arrit në kuadër të dialogut me Kosovën. Prishtina i kërkon BE-së të “heqë dorë nga politika e zbutjes së Serbisë”.

   

  Letra e autoriteteve serbe drejtuar Bashkimit Evropian,se Serbia nuk do ta njohë de facto Kosovën, ashtu siç i kërkohet, se nuk e respekton integritetin e saj ...

 • Ministrat e BE-së i dërgojnë Këshillit Evropian përfundimet rreth paketës së zgjerimit, kërkojnë zbatimin e marrëveshjes Kosovë – Serbi

  13 Dhjetor, 2023

  BEBashkimi Evropian pritet t’u kërkojë Kosovës dhe Serbisë zbatimin e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve të arritur më herët gjatë këtij viti në Bruksel dhe në Ohër, ndërsa synon ta shndërrojë atë në pjesë të kuadrit negociues të Serbisë për anëtarësim në bllok dhe të hapave të Kosovës drejt integrimeve.

   

  Në përfundimet e miratuara nga ministrat për çështje evropiane të ...

 • Kërkohet heqja e masave ndaj Kosovës dhe hetim për sulmin në Banjskë

  13 Dhjetor, 2023

  Alicia KearnsKryetarët e Komisioneve të Jashtme Parlamentare të disa vendeve i kanë shkruar shefit të Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell dhe ndërmjetësit të dialogut, Miroslav Lajçak.

   

  Kryesuesja e komitetit për punë të jashtme të parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar, Alicia Kearns, ka shkruar në platformën ‘X’, se sot 13 kryetarë të komisioneve parlamentare në të gjithë Evropën ...

 • Hovenier: Asociacioni s’duhet të ketë kompetenca ekzekutive

  13 Dhjetor, 2023

  HovenierAmbasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jefrey Hovenier, ka thënë se SHBA-ja vazhdon të ketë qëndrim të njëjtë lidhur me Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë.

   

  Ai tha se formimi i Asociacionit është një obligim dhe shtoi se edhe Bashkimi Evropian e pret këtë gjë nga Qeveria e Kosovës.

  “Qëndrimi i Shteteve të Bashkuara ka qenë ...

 • Mesazh nga Berlini: Vuçiq ka bërë pak

  13 Dhjetor, 2023

  Nils SchmidNë një intervistë për DW, eksperti i politikës së jashtme të SPD-së, Nils Schmid, kritikon politikën e presidentit serb. Po pse?

   

  DW: Zoti Schmid, Gjermania është në krizë, qeveria federale është në krizë, partia në pushtet është në krizë. Kongresi i SPD-së ndiqet me vëmendje edhe jashtë vendit, veçanërisht për shkak të frikës se edhe Gjermania mund të hyjë në një fazë të ...

 • Fushata zgjedhore në Serbi: Kosova sjell pikë, BE jo

  7 Dhjetor, 2023

  VucicBE ka një imazh gjithnjë e më të keq në Serbi, ndaj “rruga evropiane” nuk është më moto e partive në fushatë. Kosova është sërish një nga temat kryesore.

   

  Dy javë para zgjedhjeve, është e qartë se çështja e “rrugës evropiane” të Serbisë nuk luan pothuajse asnjë rol në fushatë. Nga ana tjetër, tema e Kosovës është në krye të prioriteteve dhe as autoritetet ...

 • Serbia luftë në Kosovë, Kurti kërkon ndihmën e Bidenit

  10 Tetor, 2023

  AlbinAlbin Kurti vazhdon t`i bëjë thirrje ndërkombëtarëve të ndëshkojnë Serbinë për sulmin e 24 shtatorit, në të kundërt, ajo sipas tij, është e destinuar ta përsërisë.

   

  Në një intervistë për gazetën malazeze “Pobjeda” , kryeministri i Kosovës foli gjatë për sulmin e para dy javëve në Banjskë të Zveçanit, duke i mëshuar idesë së ky akt nxori në pah vështirësitë ...

 • Firma, hotel, vilë dhe miliona euro: Pasuria e Millan Radoiçiqit në Serbi

  10 Tetor, 2023

  RadoicicPesë kompani, ambiente biznesi, një hotel në Kopaonik, një vilë në një pjesë elitare të Beogradit – e gjithë kjo në Serbi është në pronësi zyrtare të Millan Radoiçiqit, sipas hulumtimit të Radios Evropa e Lirë.

   

  Radoiçiq, i cili publikisht mori përgjegjësinë për sulmin e armatosur ndaj policisë së Kosovës në fshatin Banjskë, e ndan pronësinë e asaj prone me ...

 • Kosova publikon dokumentin që i hap rrugë zgjedhjeve në veri

  6 Shtator, 2023

  veriuPublikimi i Udhëzimit Administrativ që u mundëson qytetarëve serbë përmes peticionit të shkarkojnë kryetarët shqiptarë në veri, vjen vetëm disa ditë para takimit të 14 shtatorit ndërmjet Kurtit dhe Vuçiqit.

   

  Qeveria e Kosovës publikoi Udhëzimin Administrativ, dokumentin që i hap rrugë shpalljes së zgjedhjeve të jashtëzakonshme në katër komunat veriore të Kosovës të banuara me shumicë serbe. Udhëzimi mundëson një peticion ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"