LAJMET NGA KOSOVA

 • Asociacioni, ndërmjet Kushtetutës dhe negociatave politike

  13 Korrik, 2018

  mitrovica serbiaMarrëveshja e Brukselit për Asociacionin e vitit 2015, në disa ...

 • Vuçiq e Thaçi takohen në Bruksel më 18 korrik

  12 Korrik, 2018

  thaci mogherini vucicBashkimi Evropian kërkon ritëm të intensifikuar në dialogun Kosovë-Serbi, si dhe zbatim të marrëveshjeve të mëhershme. Takimi i radhës mbahet javën që vjen.

  Takimi i nivelit të lartë ndërmjet Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, mbahet javën e ardhshme me 18 korrik, ka konfirmuar zyra e shefes së diplomacisë evropiane, Federika Mogherini, e ...

 • Javën e ardhshme mbahet raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

  12 Korrik, 2018

  thaci mogherini vucicShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka caktuar për të mërkurën më 18 korrik raundin e ri të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Në një njoftim të zyrës së saj thuhet se në takimin ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, do të shqyrtohet përparimi në diskutimet për ...

 • Presidenti i Kosovës takon kryeministrin rus në Ankara

  10 Korrik, 2018

  Medvedev ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të hënën mbrëma se është takuar në Ankara me kryeministrin rus, Dimitry Medvedev.

  Takimi i shkurtër është zhvilluar në kuadër të ceremonisë së përurimit të presidentit turk, Recep Tayyip Erdoğan, i cili u rizgjodh në votimet e muajit të kaluar.

  Në një postim në rrjetet sociale, presidenti Thaçi shkruan se “kryeministrin Medvedev shkurtimisht e ...

 • Sejdiu: Kosovës s’i duhen kompromise të reja me Serbinë

  8 Korrik, 2018

  fatmir sejdiu“Unë mendoj se Kosova i ka bërë kompromiset e veta. Janë kompromise, të cilat janë dhënë me Pakon e Ahtisarit… Keni parasysh formulat, të cilat nuk i gjejmë në asnjë shtet tjetër, për mënyrën e qeverisjes, për praninë e komuniteteve pakicë, për të drejtat e tyre, posaçërisht nëse e marrim komunitetin serb”, thotë në intervistën për Radion ...

 • Statuti i Asociacionit në proces të përkthimit në shqip

  30 Qershor, 2018

  mitrovica e veriutQeveria e Kosovës ende është duke e shqyrtuar raportin e punës së ekipit menaxhues, i cili është i ngarkuar për hartimin e statutit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

  Koordinatori i Qeverisë së Kosovës në dialogun teknik me Serbinë, Avni Arifi, tha për Radion Evropa e Lirë, se ende Qeveria nuk ka ...

 • SHBA, dritë jeshile për rezolutën mbi vëllezërit Bytyqi

  29 Qershor, 2018

  Kongres rezoluta BytyqiKanë kaluar gati dy dekada nga vrasja e vëllezërve Ylli, Agron dhe Mehmet Bytyqi në Serbi dhe ndaj askujt nuk janë ngritur akuza penale, megjithë premtimet e qeverisë serbe për të sjellë ekzekutorët e krimit përpara drejtësisë.

  Të enjten, familja e vëllezërve Bytyqi ishte në Kongresin amerikan ku përjetoi një ngjarje që i bën ata optimistë se drejtësia ...

 • DASH: Korrupsioni krijon mjedis për trafikimin me njerëz në Kosovë

  29 Qershor, 2018

  dashSekretari amerikan i shtetit, Michael Pompeo, tha të enjten se trafikimi me qenie njerëzore privon miliona njerëz nga dinjiteti dhe liria e tyre. Ai dëmton sigurinë kombëtare, dëmton tregjet dhe pasuron kriminelët e terroristët ndërkombëtarë dhe është një fyerje për vlerat universale që amerikanët i kanë për zemër.

  Ai i bëri këto komente gjatë paraqitjes së raportit mbi trafikimin ...

 • Thaçi: Nuk do të ketë vija të kuqe në bisedimet me Serbinë

  29 Qershor, 2018

  HashimiPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha të enjten se arritja e një marrëveshjeje përfundimtare me Serbinë është një mundësi që Kosova nuk guxon ta humbë, ndryshe sipas tij, rrezikon të mbetet në pozicion si të Palestinës.

  Ai i bëri këto komente gjatë një konference me gazetarë në Prishtinë, për të sqaruar bisedimet e së dielës me presidentin e Serbisë, ...

 • Calavera: Kosova të vazhdojë agjendën e reformës evropiane

  28 Qershor, 2018

  CalaveraDrejtoresha për Ballkanin në kuadër të Komisionit Evropian, Genoveva Ruiz-Calavera, po qëndron në Prishtinë për të parë deri ku Kosova ka avancuar në reformat e kërkuara nga BE-ja.

  Kosova duhet ta vazhdojë agjendën e reformës evropiane dhe të ketë prioritet reformat kyçe që janë sundimi i ligjit, qeverisja e mirë dhe përmirësimi i klimës për investime. Këtë mesazh dha në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"