LAJMET NGA KOSOVA

 • Përfunduan pa sukses bisedimet në Bruksel

  21 Korrik, 2023

  LajcakPala kosovare mendon që plani i BE-së për uljen e tensioneve në veri është selektiv dhe u kushton më shumë vëmendje kërkesave të Serbisë. Pala serbe mendon ndryshe.

   

  Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq, zhvilluan takime të ndara  në Bruksel me të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Qëllimi i takimit që zgjati ...

 • Rama viziton Kosovën, nuk pritet nga Kurti

  7 Korrik, 2023

  Rama VjosaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po qëndron të enjten në Prishtinë në kuadër të një vizite që po i bënë rajonit për përgatitjet e samitit të radhës të Procesit të Berlinit që pritet të mbahet në muajin tetor në Tiranë.

   

  Ai takoi presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe kryetarin e parlamentit të Kosovës, Glauk Konjufca, por deri tani nuk ...

 • Hovenier: Presim që Kosova t’i përmbushë idealet e Deklaratës së Pavarësisë së saj

  7 Korrik, 2023

  HovenierNë shënimin e Ditës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Ambasadën amerikane në Prishtinë, ambasadori amerikan Jeffrey Hovenier e nisi fjalimin e tij duke cituar një pjesë të Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës.

   

  Në këtë pjesë të deklaratës thuhet se: “Kosova një Republikë demokratike, laike dhe multietnike, e udhëhequr nga parimet e jodiskriminimit dhe mbrojtes së ...

 • Kurti: Janë paralajmëruar edhe masa të tjera ndaj Kosovës

  3 Korrik, 2023

  sanksionetKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi se janë paralajmëruar edhe sanksione të tjera nga Bashkimi Evropian, por sipas tij, aktualisht Kosova i ka të ngujuara miliona kredi dhe grante, që duhet të kalojnë nëpërmjet Kuvendit.

   

  Ai deklaroi të hënën se rreth 149 milionë euro janë të bllokuara.

  “Është e vërtetë që janë paralajmëruar masa edhe janë zbatuar disa prej tyre, ju ...

 • Kurti: Të padrejta masat ndëshkuese të Bashkimit Evropian

  3 Korrik, 2023

  AlbinKryeministri i Kosovës Albin Kurti i quajti të dielën të padrejta masat ndëshkuese të Bashkimit Evropian ndërsa theksoi se nuk mund të bëjë kompromis me sundimin e ligjit dhe kushtetutshmërinë e vendit.

   

  Ai i bëri këto komete një ditë pasi që një zëdhënës i Bashkimit Evropian konfirmoi se masat ndëshkuese ndaj qeverisë së Kosovës tashmë kanë hyrë në fuqi dhe ...

 • BE njofton zyrtarisht Kosovën për masat ndëshkuese

  3 Korrik, 2023

  Shefi i diplomacisë evropiane, Josep BorrellKryeministri Albin Kurti i quajti masat ndëshkuese të BE-së të padrejta, por tha se Kosova nuk mund të bëjë kompromis as me sundimin e ligjit e as me kushtetutshmërinë e vendit.

   

  Bashkimi Evropian e njoftoi zyrtarisht qeverinë e Kosovës për masat ndëshkuese ndaj saj, për shkak se nuk janë ndërmarrë veprime për shtensionimin e situatës ...

 • Escobar: Kurti është partner, megjithëse në disa raste partner i vështirë

  12 Qershor, 2023

  EscobarI dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar tha gjatë një interviste për Institutin për Politikë dhe Ekonomi të Evropës Juglindore në Beograd se kryeministri i Kosovës Albin Kurti në disa raste është një partner i vështirë, por gjithsesi është partner i Shteteve të Bashkuara.

   

  Në intervistën e bërë publike të dielën, zoti Escobar tha se tani ...

 • Tensione në veriun e Kosovës – grupe qytetarësh serbë përplasen me policinë

  26 Maj, 2023

  ZvecanGrupe qytetarësh serb u përplasën të premten me policinë e Kosovës e cila tha se po ndihmonte kryetarët e rinj të tre komunave të banuara me shumicë serbe në veriun e vendit, për të hyrë në zyrat e tyre.

   

  Policia hodhi gaz lotsjellës në hyrje të komunës së Zveçanit për të shpërndarë turmën e cila hodhi shashka dhe gurë mbi ...

 • Varhelyi: BE-ja çmon pozicionin e Kosovës ndaj Rusisë

  26 Maj, 2023

  Varhelyi KurtiKomisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, që vizitoi edhe pjesën veriore të Kosovës, bëri thirrje për zbatimin e marrëveshjeve Kosovë-Serbi.

   

  Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, tha në Prishtinë se Kosova dhe Serbia duhet t’i zbatojnë marrëveshjet e arritura, përfshirë edhe atë për Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Gjatë një ...

 • Zgjerimi i BE-së: Qëndrimet për Serbinë dhe Kosovën

  24 Maj, 2023

  Zgjerimi i BEBE-ja do ta përshpejtojë procesin e anëtarësimit për gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor. Por ka pengesa të mëdha: reformat e ngadalta, armiqësitë e vjetra dhe BE-ja ngurruese.

   

  Ministrat e Jashtëm të BE-së në takimin në Bruksel ftuan edhe gjashtë homologët e tyre nga vendet e Ballkanit Perëndimor për një drekë jozyrtare. Tema është e njëjta si gjithmonë: Si ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"