LAJMET NGA KOSOVA

 • Vendet e Quint-it mirëpresin zmbrapsjen e përpjekjeve për shfuqizimin e Gjykatës së Posaçme

  8 Shkurt, 2018

  cekici peshorjaNë Prishtinë, ambasadat e pesë vendeve kryesore perëndimore, Shteteve të Bashkuara, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, mirëpresin zotimet e udhëheqësve të Kosovës për të hequr dorë nga nisma për shfuqizimin e Gjykatës së Posaçme, e cila me emrin dhomat e specializuara do të trajtojë pretendimet për krime lufte në Kosovë.

  Në një komunikatë të përbashkët të ...

 • Hahn: Serbia duhet të merret vesh me Kosovën para anëtarësimit në BE

  8 Shkurt, 2018

  HahnKomisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, tha të mërkurën se Serbia duhet të arrijë një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë nëse dëshiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian.

  Komisionari Hahn qëndroi të mërkurën në Beograd një ditë pasi që Komisioni Evropian publikoi strategjinë e zgjerimit me vendet e Ballkanit Perëndimor që parasheh afat deri më 2025 ...

 • Raporti i UNMIK për Kosovën në Këshilin e Sigurimit

  8 Shkurt, 2018

  KS KBSiguria, stabiliteti dhe të drejtat e njeriut mbeten prioriteti i UNMIK-ut në Kosovë, theksohet në raportin e fundit në Këshillin e Sigurimit për Kosovën.

  Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë, UNMIK, është prezent në Kosovë me 342 punonjës, përfshirë këtu edhe punonjësit lokalë. Misioni i raporton një herë në tre muaj, Këshillit të Sigurimit për aktivitetet e tij ...

 • SHBA akuzon 36 veta për krim kibernetik – dy prej tyre nga Kosova

  8 Shkurt, 2018

  Departament of JusticeDepartamenti amerikan i Drejtësisë tha se ka ngritur akuza kundër 36 personave, në mesin e tyre dy shqiptarë nga Kosova, të përfshirë në një skemë të mashtrimeve kibernetike dhe vjedhjeje identiteti që ka shkaktuar më shumë se 530 milionë dollarë humbje për konsumatorët, bizneset dhe institucionet financiare.

  Rrjeti i krimit kibernetik që drejtonte një skemë të sofistikuar ...

 • Kosovë: Dështon procedimi në kuvend për demarkacionin me Malin e Zi

  6 Shkurt, 2018

  Parlamenti ksKosovën të martën (06.02) e viziton kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq. Ndërkaq kryesia e kuvendit në mungesë të konsensusit politik nuk e procedoi për votim marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi.

  Në Kosovë ende nuk ka një konsensus politik për ta proceduar në kuvend ligjin për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Demarkacioni është marrëveshje ...

 • Kosovë, shtyhet shqyrtimi i marrëveshjes me Malin e Zi

  6 Shkurt, 2018

  KPKKryesia e Parlamentit të Kosovës, shtyu në kohë të pacaktuar shqyrtimin e projektligjit për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi, në pritje të një pajtimi ndërmjet partive politike që janë thellësisht të ndara rreth kësaj cështjeje.

  Kryetari i Parlamentit të Kosovës Kadri Veseli tha se çështja e marrëveshjes së kufirit me Malin e Zi është ...

 • Vajzat nga Kosova që hynë në listën e Forbes “30 nën 30 vjeç”

  5 Shkurt, 2018

  kosovaret ne ForbesDafina Olluri dhe Blerta Thaçi janë udhëheqëse të një grupi prej 12 të rinjsh, të cilët përbëjnë organizatën joqeveritare “Open Data Kosovo”. E themeluar në vitin 2014 nga një studiues kanadez, organizata synon që përmes projekteve të ndryshme, duke shfrytëzuar teknologjinë, të rrisë llogaridhënien dhe transparencën e institucioneve në Kosovë.

  Një nga projektet e fundit është “Techsperience” i ...

 • Strategjia e re e BE për Ballkanin: Dera e hapur por kur hyhet brenda?

  5 Shkurt, 2018

  dera e hapurKomisioni Europian del me një strategji të re për Ballkanin që të nxisë procesin e reformave. Serbia e Mali i Zi për herë të parë dëgjojnë vitin 2025 si kohë të mundshme anëtarësimi. David MacAllister thekson kushtet.

  Rruga e vendeve të Ballkanit drejt integrimit në Bashkimin Europian është ndërkohë një rrugë dhjetëravjeçare. Në vitin 2003 BE i premtoi ...

 • Ramush Haradinaj për DW: Destinimi i Kosovës është Europa

  3 Shkurt, 2018

  RamushRamush Haradinaj, i ftuari në edicionin e DW-së Conflict Zone xhiruar në Prishtinë. Ramush Haradinaj përballë Tim Sebastian

  Kanë kaluar dhjetë vjet që kur Kosova shpalli pavarësinë, gati 20 vjet që kur përfundoi lufta këtu. Kosova pas shumë vonesash ka gjykatën e re të krimeve të luftës, por shumë njerëz duan ta nxjerrin atë jashtë përdorimit, madje para se ajo ...

 • Thaçi: Gjykata Speciale nuk mund të shfuqizohet

  1 Shkurt, 2018

  thaciDhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar, që njihen edhe me termin Gjykata Speciale “nuk mund të shfuqizohen dhe as nuk do të shfuqizohet”, ka deklaruar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

  “Ky është qëndrim i shtetit të Kosovës”, ka thënë Thaçi, gjatë një konference për gazetarë në prag të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës.

  Presidenti i Kosovës, Hashim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"