LAJMET NGA KOSOVA

 • Ramush Haradinaj kryeministër i Kosovës

  9 Shtator, 2017

  RamushTre muaj pas përfundimit të zgjedhjeve, Kosova ka qeverinë e saj. Qeveria e kryeministrit Ramush Haradinaj, mori shumicën e thjeshtë me 61 vota, përballë saj një opozitë e fortë e 58 deputetëve nga Vetëvendosja dhe LDK.

  Me 61 vota pro, asnjë kundër, një abstenim, pa prezencën e opozitës në sallë, Kuvendi i Kosovës zgjodhi qeverinë e re të Kosovës me ...

 • Pacolli zgjidhje ideale?! – Komentet nga Serbia për qeverinë e re në Kosovë

  8 Shtator, 2017

  shtypi serbKosova është në prag të formimit të qeverisë së re. Formimi i institucioneve në Prishtinë po përcillet me vëmendje edhe në Beograd. Analistët serbë nënvizojnë rolin e Pacollit.

  Vlerësimet e mediave në Beograd për aktorët politikë në Kosovë janë të ndryshme. Shumë media edhe më tej institucionet e Kosovës i fusin nën thonjza, koalicionin PAN e quajnë koalicion lufte, ...

 • Kosovë: Të shtunën votohet qeveria – PAN diskuton për emrat e ministrave

  8 Shtator, 2017

  kuvendiI mandatuari për kryeministër të Kosovës Ramush Haradinaj, pritet të udhëheqë një qeveri me 21 ministri. Partnerët e koalicionit po diskutojnë emrat. Qeveria Haradinaj, votohet të shtunën (09.09).

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tashmë e ka mandatuar zyrtarisht Ramush Haradinajn për formimin e qeverisë së Kosovës, e cila pritet që të votohet (09.09)në parlamentin e Kosovës. Ramush Haradinaj, edhe gjatë ...

 • Kadri Veseli (ri)zgjidhet kryetar i Kuvendit të Kosovës

  7 Shtator, 2017

  VeseliPas një ngërçi politik gati tremujor, më në fund u zgjodh kryetari dhe nënkryetarët e Kuvendit të Kosovës. Kadri Veseli fitoi dy vota më shumë se që ishte e domosdoshme.

  Parlamenti i Kosovës zgjodhi kryetarin dhe kryesinë, pas një ngërçi politik të krijuar tash e gati tre muaj, që nga zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit. Kadri Veseli, kryetar i ...

 • Kadri Veseli – kryetar i parlamentit të Kosovës

  7 Shtator, 2017

  Kadri VeseliParlamenti i Kosovës, zgjodhi me 62 vota për dhe 52 kundër kryetarin e parlamentit, duke përmbyllur seancën konstituive e cila filloi më 3 gusht, por u zvarrit për shkak të mungesës së votave të koalicionit fitues të Partisë Demokratike, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Nismës për Kosovën.

  Mbledhja e sotme pasoi marrëveshjen e këtij koalicioni me Aleancën Kosova e ...

 • Phillips: Serbia të njohë Kosovën, SHBA dhe BE të rrisin profilin në dialog

  6 Shtator, 2017

  phillipsNjë raport i ri për dialogun Prishtinë-Beograd bën thirrje për njohjen e Kosovës nga Serbia. Autori i raportit, David Phillips, thotë se Shtetet e Bashkuara duhet të rrisin profilin në negociatat mes dy vendeve, si pjesë e interesave strategjike për t’i bërë ballë ndërhyrjeve ruse në rajon. Prof. Phillips, Drejtor i Programit për Paqen dhe të Drejtat në Universitetin ...

 • Kushtet e Listës Serbe frenojnë formimin e institucioneve

  6 Shtator, 2017

  parlamentiLista Serbe është e gatshme që të jetë partner konstruktiv në institucionet e ardhshme të Kosovës dhe të punojë për përparimin e pozitës së të gjithë qytetarëve, e në veçanti të serbëve në hapësirën e Kosovës, thonë zyrtarët e Listës Serbe.

  Igor Simiq, deputet i Listës Serbe dhe zëdhënës i këtij subjekti politik , thotë për Radion Evropa e Lirë ...

 • Kosovë, nënshkruhet koalicioni paszgjedhor – pritet të formohen institucionet

  4 Shtator, 2017

  koalicioniKoalicioni i Partisë Demokratike, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, nënshkruan sot koalicion paszgjedhor me Aleancën Kosova e Re të afaristit Behgjet Pacolli. Nënshkrimi i marrëveshjes së koalicionit u bë vetëm disa orë pas largimit të AKR-së nga koalicioni me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

  Marrëveshja pritet t’i hapë rrugë krijimit të institucioneve të reja, pasi që tashmë ...

 • I dyshuari për krime lufte përballë dëshmive të fqinjit të tij

  4 Shtator, 2017

  drejtesiaI dyshuar për krime lufte në Kosovë, në fshatin Sopi të Komunës së Suharekës (Therandës), Bogdan Mitroviq, i arrestuar ditë më parë, është duke u mbajtur në paraburgim.

  Avokati i tij, Dejan Vasiq, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se klienti i tij është plotësisht i pafajshëm. Ndërkohë që një nga fqinjët e tij pretendon ...

 • 30 gushti, Dita Ndërkombëtare e të Pagjeturve

  31 Gusht, 2017

  te zhdukurit“Kalimi i kohës nuk është shërues për familjet e të pagjeturve. Vetëm përgjigjet mund t’ju ndihmojnë atyre që të shikojnë drejt ardhmërisë dhe të parandalojnë që ankthi i tyre të shndërrohet në urrejtje të përhershme.” – nga deklarata e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq në Komisionin e Përhershëm të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Varshavë, 23 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"