LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti: Kam përkrahjen e ambasadorëve për Qeverinë

  26 Korrik, 2017

  Albin_KurtiPresidenti Hashim Thaçi nuk guxon ta shfrytëzojë postin e tij për të “luajtur” me vullnetin e popullit dhe miqve ndërkombëtarë të Kosovës. Nëse PAN-i dështon ta bëjë Qeverinë, ai duhet t’ia japë shansin lëvizjes “Vetëvendosje” për krijimin e institucioneve të reja.

  Sipas Kurtit, përmes zgjedhjeve të fundit populli tregoi se e do një qeverisje nga LVV-ja, mbështetjen ndaj së cilës ...

 • PAN-i i sigurt se i ka votat, LAA e VV po presin dështimin e tyre

  26 Korrik, 2017
 • Dialogu i Vuçiqit ka për synim njohjen e Kosovës

  26 Korrik, 2017

  VuciqAleksandar Vuçiqi ka bërë të ditur se në Serbi do të fillojë një dialog të brendshëm për Kosovën. Analistët thonë për DW, se Vuçiqi do të ndajë përgjegjësinë për “gjysmënjohjen” e pavarësisë së Kosovës.

  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka vazhduar të “ngrohë” temën e “dialogut të brendshëm në Serbi për Kosovën”. Në një tekst autorial për gazetën “Blic” ai ka shkruar ...

 • Vetëvendosje shpall zgjedhjet e brendshme për kryetarë komunash dhe asamblistë

  22 Korrik, 2017

  Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur konferencë për media ku njoftoi për shpalljen e zgjedhjeve të brendshme për përcaktimin e kandidatëve për Kryetar Komune dhe Asamble në Zgjedhjet Lokale 2017.

  Ismajl Kurteshi nga Vetëvendosje ka bërë publike shpalljet e brendshme.

  Kryetari i Komisioni Zgjedhor në këtë proces Nol Nushi, ka thënë se procesi do të jetë demokratik.

  “Procesi zgjedhor do të jetë i hapur dhe demokratik, do të udhëhiqet bazuar në statutin e Vetëvendosjes”.

  Kurteshi ka ...

 • LDK: Refuzojmë çdo bashkëpunim me koalicionin e Haradinajt

  21 Korrik, 2017

  LDKLidhja Demokratike e Kosovës, tha sot në Prishtinë se është e bashkuar rreth qëndrimeve dhe refuzimit, siç thuhet, të plotë për çfarëdo bashkëpunimi me koalicionin e udhëhequr nga Ramush Haradinaj.

  Kjo u bë e ditur pas mbledhjes së kësaj partie me kryetarët e degëve të saj në Kosovë, ku është diskutuar edhe për qëndrimet e kësaj partie kundër përfshirjes në ...

 • Kosova, treg i “dallavereve” me naftë

  21 Korrik, 2017

  NaftaSektori i derivateve të naftës, i njohur dhe si tregu më fitimprurës në Kosovë, karakterizohet me parregullsi të shumta, që nga importi e deri të shitja më pakicë e këtij produkti.

  Kosova nuk posedon rafineri të derivateve të naftës, kështu që ky produkt pothuajse më i kërkuari në Kosovë, importohet nga vendet e rajonit dhe të Evropës. Kurse, janë evidentuar ...

 • Haradinaj shënjestron deputetët për formimin e Qeverisë

  21 Korrik, 2017

  RamushKoalicioni PAN dhe kandidati për kryeministër, Ramush Haradinaj, ka vënë në shënjestër deputetë nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca Kosova e Re, në kuadër të përpjekjeve për sigurimin e votave të nevojshme për formimin e Qeverisë së re të Kosovës.

  Këto përpjekje politike kanë sjellë mbështetjen e parë verbale që i është dhënë Haradinajt për formimin e Qeverisë nga ...

 • Kosovë, katër të akuzuar për vrasjen e dy policëve në 2004

  21 Korrik, 2017

  prokuroria ksProkuroria e Posaçme e Kosovës tha se një prokuror ndërkombëtar ngriti të premten akuzë kundër katër shtetasve të Kosovës, nën dyshimet për përfshirjen në vrasjen e dy zyrtarëve të policisë në vitin 2004.

  Arsim Rustolli, pjesëtar i Shërbimit Policor të Kosovës dhe polici nga Gana, Kojo Essuman, që shërbente në policinë e Misionit të Kombeve të Bashkuara, u vranë ...

 • Konstituimi i Kuvendit, në pritje të votave për Qeverinë

  20 Korrik, 2017

  kuvendi i ksPartitë politike po krijojnë vonesa të qëllimshme në procesin e formimit të institucioneve të reja të Kosovës, të dala nga zgjedhjet parlamentare të 11 qershorit, thonë njohës të zhvillimeve politike.

  Përfaqësues nga shoqëria civile thonë se pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve parlamentare, tani u mbetet partive politike që të mendojnë në formimin sa ...

 • Hantke e konsideron katastrofë mungesën e sigurimit shëndetësor në Kosovë

  19 Korrik, 2017

  punimi ksQendra për Hulumtim, Dokumentim dhe Publikim ka prezantuar sot punimin “Destabiliteti politik në Kosovë – Implikimet për sigurinë humane të popullatës”, nga i cili ka rezultuar se në Kosovë nuk ka qytetarë aktivë për shkak të mungesës së sigurisë njerëzore.

  Drejtoresha e kësaj Qendre, Besa Kabash-Ramaj, tha se pjesërisht demokracia në vend ka dështuar në disa sfera për shkak ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"