LAJMET NGA KOSOVA

 • OSBE-ja kërkon zbatimin e marrëveshjeve Kosovë- Serbi

  10 Mars, 2017

  ZannierLamberto Zannier – foto nga arkivi

 • Kuvendi i Kosovës kërkon pezullimin e dialogut me Serbinë deri në lirimin e Haradinajt

  9 Mars, 2017

  protesta ramushinParlamenti i Kosovës miraton një rezolutë ku kërkohet pezullimi i dialogut me Serbinë deri në lirimin e Ramush Haradinajt.

  Haradinaj, po mbahet në Francë, në pritje të vendimit nga një gjykatë në Kolmar, nëse do ta lirojë, apo, ekstradojë  atë në Serbi. Ai u arrestua me (04.01) nga policia franceze në bazë të një urdhër-arresti ndërkombëtar të lëshuar nga ...

 • NATO dhe SHBA: Transformimi i FSK-së vetëm me ndyshime kushtetuese, jo me ligj.

  8 Mars, 2017

  9 vjetSHBA thotë se “miratimi i ligjit të propozuar për transformimin e FSK-së në ushtri, do ta detyronte atë që ta rivlerësojë bashkëpunimin dypalësh me forcat e sigurisë të Kosovës si dhe ndihmën afatgjatë për këto forca.

  NATO dhe SHBA-së, shprehën shqetësimin e tyre me nismën e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, që me një ligj të transformojë Forcën e ...

 • Intervistë me Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi

  7 Mars, 2017

  HashimPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi, dorëzoi sot në parlament projektligjin për ndryshimin e misionit të Forcave të Sigurisë së Kosovës nga një forcë civile, në një forcë me përgjegjësi mbrojtëse e ushtarake. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës” pas dorëzimit të projektligjit, ai tha se do të dëshironte që ky proces të mbështetej edhe nga përfaqësuesit politikë të ...

 • Thaçi procedon në Kuvend Projektligjin për ushtrinë e Kosovës

  7 Mars, 2017

  thaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka dorëzuar kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, Projektligjin për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në një forcë me kompetenca mbrojtëse, ushtarake.

  Me këtë Projektligj, Thaçi ka kërkuar nga Kuvendi i Kosovës që t’i jap një mision dhe mandat të ri Forcës së Sigurisë së Kosovës, përfshirë edhe komponentin e mbrojtjes.

  Njëherësh, Presidenti i ...

 • A ka gjasa që Kosova ta ketë ushtrinë e saj pa pëlqimin e serbëve?

  6 Mars, 2017

  fskPa ndryshimet kushtetuese dhe pa votën e përfaqësuesve serb, FSK-ja nuk mund të shndërrohet në ushtri. Por, Presidenti Thaçi dhe ekspertët e sigurisë thonë se ushtria e Kosovës mund të bëhet me një ligj të veçantë.

  Transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), në Forca të Armatosura të Kosovës (FAK), është shndërruar së fundi në një prej temave më ...

 • Kosovë, qeveria miraton raportin për matjen e territorit

  3 Mars, 2017

  kosova matjeQeveria e Kosovës miratoi të premten raportin përfundimtar të Komisionit shtetëror për matjen e territorit, një hap ky me të cilin, sipas autoriteteve i hapet rruga ratifikimit në parlament të marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi.

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha se edhe me këtë raport vërtetohet se Kosova nuk humb territor nga marrëveshja për ...

 • Fati i mëtejshëm Ramush Haradinajt vazhdon të mbetet i hapur

  3 Mars, 2017

  RamushGjykata e Apelit në Colmar e shtyu sot për më 6 prill vendimin në lidhje me dorëzimin në Serbi të Haradinajt. Gjykatësi e pranoi kërkesën e prokurorit dhe kërkoi informacione shtesë.

  Ndaj ish-kryeministrit dhe liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës po i zhvillohet proces që nga arrestimi i tij në pjesën franceze të aeroportit të Baselit me 4 janar. ...

 • Kosovë: Së shpejti në parlament marrëveshja për kufirin me Malin e Zi

  1 Mars, 2017

  parlamenti i ksNë Kosovë, autoritetet paralajmëruan të mërkurën se marrëveshja për shënimin e kufirit me Malin e Zi do të dërgohet shpejt në parlament, ndërsa u kanë bërë thirrje deputetëve që të mbështesin ratifikimin e saj. Kjo marrëveshje që nxiti ndarje të thella politike, ishte tërhequr në shtator të vitit të kaluar nga qeveria për shkak të mungesës së ...

 • Ushtria e Kosovës nuk bëhet pa votat e pakicave

  28 Shkurt, 2017

  tmkNdërtimi i institucionit të Forcave të Armatosura të Kosovës është përgjegjësi e madhe për deputetët e Kuvendit të Kosovës dhe për zyrtarët e lartë shtetëror, vlerësojnë zyrtarët e Qeverisë së Kosovës.

  Por, sipas tyre, mosgatishmëria e përfaqësuesve të komunitetit serb në Kuvendin e Kosovës që të votojnë për ndryshimet kushtetuese që do të çonin drejt transformimit të Forcës së Sigurisë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"