LAJMET NGA KOSOVA

 • FH: Shqipëria dhe Kosova, pjesërisht të lira

  31 Janar, 2017

  FHLiritë demokratike kanë pësuar rënie gjatë vitit të fundit në Ballkan për shkak të keqësimeve në proceset zgjedhore dhe dobësim në sundimin e ligjit. Në këtë përfundim arrin organizata Freedom House, e cila sapo ka nxjerrë raportin e fundit mbi gjendjen e lirisë në botë. Freedom House fajëson dobësimin e rolit të Bashkimit Evropian si promotor i ndryshimeve demokratike ...

 • FDH: Fshehja e dëshmive të krimeve në Kosovë

  31 Janar, 2017

  DossierKosovo, Serbia HLC

 • Serwer: tani është koha për Ushtrinë e Kosovës

  30 Janar, 2017

  SerwerTë qënit pro dialogut do të thotë mbështetje për sovranitetin dhe pavarësinë e Republikës së Kosovës. Kështu ka deklaruar analisti i i njohur amerikan Daniel Serwer në një intervistë për Radio Televizionin e Kosovës. Serwer ka thënë se tashmë ka ardhur koha për krijimin e Ushtrisë së Kosovës.

  Dialogu Kosovë-Serbi sipas Daniel Serwerit duhet të japë rezultate të balancuara për ...

 • Bruksel: Sërish takim i nivelit të lartë Prishtinë-Beograd

  30 Janar, 2017

  Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini ka ftuar kryeministrin e Kosovës dhe atë të Serbisë (01.02) në Bruksel, për raundin e ri të bisedimeve në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve.

  takimi PR BGPërfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, sërish ka ftuar në zyrën e saj, udhëheqësit politik të Prishtinës dhe Beogradit, ...

 • Berlini dhe kriza e fundit në Ballkan

  27 Janar, 2017

  Ballkani hartaSi i sheh Gjermania tensionet e fundit në Ballkan, autokracinë në Serbi dhe perspektivën evropiane? Për këto çëshjte flasin tre deputetë gjermanë.

  Brexit, kriza ekonomike, Trumpi… ka shumë probleme me të cilat aktualisht merret Komisioni i Bundestag-ut për Politikën e Jashtme. E megjithatë të mërkurën (26.01) ai gjeti kohë të trajtojë seriozisht edhe zhvillimet në Ballkanin Perëndimor. Tre deputetë ...

 • Albin Kurti: Qeveria e Shqipërisë nuk duhet ta lërë vetëm Kosovën

  26 Janar, 2017

  albin-kurtiAlbin Kurti deputet i Lëvizjes Vetëvendosje flet në “Koha Jonë” për tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, arrestimi i Haradinaj, negociatat në Bruksel dhe një apel për Tiranën

  Albin Kurti, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje thotë se janë të gjitha gjasat për një konflikt të ri mes shqiptarëve dhe serbëve. Në një intervistë për “Koha Jonë”, Kurti shprehet se sot në Beograd ...

 • Observer: NATO stacionohet në vendet baltike dhe harron se Rusia do testojë Ballkanin, testi i parë i Trump në politikën e jashtme do jetë Kosova

  26 Janar, 2017

  Putin

  Vladimir Putin e sheh intervenimin perëndimor në Bosnjë dhe Kosovë si fyerje për botën sllavo-ortodokse – dhe ai planifikon hakmarrje, shkruan opinionisti i “Observer” dhe eksperti i spiunazhit amerikan John R. Schindler.

  Pesëmbëdhjetë vjet pas përfundimit të luftërave në Ballkan dhe prej sulmeve të 11 shtatorit në SHBA, është lehtë të harrosh sesa kohë kanë shpenzuar spiunët, ushtarët dhe diplomatët ...

 • Serbia po e sheh Kosovën si “kafshatë të lehtë”

  26 Janar, 2017

  RKQytetarët e Kosovës janë të shqetësuar nga zhvillimet e fundit në raportet me Serbinë dhe zhvillimet e fundit në politikën ndërkombëtare. Reciprociteti dhe Formimi i Ushtrisë së Kosovës shihet nga analistët si opsion që mund të frenojë ambiciet e Serbisë në Kosovë.

  Raportet Kosovë-Serbi nuk po acarohen, pasi kanë qenë të acaruara në vazhdimësi, ka thënë në një prononcim për ...

 • Dejevsky: Njohja e Kosovës nga Rusia si shkëmbim për Krimenë

  26 Janar, 2017

  MarryMary Dejevsky, publiciste britanike dhe njohëse e rrethanave në Rusi

  Publicistja e njohur britanike, njohëse e rrethanave në Rusi, Mary Dejevsky, i tha Radios Evropa e Lirë, se zgjidhja e mundshme përmes një marrëveshjeje mes ...

 • BE kërkon vetëpërmbajtje nga Kosova dhe Serbia

  25 Janar, 2017

  kosovo serbia MogheriniShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian Federica Mogherini u kërkoi të mërkurën përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë që të përmbahen nga komentet dhe të përmbushin zotimin për të lënë prapa tensionet.

  Komentet e saj pasuan takimin e së martës në nivelin më të lartë politik ndërmjet të dyja palëve në Bruksel ku u diskutua mbi tensionet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"