LAJMET NGA KOSOVA

 • Murphy: Njohja e ndërsjellë Kosovë – Serbi, pozitive për të ardhmen e tyre politike dhe ekonomike

  31 Mars, 2023

  Chris MurphySenatori Amerikan Chris Murphy, tha në një intervistë me Zërin e Amerikës se marrëveshja Kosovë-Serbi është shumë rëndësishme për të ardhmen euro-atlantike të të dyja vendeve, Shtetet e Bashkuara dhe Brukseli, që mbajnë çelësat e anëtarësimit në NATO dhe Bashkimin Evropian, tha ai, do të vazhdojnë ta bëjnë të qartë se do të jetë shumë e vështirë për ...

 • Konjufca: Mërgata shqiptare në SHBA e gatshme për të ndihmuar Kosovën

  31 Mars, 2023

  Mërgata shqiptare në Amerikë është e gatshme si gjithmonë për të ndihmuar Kosovën, veçanërisht në fushën e arsimit dhe të zhvillimit ekonomik. Kështu deklaroi kryeparlamentari Glauk Konjufca në takimin përmbyllës me mërgatën shqiptare në Uashington, gjatë vizitës që kryetari i Kuvendit po i bënë Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

   

  Në këtë takim ka qenë i pranishëm edhe ish-ambasadorit William Walker, mbështetësi i madh i Kosovës, i cili sipas tij, ka ndihmuar ...

 • Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet në tërësi, jo vetëm pjesët e preferuara nga palët

  30 Mars, 2023

  AlbinKryeministri i Kosovës Albin Kurti tha të mërkurën se marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë duhet të zbatohet e tëra dhe jo vetëm pjesët e preferuara nga palët, duke vënë theksin te Asociacioni të komunave me shumicë serbe.

   

  Plani evropian për të cilin Kosova dhe Serbia u pajtuan më 27 shkurt në Bruksel ndërsa me 18 mars në Ohër ...

 • Bislimi-Lajçak-Petkoviq, më 4 prill takim në Bruksel

  29 Mars, 2023

  BislimiKosova e Serbia do t’i vazhdojnë bisedimet në kuadër të dialogut me takimin e radhës të caktuar për datën 4 prill në Bruksel.

   

  Megjithatë, këtë herë  në kryeqytetin e BE-së do të takohen shefat e ekipeve negociatore, Zëvëndëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq nga pala serbe, shef i së ashtuquajturës, Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë.

  Në takim,është ...

 • Lajçak në Berlin e Londër, konsultime për dialogun Kosovë-Serbi

  29 Mars, 2023

  LajcakPërfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka njoftuar se dje në Berlin kishte takime të shumta dhe konsultime me krerët e politikës gjermane, lidhur me dialogun.

   

  Ai, në një postim në Twitter, ka njoftuar se konsultimin për dialogun Kosovë – Serbi do ta vazhdojë edhe në Londër, ku do të qëndrojë dy ditë.

  “Pas një dite ...

 • Dialogu Kosovë-Serbi vazhdon javën tjetër në nivel të kryenegociatorëve

  28 Mars, 2023

  Mirosllav Lajçak me kryenegociatorët nga Kosova dhe nga Serbia ArkiviZëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka bërë të ditur se javën e ardhshme do të zhvillohet një takim në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, në nivel të kryenegociatorëve.

   

  Kryenegociatori i Kosovës për këto takime është zëvendëskryeministri, Besnik Bislimi, ndërsa i Serbisë është udhëheqësi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, ...

 • Osmani dhe Kurti: Serbia kreu gjenocid në Kosovë

  28 Mars, 2023

  Albin VjosaSot bëhen 24 vjet nga masakra e Izbicës, ku më 28 mars 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe, pas rrethimit të mijëra civilëve të fshatit Izbicë dhe vendbanimeve përreth, veçuan 147 burra të rinj dhe pleq, të cilët i vranë dhe i masakruan, ndërsa pjesën tjetër e dëbuan jashtë Kosovës.

  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani  dhe kryeministri Albin Kurti, ...

 • Kurti: të dënohet refuzimi i Serbisë për nënshkrimin e marrëveshjes së Ohrit

  22 Mars, 2023

  Albin Vucic BE OherKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të martën mbrëma se presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, ka refuzuar një ofertë që ai e quajti “zemërgjerë” për vetmenaxhim të serbëve të Kosovës, në një asociacion që kryeministri Kurti tha se do ta hartonte dhe propozonte.

   

  “Pas refuzimit për të nënshkruar marrëveshjen e 27 shkurtit dhe para se të refuzonte sërish ...

 • BE-SHBA kërkjojnë zbatimin e marrëveshjes

  22 Mars, 2023

  Albin oherShefi i politikës së Jashtme të BE Josep Borrell, tha se zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi, do të mbikëqyret nga një komision i përbërë nga të dyja vendet dhe Bashkimi Evropian. Ajo është ligjërisht e obligueshme.

   

   

  Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, i njoftoi ministrat e jashtëm të BE-së, për marrëveshjen e Ohrit, që ...

 • Serwer: “Tymi dhe pasqyrat sjellin konfuzion, jo paqe”

  20 Mars, 2023

  serwerNë një analizë të publikuar në Peacefare, Profesori i njohur amerikan, Daniel Serwer, ka analizuar Aneksin Zbatues të marrëveshjes të dakorduar në Ohër, mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq dhe konsideron se Aneksi Zbatues ka dy probleme të mëdha.

  Së pari ai thotë se shmang formën specifike institucionale të origjinalit.

  Së pari ai thotë se shmang formën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"