LAJMET NGA KOSOVA

 • Patriarku i Serbisë: Kosovën do e marrim me hir a me pahir

  3 Nentor, 2015

  Patriarku IrinejKreu i Kishës Ortodokse të Serbisë vazhdon të mbështesë idenë se Kosova duhet të merret me forcë. Patriarku serb Irinej e bëri këtë deklaratë lidhur me objektet e kultit që ndodhen në Kosovë, një javë para se Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s të shpallë vendimin për pranimin ose jo të Kosovës në këtë organizatë.

  Duke folur nga Nishi, Irinej ...

 • Buxheti dhe liberalizmi nuk ruajnë “paqen” mes pushtetit dhe opozitës

  3 Nentor, 2015

  parlamenti lotsjellesMiratimi i Buxhetit të Kosovës për vitin 2016 dhe i disa ligjeve nga procesi i liberalizimit të vizave për zonën Schengen të Bashkimit Evropian, nuk pritet t’i bashkojë në një sallë pushtetin dhe opozitën.

  Mungesa e konsensusit midis pushtetit dhe opozitës rreth këtyre ligjeve të cilësuar të një rëndësie të veçantë, mund të përsëris skenat e seancave të 23 ...

 • Zhbogar: MSA-ja ka privilegje, por edhe obligime

  3 Nentor, 2015

  Zhbogar“MSA sjell obligime të reja, sidomos në kornizën ligjore”, thotë në një intervistë dhënë Radios Evropa e Lirë, Samuel Zhbogar, Përfaqësues i Posaçëm i Bashkimit Evropian në Kosovë.

   

  Radio Evropa e Lirë: Zoti Zhbogar, Kosova sapo ka nënshkruar Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit(MSA) me Bashkimin Evropian (BE), e cila shihet si një hap mjaft i rëndësishëm për integrimin e Kosovës ...

 • Tërheqje, ndreqje, apo stërkeqje?

  3 Nentor, 2015

  Hydajet HyseniLetër e hapur Presidentes Atifete Jahjaga, Kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli, Kryeministrit Isa Mustafa, Ministrit të jashtëm Hashim Thaçi dhe Ministres për dialog Edita Tahiri, ose: Disa pyetje hipotetike për një (mos)Marrëveshje hipotekuese

  Shoqata e ish të Burgosurve Politikë e Kosovës, ashtu si edhe zëra të tjerë meritorë, me kohë dhe në vijimësi, kanë tërhequr vërejtjen për rreziqet e ...
 • Kuvendi i Kosovës ratifikon MSA-në, pa opozitën

  2 Nentor, 2015

  parlamenti ksKuvendi i Kosovës ka ratifikuar Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit (MSA) të nënshkruar me Bashkimin Evropian. Ratifikimi i marrëveshjes është bërë pa votat e opozitës, në formën e miratimit të Projektligjit.

  Për miratimin e MSA-së kanë votuar 86 deputetë, ndërkohë që nuk kishte vota kundër dhe as abstenime, pasi që forcat politike në opozitë, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë ...

 • Me gjithë pengesat e Kadri Veselit opozita fut peticionin me 203.746 nënshkrime në Kuvend

  1 Nentor, 2015

  OpozitaKadri Veseli sot dha urdhër që deputetëve të opozitës të mos u lejohet mbajtja e një konference për medie në sallat e Kuvendit.

  Kadri Veseli sot dha urdhër që të mos lejohet futja në Kuvend e dokumenteve që përmbanin mbi 200,000 nënshkrimet e qytetarëve kundër “Zajednicës” dhe demarkacionit me Malin e Zi.

  Megjithatë, drejtuesit e subjekteve opozitare, nuk u ndalën para ...

 • Kadri Veseli, letër publike partive opozitare

  1 Nentor, 2015

  Kadri VeseliKryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, u ka dërguar një letër publike partive opozitare të përfaqësuara në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Letrën e tij mund ta lexoni të plotë më poshtë.

  “Të nderuar deputetë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, nga radhët e Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partia Nisma për Kosovën.

  Sikurse jeni në ...

 • Daçiq:Marrëveshja e Brukselit kurrsesi s’mund të suspendohet

  1 Nentor, 2015

  DacicMinistri i Punëve të Jashtme i Serbisë Ivica Daçiq ka thënë sot se absolutisht nuk ekziston kurrfarë mundësie e suspendimit të asaj që është arritur si marrëveshje në Bruksel.

  Dhe se Beogradi kërkon përgjigje të qartë se cili është qëndrimi i Bashkimit Evropian për këtë çështje.

  “Ne jemi shumë të pakënaqur nga situata në Kosovë lidhur me zbatimin e marrëveshjes së ...

 • Opozita nuk i beson Kushtetueses, përkrahë ratifikimin e MSA-së

  30 Tetor, 2015

  takimi opozita presidentja ksOpozita nuk i ka dhënë mbështetje nismës së Presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga që parimet e marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe të dërgohen në Gjykatën Kushtetuese për interpretim.

  Sipas deputetëve opozitarë, Gjykata Kushtetuese e ka humbur besueshmërinë që të nxjerrë vendime në përputhje me Kushtetutën e Kosovës.

  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka ...

 • Vuçiç i “brengosur” me qasjen e Prishtinës ndaj marrëveshjeve

  30 Tetor, 2015

  Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç, reagoi ndaj paralajmërimeve të presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, për të dërguar në Gjykatën Kushtetuese marrëveshjet e fundit me Serbinë.

  vucic rusiKryeministri serb, Aleksandër Vuçiç, tha të enjten në Moskë, se Beogradi është i brengosur për deklaratat e fundit të Prishtinës rreth marrëveshjeve të arritura në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian.

  “Dua të theksoj se situata ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"