LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosova një hap më afër UNESCO-s

  21 Tetor, 2015

  Këshilli Ekzekutiv i Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë e Kulturë, miratoi kërkesën e Kosovës për anëtarësim në UNESCO

  unescoKëshilli Ekzekutiv i UNESCO-s miratoi kërkesën e Kosovës për pranim në këtë agjenci të Kombeve të Bashkuara. Projekt rezoluta e paraqitur në mbledhjen e këtij këshilli të mërkurën pasdite me të cilën rekomandohet pranimi i Kosovës mori 27 vota, ...

 • Kosova nënshkruan më 27 tetor MSA-në me BE-në

  21 Tetor, 2015

  Dy vjet pas fillimit të negociatave, Kosova pritet të nënshkruajë javën që vjen marrëveshjen e stabilizim asocimit me BE-në

  BE flamujtKosova pritet të nënshkruajë javën e ardhshme marrëveshjen e stabilizim asocimit me Bashkimin Evropian. Nënshkrimi i marrëveshjes që shënon edhe vendosjen e parë të marrëdhënieve kontraktuale të Kosovës me Bashkimin Evropian, do t‘i jap fund një procesi, negociatat për të ...

 • “Reuters”: Javën e ardhshme nënshkruhet MSA-ja me Kosovën

  20 Tetor, 2015

  federica-mogheriniBashkimi Evropian pritet të nënshkruajë një marrëveshje me Kosovën javën e ardhshme, duke i hapur rrugën pranimit të vendit ballkanik në bllokun evropian, një veprim që shihet si i dobishëm edhe për afrimin e Serbisë drejt BE-së, thanë zyrtarët.

  Ky veprim mund të shkaktojë shqetësim në disa shtete anëtare të BE-duke luftuar me lëvizjet e brendshme separatiste. Spanja, Qiproja, Rumania, Greqia dhe ...

 • Kosovë: Opozita ngulë këmbë në anulimin e marrëveshjeve me Serbinë

  20 Tetor, 2015

  Partitë opozitare në Kosovë i thanë të martën presidentes Atifete Jahjaga se nuk do të heqin dorë nga kërkesat për anulimin e marrëveshjeve me Serbinë

  opozita jahjagaUdhëheqësit e partive opozitarë në Kosovë, thanë të martën se nuk do të zhbllokojnë punën e parlamentit derisa qeveria nuk tërhiqet nga marrëveshjet e fundit me Serbinë, ndërsa tërhoqën vërejtjen se përpjekjet për mbajtje ...

 • Presidentja Jahjaga fillon përpjekjet për dialogun politik

  19 Tetor, 2015

  Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, hapi takimet me partitë politike në përpjekje për të tejkaluar situatën aktuale në vend.

  jahjagaPresidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, filloi të hënën përpjekjet për vendosjen e një dialogu politik ndërmjet udhëheqësve të institucioneve dhe partive politike, në përpjekje për tejkalimin e situatës së krijuar në vend, për shkak të mospajtimeve ndërmjet koalicionit qeverisës dhe partive ...

 • Isa Mustafa: Nuk mund të tërhiqen marrëveshjet

  17 Tetor, 2015

  Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa në një intervistë ekskluzive për DW, flet se si e sheh ai zgjidhjen e krizes politike në Kosovë, ku e sheh rolin e opozitës, sa është i qëndrueshëm koalicioni me PDK-në …

  isa mustafaDW: Z. kryeministër Mustafa, ka disa javë që opozita kosovare po bllokon punimet e kuvendit të Kosovës, kishte edhe skena dhune në ...

 • Shumë zhurmë në Beograd – Së shpejti negociatat me BE kusht njohja e Kosovës

  16 Tetor, 2015

  Shtypi gjerman i kushton vëmendje zhvillimeve të fundit në Serbi dhe pakënaqësive të Beogradit. Qeveria serbe i quan të “tmerrshme” kërkesat e BE për nomralizimin e raporteve me Kosovën si shtet.

  gazetat de“Serbia shpreson se do të shpërblehet për angazhimin e saj në zgjidhjen e problemeve me refugjatët dhe ankohet për kushtet për fillimin e negociatave për ansëtarësim në BE”, ...

 • Sërish gaz lotësjellës në Parlamentin e Kosovës

  15 Tetor, 2015

  Opozita në Kosovë e vendosur të vazhdojë të bllokojë punimet e parlamentit derisa, siç thonë, kryeministri të tërheqë marrëveshjen për krijimin e asociacionit të komunave serbe dhe atë për kufirin me Malin e Zi.

  gaz lotsjelles parlament ksMegjithë masat e shtuara të sigurisë brenda ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, partitë politike opozitare sërish arritën të fusin gazin lotësjellës brenda sallës ...

 • Prokuroria dhe policia gënjyen, arrestimi i Albin Kurtit ishte pa urdhër arrest

  14 Tetor, 2015

  albinGënjeshtra e pushtetit nuk zgjati më shumë se një ditë. Sot vetë kryeprokurori i Prishtinës, Imer Beka, pranoi që për arrestimin e Albin Kurtit nuk ka pasur urdhër arrest nga prokuroria.

  Kjo e vërtetoi edhe njëherë paligjshmërinë e arrestimit të Albin Kurtit dhe e vuri në pah se si ky në fakt ka qenë kidnapim prej policisë i një deputeti ...

 • Vezë për Petrit Selimin

  14 Tetor, 2015

  petrit selimi zv minister

  Vezë për Petrit Selimin – Zëvendësministër i Punëve të Jashtme

  Petrit Selimi, është gjuajtur me vezë sot nga aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE!.

  Siç e kemi thënë edhe më parë, asnjëri nga eksponetët e kësaj Qeverie nuk do të mund të vazhdojë punën normalisht, pa u tërhequr marrëveshjet me Serbinë dhe demarkacioni me Malin e Zi. Nuk ka kuptim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"