LAJMET NGA KOSOVA

 • Serbia e Rusia të zemëruara me praninë e Kosovës në OKB

  30 Shtator, 2015

  kbSerbia dhe Rusia protestuan ndaj pranisë së Kosovës në takimin e lartë kundër ekstremizmit të dhunshëm, që u mbajt nw New York. Prishtina e cilëson pjesëmarrjen si dëshmi të faktorizimit të Kosovës

  Misioni i Serbisë në Kombet e Bashkuara, në këshillim me ministrin e Jashtëm serb, Ivica Daçiç, i ka drejtuar një notë proteste OKB-së për shkak të pranisë së ...

 • Albin Kurti paralajmëron Kosovën për trazira të tjera

  29 Shtator, 2015

  kurtiIsh-lideri i “Vetëvendosjes”, Albin Kurti, paralajmëroi nga Tirana trazira të reja politike dhe shoqërore në Kosovë. Në tryezën e organizuar nga lëvizja “Vetëvendosje”, me përfaqësues të medies, shoqërisë civile dhe historianë të Shqipërisë, Kurti tha se Zajdenica nuk do pranohet, ndaj për këtë edhe po mobilizohet populli për protesta dhe demonstrata.

  “Zajednica nuk pranohet. Janë mbledhur 100 mijë firma deri ...

 • Opozita nuk tërhiqet nga bllokada, seanca thirret për të enjten

  29 Shtator, 2015

  kuvendi i ks vezeOpozita paralajmëron vazhdimin e dramës së bllokimit të punës së Kuvendit të Kosovës.

  Tërheqja e nënshkrimeve të kryeministrit Isa Mustafanga marrëveshja me Serbinë për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe dhe marrëveshja me Malin e Zi për demarkacionin e kufirit, janë vënë nga opozita si kushte të panegociueshme për zhbllokimin e punës së Kuvendit.

  Ndërkohë ...

 • Kushtet e vështira të opozitës për dialog me qeverinë

  28 Shtator, 2015

  kuvendi i ksPartitë në pushtet i bëjnë thirrje opozitës që të heq dorë nga bllokimi i punës së Kuvendit të Kosovës dhe t’i kthehet dialogut me shumicën si mjet për zgjidhjen e problemeve.

  Ndërkohë që opozita vazhdon të tregohet e vendosur se do të bllokojë funksionimin e Kuvendit deri në, siç thuhet, tërheqjen e nënshkrimeve të kryeministrit Isa Mustafa nga ...

 • Migrantët nga Ballkani 99% pa asnjë shans azili në Gjermani

  25 Shtator, 2015

  Kërkesat për azil nga emigrantët nga Ballkani Perëndimor kryesisht refuzohen në Gjermani. Në të ardhmen situata do të përkeqësohet dhe kthimet e detyruara do të bëhen edhe më të shpejta.

  asili i aprovuar

   

  Kuotat e pranimit të kërkesave për azil në Gjermani

  Më shumë se 40 për qind e të gjitha kërkesave për azil të paraqitura në Gjermani vijnë nga ...

 • Kim Mehmeti: Si të shpëtojmë nga hajdutët dhe ryshfetmarrësit?

  23 Shtator, 2015

  Mehmeti ka thënë se mesazhin e diplomatëve të huaj e dimë, por nuk dimë dhe të na tregojnë ata se me çfarë parametri demokratik i pranojnë ‘hajdutët’ si partner.

  Shkrimtarit dhe analisti Kim Mehmetit duke u ndërlidhur me ngjarjet e djeshme në Kuvendin e Kosovës, në një postim në Fb,  ka theksuar se e dimë se çka është sjellje demokratike e çka jo, por nuk kuptojmë se si të korruptuarit mbesin ...

 • Bllokadë në Kuvendin e Kosovës

  22 Shtator, 2015

  Kuvendi Mustafa vezetKryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli e ka shpallur të ndërprerë seancën e Kuvendit, deri në krijimin e rrethanave për punë.

  Kjo seancë, në të cilën kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ishte planifikuar të raportonte për marrëveshjet e arritura në Bruksel me Beogradin, është ndërprerë në disa raste.

  Pamundësimi i vazhdimit të punimeve ishte edhe fizik, pasi ...

 • Opozita qëllon me vezë kryeministrin e Kosovës

  22 Shtator, 2015

  Deputetët opozitarë hodhën vezë mbi kryeministrin Isa Mustafa në fillim të raportimit të tij për marrëveshjet me Serbinë

  GargameliParlamenti i Kosovës, ndërpreu punimet pasi që partitë opozitare pamundësuan raportimin e kryeministrit Isa Mustafa lidhur me marrëveshjet e arritura më 25 gusht në bisedimet me Serbinë. Që nga ora 11 e paradites seanca u ndërpre disa herë. Fillimisht deputetët nga radhët ...

 • Ekspertët analizojnë marrëveshjet Kosovë-Serbi

  22 Shtator, 2015

  Nënshkrimi i katër marrëveshjeve të fundit mes Kosovës dhe Serbisë ka ngjallur polemika të mëdha në Kosovë. Zëri i Amerikës bisedoi me dy analistë që i ndjekin nga afër zhvillimet në Ballkan, për të marrë mendimin e tyre mbi marrëveshjet. Ndonëse marrëveshjet shihen në përgjithësi si një hap i madh përpara, fakti që Bashkësia e Komunave Serbe është krijuar thjesht në baza etnike, është problematik.

  Marrëveshja mes Serbisë dhe Kosovës për ...

 • Sulmohet me vezë kryeministri Mustafa

  22 Shtator, 2015

  Deputetët e opozitës në Kosovë e gjuajtën me vezë kryeministrin Isa Mustafa, duke e penguar atë që të raportojë për marrëveshjet e arritura në Bruksel në dialogun Kosovë-Serbi. Seanca do të vazhdojë.

  kuvendi ksKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa është penguar nga deputetët e opozitës që të raportojë në kuvendin e Kosovës, për marrëveshjet e arritura në Bruksel në dialogun Kosovë-Serbi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"