LAJMET NGA KOSOVA

 • Miss Germany shqiptarja nga Kosova Albijona Muharremaj

  6 Tetor, 2015

  Albijona Muharremaj e lindur në Suharekë u vlerësua me titullin Miss Germany. Ajo nuk e priste këtë titull, por shpreson se do ta prezantojë me dinjitet Gjermaninë në Miss World në dhjetor.

  albijona miss germanyAlbijona Muharremaj është jashtëzakonisht e lumtur. “E prisja që të kualifikohem ndër pesë më të bukurat, por nuk kam pritur fare se do të fitoj titullin ...

 • KE shtyn publikimin e progresraportit

  5 Tetor, 2015

  majaKomisioni “Junker” publikon me një javë vonesë paketën e tij të parë të Zgjerimit. Megjithëse 14 Tetori deklarohej prej muajsh si data e caktuar, Komisioni Europian vendosi në  çastin e fundit për të shtyrë  publikimin e kësaj pakete, që përmban raportet e progresit për Shqipërinë dhe për vendet e tjera të rajonit e Turqinë.

  Shkaku ...

 • Kosova për nëntë muaj, dy njohje

  5 Tetor, 2015

  flamuri i ksPërfaqësuesit e Ministrisë së Jashtme të Kosovës, thonë se janë duke punuar në disa drejtime që Kosova të ketë sa më shumë njohje të reja.

  Zyrtarë të lartë në këtë ministri, theksojnë se angazhimi është i njëjtë si edhe më herët që Kosova të ketë sa më shumë njohje nga shtetet që deri më tash nuk e ...

 • Kryeministri Mustafa: Nuk ka shtim të esktremizmit në Kosovë

  2 Tetor, 2015

  mustafaKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa thotë se nuk shikon një shtim të ekstremizmit në Kosovë. Ai mori pjesë në një takim të nivelit të lartë në Nju Jork për luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm, krahas dhjetra udhëheqësve të tjerë nga e gjithë bota. Në një intervistë që i dha kolegut tonë Ilir Ikonomi, zoti Mustafa komentoi edhe për trysninë ...

 • Jahjaga: Gratë, një shtyllë e fortë e shoqërisë

  2 Tetor, 2015

  jahjaga albrightGratë në Kosovë kanë qenë një shtyllë e fortë në çdo fazë nëpër të cilën ka kaluar vendi, tha presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga. Në një diskutim mbi rolin e grave në procesin e paqes të zhvilluar në Universitetin Georgetown në Uashington, Presidentja Jahjaga foli edhe për problemin e nivelit të ulët të përfaqësimit të grave në institucionet ...

 • Shkrimi prekës i djalit të dëshmorit

  1 Tetor, 2015

  abedin-bujupiDjali i një dëshmori që dha jetën për lirinë e vendit, në luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, shprehet mallin dhe dhembjen për mungesën e babait të tij, të cilin nuk ka arritur ta she asnjëherë e as të kalonte asnjë moment në duar e tij, por dhembja më e madhe i bëhet kur she që emri i ...

 • Foltorja e “heshtur” e Kuvendit të Kosovës

  1 Tetor, 2015

  kuvendi ksFoltorja e Kuvendit të Kosovës edhe të enjten u bllokua nga deputetë të partive politike në opozitë.

  Ligjvënës nga Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë pamundësuar vazhdimin e seancës së paralajmëruar, në kërkim të tërheqjes së nënshkrimit të kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, nga marrëveshja për themelimin e Asociacionit të Komunave të ...

 • Kurti: Mustafa e bëri dordolec ‘fjollën’ e Edita Tahirit

  30 Shtator, 2015

   

  intervista-albin-kurtiDo të rrezikojnë të nxirren jashtë nga Kuvendi i Kosovës edhe me Polici, nëse një gjë të tillë e kërkon kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, por, “Zajednicën” do ta kundërshtojnë me të gjitha forcat.

  Do të mbajnë aktivitete të tilla si ajo e hedhjes me vezë në seancën e 22 shtatorit, do të protestojnë e demonstrojnë, ...

 • Zhbllokimi i Kuvendit – mes zbatimit të ligjit dhe zgjedhjeve

  30 Shtator, 2015

  KuvendiInsistimi i opozitës që kryeministri Isa Mustafa të tërheqë nënshkrimet nga marrëveshja me Serbinë për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe dhe marrëveshja me Malin e Zi për demarkacionin e kufirit si kusht për zhbllokimin e punës së Kuvendit, e ka vënë Kosovën në një krizë serioze, thonë analistët politik.

  Sipas tyre, nëse pushteti lëshon pe ndaj këtyre kërkesave, ...

 • Kusari-Lila: Puna ime si kryetare, pengon dikë

  30 Shtator, 2015

  KusariKryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë tha se është e bindur që vetëm puna e saj si kryetare i ka penguar dikujt ose ka qenë shkak të iniciojë planet për ekzekutimin e saj.

  Radio Evropa e Lirë: Zonja Kusari-Lila, për rreth dy muaj keni mbrojtje të afërt nga Policia Speciale ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"