LAJMET NGA KOSOVA

 • Sulmohet me vezë kryeministri Mustafa

  22 Shtator, 2015

  Deputetët e opozitës në Kosovë e gjuajtën me vezë kryeministrin Isa Mustafa, duke e penguar atë që të raportojë për marrëveshjet e arritura në Bruksel në dialogun Kosovë-Serbi. Seanca do të vazhdojë.

  kuvendi ksKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa është penguar nga deputetët e opozitës që të raportojë në kuvendin e Kosovës, për marrëveshjet e arritura në Bruksel në dialogun Kosovë-Serbi ...

 • Paramilitarët e PDK-së sulmojnë aktivistët e Lëvizjes në zyren e tyre

  21 Shtator, 2015

  Rreth orës 21:20 katër persona, nga të cilët dy të armatosur, kanë sulmuar dy aktivistë të Lëvizjes VETËVENDOSJE! brenda në hollin e zyrës dhe para objektit.

  Dy nga sulmuesit ishin djemt e Sabit Gecit, Alban dhe Kushtrim Geci të cilët kanë të kaluar kriminale. Policia i arrestoi këta dy persona ndërsa dy të tjerë kanë ikur.
  Dy aktivistë të Lëvizjes janë therrur me thikë dhe po trajtohen në QKUK.

  Ky sulm është ...

 • Vuçiç: Marrëveshjet me Kosovën të vështira

  18 Shtator, 2015

  kerry-vucicNënshkrimi i marrëveshjeve të fundit mbi energjinë, telekomunikacionin, lëvizjen e lirë dhe bashkësinë e komunave serbe në Kosovë, ishte i vështirë për Serbinë, tha dje në Uashington kryeministri i Serbisë Aleksandër Vuçiç. Zoti Vuçiç u takua me Sekretarin e Shteti John Kerry, i cili përshëndeti arritjet në dialogun Kosovë-Serbi dhe kërkoi një angazhim më të madh nga të dyja ...

 • Hamiti ndërprenë seancën, kryesia vendos të hënën

  17 Shtator, 2015

  Kuvendi ksNënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Sabri Hamiti është detyruar ta ndërpresë seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës për shkak të protestës së opozitës në Kuvend.

  Hamiti vendosi për një pushim dhjetë minutësh, por pas pak doli dhe njoftoi që seanca e sotme ka përfunduar.
  “Seanca e sotme ka përfunduar. Kryesia e Kuvendit vendos të hënën për seancën e ...

 • Takim Biden-Vuçiç në Uashington

  17 Shtator, 2015

  Biden - VucicNënpresidenti i SHBA Joe Biden u takua dje në Uashington me Kryeministrin serb Aleksandar Vuçiç dhe vuri në dukje rëndësinë strategjike, që sipas tij, kanë përpjekjet e Serbisë për të nxitur pajtimin rajonal në Ballkan dhe çuarjen përpara të dialogut me Kosovën, të lehtësuar nga Bashkimi Evropian.

  Sipas zyrës së Nënpresidentit, zoti Biden dhe Kryeministri serb diskutuan edhe ...

 • Të gjithë duan të vijnë në Gjermani

  16 Shtator, 2015

  20.000 vende pune në vit do të ofrojë ministrja gjermane e Punës Andrea Nahles për njerëz nga Ballkani Perëndimor. Interesi është i lartë.

  Ballkan20.000 vende pune në vit! Për njerëzit në vendet e Ballkanit Perëndimor kjo tingëllon si një thirrje për t’u nisur për në “Tokën e Premtuar”. Sepse në Bosnjë dhe Hercegovinë, Serbi, Kosovë, Mal të Zi, Maqedoni dhe ...

 • Daçiq: Rusia njihet me hapat kundër pranimit të Kosovës në UNESCO

  16 Shtator, 2015

  Ambasadori rus BeogradMinistri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, e ka njoftuar sot ambasadorin e Rusisë në Beograd, Alexandar Cepurin, për hapat që Serbia po i ndërmerr lidhur me nismën për pranimin e Kosovës në UNESCO.

  Ministri Daçiq ka theksuar rëndësinë e shqyrtimit të nismës së ardhshme për pranimin e Kosovës në UNESCO, për të cilën ai thotë se ...

 • Serbia, notë proteste 44 vendeve që përkrahin Kosovën në UNESCO

  15 Shtator, 2015

  dacicMinistri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç, u ka dërguar 44 nota proteste vendeve, të cilat e kanë përkrahur kërkesën e Kosovës që Këshilli Ekzekutiv i UNESCO-s të flasë për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë.

  Sipas burimeve të gazetës serbe “Veçernje Novsosti”, shefi i diplomacisë serbe “ka arsyetuar” shkaqet juridike, politike, shpirtërore e kulturore, që për Beogradin janë ...

 • Delawie: Çmimi i të qenit i korruptuar duhet të jetë i lartë

  15 Shtator, 2015

  Ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delawie tha se Kosova duhet të ketë një program të rreptë që mundëson identifikimin dhe ndjekjen e lehte të veprave të korrupsionit

  Ambasadori Greg DelawieAmbasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, tha të hënën në Prishtinë se një program i rreptë kundër korrupsionit krijon mjedisin e përshtatshëm në të cilin veprat e korrupsionit identifikohen lehtësisht dhe ...

 • Lista Serpska: kushte për miratimin e ushtrisë së Kosovës

  15 Shtator, 2015

  Për të votuar krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës, lista Serpska kërkon vazhdimin e mandatit për vendet e rezervuara në parlament. Qeveria e Kosovës nën kryeministrin Isa Mustafa e kundërshton këtë.

  parlamenti i ksÇështja e shndërrimit të Forcës së Sigurisë së Kosovë (FSK) në Forca të Armatosura të Kosovës (FAK) është rikthyer si temë debati në skenën politike kosovare. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"