LAJMET NGA KOSOVA

 • Kuvendi në Kosovë rezolutë dhe notë proteste për Slloveninë

  18 Qershor, 2015

  Kuvendi i Kosovës mbajti seancë të jashtëzakonshme pas ndalimit në Lubjanë të kryetarit të AAK-së, ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj. Ai u ndalua në aeroport në bazë të një fletarresti të lëshuar nga Beogradi më 2004.

  kuvendi i kosovesParlamenti i Kosovës me një rezolutë të votuar nga deputetët i kërkon presidentes dhe kryeministrit të Kosovës që urgjentisht të kërkojnë nga autoritetet sllovene, ...

 • Kosova (s’)do ta marrë kodin e telefonisë

  18 Qershor, 2015

  kosovaNë takimin e dy grupeve punuese, të Kosovës dhe Serbisë, në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve që ende po zhvillohet në Bruksel, për çështjen e telekomit dhe kodit telefonik është arritur mjaft përparim, por ende mbetet të bisedohet në të ardhmen, kanë konfirmuar zyrtarët e Qeverisë së Kosovës.

  Valon Murtezaj, këshilltar për çështje të jashtme i kryeministrit të ...

 • Kosova nën presion për Gjykatën Speciale për krime lufte

  16 Qershor, 2015

  Kuvendi i KosovesOpozita në Kosovë e kundërshtojnë themelimin e Gjykatës Speciale. Nëse Kuvendi i Kosovës nuk e voton themelimin e saj, Gjykata Speciale për Kosovën mund të votohet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

  Deputetët e Kuvendit të Kosovës, janë nën presion të vazhdueshëm që ta votojnë themelimin e Gjykatës Speciale që do të trajtojë pretendimet për përfshirje në krime ...

 • ​ZBOGAR: S’KA MË ARSYETIME PËR SPECIALEN

  15 Qershor, 2015

  zbogar“Nuk shoh më asnjë arsye të qëndrueshme për çfarëdo vonese të mëtutjeshme lidhur me formimin e Gjykatës Speciale për krime lufte në Kosovë”, deklaroi përfaqësuesi special i BE-së, Samuel Zhbogar.

  Ai tha se amendamentet kushtetuese tashmë janë në Kuvend dje lugji është i përgatitur.

  “Nuk i lakmoj deputetët e Kuvendit të Kosovës, as ata që përfaqësojnë partitë shqiptare, as dhe ata ...

 • Padi arbitrazhi ndërkombëtar kundër Kosovës

  12 Qershor, 2015

  Frankfurter Allgemeine Zeitung: Shoqëria e investimeve Axos ngre padi ndaj Kosovës duke kërkuar miliona, sepse ajo është dëmtuar prej marrëveshjes për blerjen e koncernit shtetëror të telekomit.

  new bornKorrupsioni në Kosovë për herë të parë do të shqyrtohet nga një gjykatë ndërkombëtare arbitrazhi. Shoqëria e investimeve në Hamburg Axos Capital Partners ka hapur një proces arbitrazhi pranë Qendrës Ndërkombëtare të ...

 • Kosovë: Varrosen eshtrat e Isa Boletinit

  11 Qershor, 2015

  Në fshatin Boletin afër Mitrovicës, sot u bë varrimi i eshtrave të Isa Boletinit, një nga personalitetet kryesore të pavarësisë së Shqipërisë.

  eshtrat e isesEshtrat e Isa Boletinit, njërës prej figurave kryesore të pavarësisë së Shqipërisë, u varrosën të mërkurën në fshatin Boletin afër Mitrovicës, një fshat në pjesën veriore të Kosovës, që është edhe vendlindja e tij. Një prej ...

 • Tri çështje kontestuese në projektligjin për Gjykatën Speciale

  9 Qershor, 2015

  gjykataLigji për Gjykatën Speciale për Krime Lufte, i negociuar ndërmjet institucioneve të Kosovës dhe Zyrës Ligjore të Bashkimit Evropian, nuk i është proceduar ende Kuvendit të Kosovës.

  Kjo ka lënë të nënkuptohet se kanë mbetur ende disa çështje për t’u sqaruar, para se ai të vlerësohet i hartuar dhe i gatshëm për procedurën e miratimit.

  Tashmë, sipas njoftimeve ende jo ...

 • Vuçiç: Çështja Bytyçi do të zgjidhet shpejt

  5 Qershor, 2015

  vucicKryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç tha se çështja e vrasjes së vëllezërve Bytyçi në vitin 1999 do të zgjidhet së shpejti. Ai i bëri komentet përpara një audience në Institutin Johns Hopkins, ku foli edhe për marrëdhëniet me Kosovën dhe çështje të tjera.

  Kryeministri serb Vuçiç tha se vrasja e tre vëllezërve me shtetësi amerikane që kishin luftuar për UÇK-në, ...

 • I dërguari amerikan kundër ISIS-it në Kosovë

  4 Qershor, 2015

  Gjenerali John Allen, i dërguar i posaçëm amerikan për koalicionin kundër ISIS-it po qëndron në Kosovë në kuadër të një turneu në rajon

  Gjenerali JohnI dërguari i posaçëm presidencial i Shteteve të Bashkuara për Koalicionin Global në luftën kundër Shtetit Islamik, gjenerali John Allen, po qëndron në Kosovë në kuadër të një rrugëtimi edhe në disa shtete të tjera të ...

 • Serbi: Rasti Bytyçi – “fakte të reja”, apo lojë politike?

  3 Qershor, 2015

  Zyrtarët serbë flasin për “dëshmi të reja” lidhur me vrasjen e tre shtetasve amerikan me prejardhje shqiptare në vitin 1999. Veprimtarët humanitar druajnë se kjo është lojë në funksion të vizitës së kryeministrit serb në SHBA.

  Familja BytyciMinistri serb i punëve të brendshme Nebojsha Stefanoviç, tha se është shënuar përparim në procesin e ndriçimit të vrasjes së tre shtetasve amerikan ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"