LAJMET NGA KOSOVA

 • Mosnjohja e Kosovës nga pesëshja e BE-së, ende e pasqaruar

  4 Shkurt, 2023

  mos-njohja e ks hartaKosova vazhdon të mos njihet nga pesë vendet e Bashkimit Evropian, e sigurisht që mosnjohja e tyre ka ndikuar në rrugën integruese të Kosovës. Arritja eventuale e një marrëveshje finale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ende nuk dihet nëse do të hapte rrugë që këto pesë vende të ndryshonin qëndrimet e tyre karshi shtetësisë së Kosovës.

   

  Kosova në ...

 • Incidente e fajësime reciproke mes qeverisë e opozitës në Serbi

  4 Shkurt, 2023

  VucicSeanca dyditore e parlamentit të Serbisë për Kosovën do të duhej të prezantonte një lloj dialogu të brendshëm ndaj propozimit gjermano-francez. Por ajo kaloi në zhurmë e debate të ashpra.

   

  Seanca e posaçme e Kuvendit të Serbisë u zhvillua në atmosferë të tensionuar dhe mund të thuhet se pas zënkave dhe akuzave reciproke për tradhti u dëshmua edhe një ndarje e thellë ...

 • Gjashtë kushtet e Kurtit për krijimin e Asociacionit

  2 Shkurt, 2023

  AlbinNë seancën e Kuvendit, Kryeministri Albin Kurti ka thënë se Kosova është e gatshme ta pranojë Asociacionin, sipas marrëveshjes së vitit 2013. Megjithatë, ai tha se Asociacioni duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet dhe që paraprakisht të shuhen strukturat ilegale, dhe se një Asociacion i tillë, të krijohet pas njohjes reciproke.

   

  Ai tha se Asociacioni duhet të jetë në ...

 • Kuvendi i Serbisë diskuton për Kosovën

  2 Shkurt, 2023

  VucicNë Kuvendin e Serbisë, më 2 shkurt, do të mbahet seanca e posaçme parlamentare për Kosovën. Në atë seancë është ftuar edhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. Pritet që ai të flasë për rrjedhën e dialogut dhe propozimin franko-gjerman për zgjidhjen e kontestit ndërmjet Serbisë dhe Kosovës.

   

  Çfarë është në rendin e ditës?

  Deputetëve do t’u prezantohet raporti për procesin e negociatave ...

 • Kurti: Asociacioni njëetnik – i pamundur në Kosovën shumetnike

  1 Shkurt, 2023

  AlbinKryeministri i Kosovës Albin Kurti tha të mërkurën se “Asociacioni një etnik në Kosovën me kushtetutë shumë etnike, nuk është i mundshëm”. Ky qëndrim që u shpreh gjatë një vizite në një fabrikë në komunën e Ferizajt, është përgjigja më e fortë ndaj trysnisë diplomatike perëndimore për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

  Komentet e kryeministrit Kurti pasuan ...

 • Hovenier: Nuk mbështesim asnjë marrëveshje që kërcënon sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës

  1 Shkurt, 2023

  Ambasada SHBAAmbasadori amerikan në Prishtinë, Jeff Hovenier, tha të martën se Shtetet e Bashkuara mbështesin zbatimin e të gjitha zotimeve që dalin nga bisedimet Kosovë – Serbi, por nuk mbështesin asnjë marrëveshje që kërcënon sovranitetin, pavarësinë, karakterin shumë etnik apo institucionet demokratike të Kosovës.

   

  Ai i bëri këto komente pas një debati me dyer të mbyllura për Asociacionin e komunave ...

 • Serwer thirrje Kurtit: Ofro një propozim për Asociacionin, gjuaje topin në anën e Serbisë

  1 Shkurt, 2023

  SerwerAnalisti amerikan Daniel Serwer i ka bërë thirrje kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, që të dalë me një opsion për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

   

  Eksperti për Ballkanin, Serwer, në një vështrim të publikuar në “Peacefare.net”, ka thënë se është i vetëdijshëm se asnjë opsion i Kurtit s’do të pëlqehej nga Serbia, por së paku “topi do të hidhej në ...

 • NZZ: Diktatet në çështjen e Kosovës nuk funksionojnë

  1 Shkurt, 2023

  Shtypi DEMe intensitet BE dhe SHBA duan t’i japin zgjidhje çështjes së Kosovës. Por në vend që të imponojë zgjidhje, perëndimi duhet të kërkojë popozime nga vetë palët në konflikt shkruan gazeta zvicerane, Neue Zürcher Zeitung.

   

   

  Për analistin e Neue Zürcher Zeitung und njohës i çështjeve të Ballkanit, Andreas Ernst është mjaft pozitive që Perëndimi po e merr seriozisht zgjidhjen ...

 • Kurti: Ata që janë në takim do ta thonë fjalën e tyre

  31 Janar, 2023

  AlbinKryeministri i Kosovës,  Albin Kurti, nuk ka dashur të komentojë para gazetarëve, lidhur me takimin e ftuar nga ambasadori amerikan, Jeff Hovenier.

   

  Sot në Ambasadën amerikane në Prishtinë po mbahet takimi ku po diskutohet për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

  Të ftuar janë zyrtarë nga Presidenca, zyrtarë qeveritarë, liderë partiakë, diplomatë dhe anëtarë të shoqërisë civile.

  “Ata që janë në takim ...

 • Gjithçka gati për takimin në Ambasadën amerikane

  31 Janar, 2023

  Ambasada SHBAAmbasada e SHBA-së në Kosovë, ka publikuar një fotografi të sallës ku do të mbahet sot takimi i liderëve politikë e institucionalë të Kosovës, organizuar nga ambasadori Jeff Hovenier.

   

  “Sot në mëngjes, Ambasada e SHBA-së në Prishtinë do të mbajë një takim për Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe (ASM) në Kosovë”, shkruan në legjendën e fotografisë.

  “Ne mezi presim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"