LAJMET NGA KOSOVA

 • Serbia thotë se dronët vëzhguan trupat e saj afër kufirit me Kosovën – Prishtina i cilëson pretekst për destabilizim

  2 Nentor, 2022

  ks srAutoritetet serbe thanë se kanë ngritur të martën avionët ushtarak pasi, siç u tha, dronë vëzhgues u panë në afërsi të kufirit të Serbisë me Kosovën, ndërsa autoritetet në Prishtinë i cilësuan pretendime të pavërteta që kanë për qëllim destabilizimin e Kosovës.

   

  Kryeministrja serbë, Ana Bërnabiç i tha Radiotelevizionit të Serbisë se “fluturake pa pilot kanë vëzhguar dhe regjistruar ...

 • E fton Gjermania, Lajçak i pranishëm në samitin e Procesit të Berlinit

  1 Nentor, 2022

  West BalkanGjithçka është gati. Në takimin që mbahet në kuadër të Procesit të Berlinit me 3 nëntor, do të marrin pjesë liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor.

   

  Ata do të priten nga kancelari i Gjermanisë, Olaf Szholz, i cili megjithatë, nuk do të jetë i vetëm.

  Prezent do të jetë edhe sllovaku Miroslav Lajçak, emisar i Bashkimit Evropian për Ballkanin ...

 • Serbia kërcënon sërish, vë ushtrinë në gjendje gatishmërie

  1 Nentor, 2022

  Ministri i ri i Mbrojtjes në Qeverinë e Serbisë, Milosh VuçeviqMinistri i ri i Mbrojtjes në Qeverinë e Serbisë, Milosh Vuçeviq ka deklaruar se me urdhër të presidentit Aleksandar Vuçiq, ushtria serbe është vënë në gjendje gatishmërie. Ai ka thënë se niveli i gatishmërisë luftarake është ngritur për shkak të situatës në Kosovë.

   

  Ky kërcënim i autoriteteve serbe vjen pas ...

 • Hill: Çështja e targave nuk i zgjidh problemet kryesore

  1 Nentor, 2022

  HillAmbasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, tha se tejkalimi i mosmarrëveshjes për riregjistrimin e automjeteve nuk do të kontribuojë në zgjidhjen e problemeve kyçe mes Serbisë dhe Kosovë.

   

  Me rastin e fillimit të procesit të riregjistrimit, të cilin e kundërshtojnë qeveritarët në Beograd dhe serbët nga veriu i Kosovës, ka folur ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill.

  Ambasadori amerikan tha se ...

 • Kosova nisi zbatimin e vendimit për targat, SHBA dhe BE të zhgënjyera

  1 Nentor, 2022

  targatQeveria e Kosovës bëri të ditur se do të fillojë zbatimin e vendimit për targat. Vendimi ka shkaktuar pakënaqësi tek partnerët.

   

  Në Kosovë nisur të zbatohet vendimi i Qeverisë për targat ‘ilegale’ serbe të automejeteve, megjithë thirrjen e vazhdueshme të komunitetit ndërkombëtar që ky vendim të shtyhet edhe për 10 muaj. Në tre javët e para do të vlejë masa ...

 • Sveçla: Sot nis shqiptimi i fletëqortimeve për targat ilegale

  1 Nentor, 2022

  qortimMe të shënuar ora 00:00 kanë hyrë në fuqi masat e reja të vendosura nga Qeveria e Kosovës për targat ilegale që ende qarkullojnë në disa pjesë të Republikës së Kosovës. Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka ftuar edhe njëherë qytetarët që posedojnë mjetet me targa ilegale t’i regjistrojnë me ato shtetërore RKS, derisa ka thënë se ...

 • Price: I kërkuam Kosovës shtyrjen e plotë e jo të pjesshme të vendimit për targat

  1 Nentor, 2022

  Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned PriceZëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price tha të hënën se Shtetet e Bashkuara dhe komuniteti ndërkombëtar i kërkoi Kosovës shtyrjen dhjetë muajshe të vendimit për konvertimin e targave të makinave dhe jo shtyrje të pjesshme.

   

  Ne kemi qenë të qartë, publikisht dhe privatisht, se komuniteti ndërkombëtar, përfshirë Shtetet e Bashkuara kërkon ...

 • Lugina numëron mbi 100 mijë shqiptarë

  1 Nentor, 2022

  LuginaSipas përfaqësuesve të Komisionit Komunal për Regjistrim, procesi është zhvilluar pa ndonjë problem, ndërsa rezultatet preliminare, i përgënjeshtrojnë autoritet shtetërore, të cilat shqiptarët i konsideronin vetëm 5.200 persona, bazuar në regjistrimin e vitit  2011, të cilin e kishin bojkotuar shqiptarët.

   

  “Rezultatet preliminare janë se në komunën e Preshevës, me të gjitha 35 vendbanime, jetojnë 58. 850 qytetarë rezident dhe jorezident, ...

 • 40% e kosovarëve analfabetë funksionalë, 4.8% analfabetë të deklaruar

  31 Tetor, 2022

  shkollaKosova mban vendin e parë në rajon për analfabetizëm. Shkalla e analfabetizmit funksional në vendin tonë arrin deri në 40 për qind.

   

  Në regjistrimin e popullsisë në vitin 2011 në Kosovë, kanë dalë rreth 55 mijë persona apo 4.8 për qind e popullit analfabet të deklaruar.

  Emisioni “Kriter” në RTK, ka trajtuar këtë temë që sipas të gjeturave, rezulton se shkalla ...

 • BE-ja e zhgënjyer që qeveria e Kosovës nuk përfilli këshillat për targat e makinave

  31 Tetor, 2022

  beBashkimi Evropian shprehu të shtunën zhgënjimin që qeveria e Kosovës nuk dëgjoi këshillat e bllokut dhe të Shteteve të Bashkuara për zgjatjen e afatit për konvertimin e targave të makinave të lëshuara nga Serbia me ato të Kosovës.

   

  Në një komunikatë të BE-së thuhet se Kosova ka të drejtë të heqë gradualisht targat e vjetra “por procesi duhet të zhvillohet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"