LAJMET NGA KOSOVA

 • Vuçiç: Franca dhe Gjermania kërkojnë anëtarësimin e Kosovës në OKB

  9 Tetor, 2022

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha të shtunën se Franca dhe Gjermania kanë paraqitur një dokument me të cilin kërkojnë që Serbia të lejojë anëtarësimin e Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, por pa e njohur pavarësinë e saj, ndërsa në shkëmbim Serbisë do t’i ofrohet përshpejtimi i anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

   

  Ai i bëri këto komente në një ...

 • Osmani për Asociacionin: Mbështes çdo iniciativë që s’ka kompetenca ekzekutive

  7 Tetor, 2022

  OsmaniPresidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, konsideron se mësimdhënësit në Kosovë duhet të paguhen, nëse ka një premtim për kompensimin e planit mësimor të humbur gjatë grevës në muajin shtator.

   

  Gjatë një interviste në Pragë për Radion Evropa e Lirë, presidentja e Kosovës flet edhe për përfitimet e Kosovës nga Bashkësia Politike Evropiane, një platformë për koordinim politik e zyrtarizuar në ...

 • Nga Praga dërgohet mesazh i qartë për Rusinë

  7 Tetor, 2022

  liderët e 44 vendeve evropianeKomuniteti Politik Evropian me 44 shtete dërgon sinjal të qartë se Rusia është e izoluar në Evropë. Edhe vendtakimi i ardhshëm i samitit është sinjal drejt Moskës.

   

  Në Pragë të Çekisë u mblodhën liderët e 44 vendeve evropiane për t’i dërguar një sinjal të qartë Rusisë se Evropa është e bashkuar dhe pa të. Emanuel Macron, ideatori i  Komunitetit ...

 • Raporti i Progresit për Kosovën publikohet me 12 tetor

  6 Tetor, 2022

  KS EUKomisioni Evropian do të publikojë me 12 tetor Raportin e Progresit për Kosovën. Lajmi është konfirmuar për Radio Kosovën, nga Zyra e Bashkimit Evropianë në Kosovë.

   

  Çdo vit Komisioni Evropian publikon Raportin e Progresit për vendet e  Ballkanit Perëndimor dhe Turqinë dhe tregon  për reformat që duhen bërë vendet që aspirojnë integrimin në Bashkimin Evropian.

  Vitin a kaluar në Raportin ...

 • Regjistrim për të dëshmuar se kush është shumicë në Luginë

  5 Tetor, 2022

  Kosova LindorePas dy dekadash do të mund të dihet zyrtarisht për numrin e shqiptarëve të regjistruar në Serbi.

  Procesi i regjistrimit të popullsisë në këtë vend ka nisur më 1 tetor dhe do të përfundojë më 31 të këtij muaji.

  Shqiptarët e kanë bojkotuar regjistrimin e vitit 2011, për shkak të, siç është thënë atëbotë, obligimeve të paplotësuara të shtetit serb ...

 • Marrëveshja Kosovë-Serbi ende nuk shihet të jetë afër

  4 Tetor, 2022

  KS SRProcesi i dialogut Kosovë-Serbi, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, ka filluar të intensifikohet kohëve të fundit.

   

  Megjithëkëtë, njohës të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe procesit të dialogut nuk besojnë se këtë vit, ose në pjesën e parë të 2023-ës do të ketë një marrëveshje finale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ata thonë se kjo mund të ndodhë vitin tjetër dhe se ...

 • Pas një muaji grevë, sot në Kosovë filloi viti i ri shkollor

  3 Tetor, 2022

  ShkollaPas një muaji grevë të mësimdhënësve kosovarë sot filloi viti i ri shkollor në të gjitha shkollat fillore e të mesme të vendit.

   

  Greva kishte nisur nga 25 gushti kurse viti i ri shkollor do të duhej të niste me 1 shtator.

  Kërkesat e mësimdhënësve ndër të tjera ishin që pagat e tyre të rriten edhe për 100 euro, deri në ...

 • Të hënën fillon mësimi, BSKP-ja pezullon grevën deri në janar të vitit 2023

  1 Tetor, 2022

  BSKPBashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), ka marrë vendim që të pezullojë grevën e filluar një muaj më parë dhe nga dita e hënë do të fillojë mësimi, si dhe do të pezullohet greva në institucionet e tjera.

   

  Kreu i BSPK-së, Atdhe Hykolli ka nis këtë konferencë duke e vlerësuar grevën si të ligjshmë. “Greva ishte detyrim sindikal ...

 • Kurti: Bashkimi Gjermanive ishte përfundim dhe fillim

  30 Shtator, 2022

  AlbinKryeministri Albin Kurti, mori pjesë në shënimin e përvjetorit të bashkimit të dy Gjermanive, të organizuar nga ambasada e këtij shteti në Kosovë. Në fjalëne tij, kryeministri Kurti u shpreh se 3 tetor 1989, ishte një përfundim dhe një fillim.

   

  “Ishte përfundimi i 45 vjetëve të ndarjes. Pra, këtë ditë e festojmë, jo vetëm se i bashkoi ato që duhej të ...

 • Rohde: Kosova dhe Serbia duhet të marrin vendime të vështira

  29 Shtator, 2022

  ambasadori gjerman në Kosovë Jörn RohdeShembulli i pajtimit mes Gjermanisë dhe Francës pas Luftës së Dytë Botërore, duhet t’i shërbejë Kosovës dhe Serbisë. Kështu, thotë në një intervistë ekskluzive për Radio Kosovën ambasadori gjerman në Kosovë Jörn Rohde.

   

  Ai theksoi se Kosova dhe Serbia duhet të marrin vendime të vështira politike, sepse nuk ka më kohë për shtyrjen e problemeve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"