LAJMET NGA KOSOVA

 • BE përfshin Ballkanin në zbutjen e pasojave të luftës në Ukrainë

  21 Shtator, 2022

  6 lider ballkanKreu i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell, u premtoi liderëve të Ballkanit Perëndimor në një takim në Nju Jork, se BE-ja do të ndihmojë për të rritur sigurinë energjetike dhe për të adresuar kërcënimet hibride.

   

  Takimi i gjashtë liderëve të Ballkanit Perëndimor me kreun e Politikës së Jashtme dhe Sigurisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell u zhvillua ...

 • Kurti në CNN: Serbia refuzon t’i pranojë krimet e luftës në Kosovë

  21 Shtator, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një intervistë për CNN International me gazetaren Christiane Amanpour, ka folur për gjendjen e sigurisë në Ballkan dhe raportet e brishta të Kosovës me Serbinë.

   

  Ai ka shtuar se edhe pse Kosova nuk është pjesë e NATO-s, trupat e saj janë të pranishme në Kosovë.

  “Serbia refuzon t’i pranojë krimet e kryera gjatë luftës në ...

 • A2: Plan për vrasjen e Albin Kurtit, i dyshuari ekspert në përdorimin e snajperit

  19 Shtator, 2022

  albin-kurti-ne-tiraneNë vitin 2021, Njësia Kundër Terrorizmit në Kosovë ka zbuluar një plan për të vrarë kryeministrin Albin Kurti dhe dy persona të tjerë nga një shtetas nga Shqipëria.

   

  Të paktën kështu rezulton në një dokument të bërë publik, këtë të hënë, nga hakerat, i cili dyshohet se është marrë nga emaili i Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit në ...

 • Gjermania, Franca e Polonia, kërkesë për marrëveshje Kosovë-Serbi

  16 Shtator, 2022

  hartaNë një deklaratë të përbashkët të publikuar nga tri shtetet e Bashkimit Evropian, Franca,Gjermania e Polonia, kërkohet që bisedimet Kosovë-Serbi, të përfundojnë me marrëveshje gjithëpërfshirëse. Këto tri shtete që përbëjnë edhe të ashtuquajturin “Trekëndëshi i Weimarit”, nxorën sot këtë deklaratë, në të cilën përfshijnë edhe çështje të tjera në Evropë. Sa i përket Kosovës në mënyrë të drejtpërdrejtë kërkohet ...

 • Lajçak viziton Prishtinën për të nxitur përparim në dialogun me Serbinë

  16 Shtator, 2022

  Lajcak KurtiI dërguari i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tha të enjten në Prishtinë se është duke punuar që të nxis përparim në procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve ndërsa shpreson për një takim të shpejtë në nivelin e lartë politikë.

   

  Zoti Lajçak i bëri këto komente gjatë një vizite të paparalajmëruar në Prishtinë ku ...

 • Sarrazin: Kosova të flasë për Asociacionin e Komunave Serbe

  15 Shtator, 2022

  I dërguari special i qeverisë gjermane për Ballkanin Perëndimor Manuel SarrazinI dërguari special i qeverisë gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin vizitoi Beogradin dhe Prishtinën për të rikonfirmuar përkushtimin e qeverisë gjermane për dialogun Kosovë-Serbi dhe Procesin e Berlinit.

   

  Marrëveshjet e arritura deri tani në dialogun Kosovë Serbi duhet të zbatohen, ka kërkuar i dërguari special i qeverisë gjermane për ...

 • Kosova përballet me sulme kibernetike

  15 Shtator, 2022

  sulme kiberAutoritetet në Kosovë thanë të mërkuren se ditëve të fundit janë përballur me sulme kibernetike që kanë pasur në shënjestër institucionet e vendit duke shkaktuar pengesa në qasje të shërbimeve. Për t’u përballur me këto sulme, qeveria e Kosovës miratoi sot projektligjin për themelimin e Agjencisë për Siguri Kibernetike që synon të luajë rolin kryesor në bashkërendimin e ...

 • Kurti, me urgjencë te Rama! Dy kryeministrat bisedojnë edhe për sulmin kibernetik

  14 Shtator, 2022

  Rama KurtiKryeministri Kosovës Albin Kurti u largua sot në mënyrë të beftë nga konferenca për shtyp duke mos dhënë detaje.

   

  Mënyra e largimit nga konferenca krijojë jo pak shqetësim e hamendësime në medien e Kosovës.

  Vetëm pas më shumë se dy orëve u kuptua arsyeja. Kryeministri Albin Kurti mbërriti në Tiranë.

  Ndalesa e parë dhe e vetme e numrit 1 të qeverisë ...

 • Procesi i Vettingut në drejtësi, ka filluar rrugën drejt finalizimit

  14 Shtator, 2022

  drejtesiaProcesi i Vettingut në drejtësi, ka filluar rrugën drejt finalizimit. Që ky proces të përmbyllet me sukses, duhet të amendamentohet Kushtetuta, për çka nevojiten votat e 2/3 e deputetëve, përfshirë edhe 2/3 e votave të komuniteteve. Njohës të drejtësisë thonë se Lëvizja Vetëvendosje, duhet të punojë që t’i bindë deputetët që ta përkrahin Vettingun. Në këtë parti, ndërkaq thonë ...

 • Vuçiq: Serbia në asnjë mënyrë nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës

  14 Shtator, 2022

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq në fjalimin e tij të parë para legjislaturës së re të Serbisë, kritikoi perëndimin duke thënë se “nuk dëshirojnë të respektojë të drejtën ndërkombëtare dhe Rezolutën 1242 të OKB.

   

  “Serbia në asnjë mënyrë nuk do ta njoh pavarësinë e Kosovës”. Kështu u shpreh presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq në fjalimin e tij të parë para ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"