LAJMET NGA KOSOVA

 • “Gjasat janë që një luftë e 3-të të zhvillohet në Ballkanin Perëndimor”, Albin Kurti për ‘LaRepubblica’: Rreziku i lartë, pas Serbisë fshihet Putin

  8 Gusht, 2022

  ministerpraesident-albin-kurti

  “Rreziku i një konflikti të ri ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është i madh. Do të isha i papërgjegjshëm nëse do të thoja të kundërtën, veçanërisht pasi bota e ka parë se çfarë ka bërë Rusia me Ukrainën”.

  Kjo është deklarata e fortë e bërë nga Albin Kurti në mediat italiane vetëm pak ditë pasi situata në Veri të Kosovës u tensionua, me ...

 • “Kriza e Kosovës zhyt Europën në dilemë”

  8 Gusht, 2022

  shtypi gjermanNë analizat e mediave gjermane të hënën pas shkallëzimit të fundit të situatës në Kosovë bëhet bashkëfajtore edhe BE për gjendjen në veri dhe ngecjen e dialogut Kosovë-Serbi.

   

  Në një analizë së hënës (08.08) të gazetës “Die Welt” mbi zhvillimet në Kosovë, theksohet, se nën hijen e luftës në Ukrainë prej vitesh zien fort një konflikt tjetër në Europë. ...

 • Bisedimet në Bruksel/ Kosova nuk diskuton për reciprocitetin dhe targat

  7 Gusht, 2022

  Kurti VucicDy vendimet e Qeverisë së Kosovës për reciprocitetin në dokumente dhe targat ilegale nuk do të diskutohen në takimin e 18 gushtit në Bruksel, ndërmjet kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç.

   

  Përfaqësues të qeverisë së Kosovës thonë se vendimet janë të institucioneve të Kosovës dhe të parapara edhe në marrëveshjet e kaluara të Brukselit, prandaj  nuk mund ...

 • BE konfirmon takimin Kurti-Vuҫiq në Bruksel

  6 Gusht, 2022

  BorellKreu i diplomacisë evropiane, Josep Borrell fton kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin serb, Aleksandar Vuҫiq të takohen në Bruksel për të diskutuar rrugën përpara ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuҫiq pritet të takohen në Bruksel më datën 18 gusht. Këtë e konfirmoi vetë kryediplomati europian, i ngarkuari i Bashkimit Evropian ...

 • Hovenier: Vendimet për reciprocitet ishin të koordinuara me ndërkombëtarët

  2 Gusht, 2022

  HovenierShtetet e Bashkuara të Amerikës kanë mirëpritur vendimin e liderëve shtetëror të Kosovës për të pezulluar përkohësisht masat e reciprocitetit për targat dhe letërnjoftime, ka thënë ambasadori amerikan Jeffrey Hovenier.

  Hovenier ka thënë se të dyja masat janë plotësisht në përputhje me marrëveshjet e Brukselit dhe se ishin në koordinim me komunitetin ndërkombëtar.

  “ShBA mirëpret vendimin e liderëve të Kosovës për ...

 • Zhbllokohen rrugët në veriun e Kosovës – rihapen vendkalimet kufitare me Serbinë

  2 Gusht, 2022

  zhbllokimiAutoritetet në Kosovë thanë se të gjitha të gjitha pengesat që ishin vendosur një ditë më parë nga grupe protestuesish serbë në veriun e vendit janë larguar dhe kësisoj janë hapur edhe vendkalimet kufitare me Serbinë në Jarinjë dhe Bërnjak.

   

  Grupe qytetarësh serbë të mbështetur nga Beogradi u hodhën në protesta të dielën kundër vendimeve të qeverisë së Kosovës për ...

 • Nis heqja e barrikadave në Rudarë

  1 Gusht, 2022

  barrikadaBarrikada në fshatin Zupç, në afërsi të pikëkalimit kufitar në Bërnjak. 1 gusht 2022.

   

  Gazetarët e Radios Evropa e Lirë të cilët gjenden në Rudarë, kanë njoftuar se ka filluar tërheqja e automjeteve që ishin vendosur si barrikada në rrugët në veri të Kosovës.

  Fshati Rudarë gjendet rreth pesë kilometra nga Mitrovica. Nëpër të kalon magjistralja për në Jarinjë.

  rel

   

 • Qeveria e Kosovës pas kërkesës amerikane shtynë zbatimin e vendimit për reciprocitetin

  1 Gusht, 2022

  Qeveria e ksQeveria e Kosovës vendosi pak para mesnatës së të dielës që të shtyjë për një muaj zbatimin e vendimit për masat e reciprocitetit lidhur me dokumentet e identifikimit dhe përdorimin e targave të lëshuara nga autoritetet serbe.

   

  Vendimi u publikua pak kohë pas takimit të udhëheqësve të Kosovës me ambasadorin amerikan Jeff Hovenier i cili kërkoi një shtyrje ...

 • KFOR-i i gatshëm të ndërhyjë nëse rrezikohet qëndrueshmëria

  1 Gusht, 2022

  kforForcat paqeruajtëse të udhëhequra nga NATO-ja thanë se do të ndërmarrin çdo masë të nevojshme për të ruajtur mjedisin e sigurt në Kosovë dhe janë të gatshme të ndërhyjnë nëse rrezikohet qëndrueshmëria.

   

  Forcat e KFOR-it i bënë këto komente në një komunikatë pas tensioneve në veriun e Kosovës ku grupe qytetarësh serbë bllokuan të dielën në mbrëmje rrugët që çojnë ...

 • Kosovë: Shtyhet për një muaj vendimi për reciprocitet me Serbinë

  1 Gusht, 2022

  BarikadaKërkesa që për një muaj të shtyhet vendimi i reciprocitetit me Serbinë u bë nga SHBA-së pas tensioneve në veri. Qeveria e Kosovës tha se kusht për shtyrje të vendimit është heqja e barrikadave serbe.

   

  Qeveria e Kosovës e shtyu për një muaj zbatimin e vendimit për masat e reciprocitetit me Serbinë për dokumentet e identifikimit dhe përdorimin e targave të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"