LAJMET NGA KOSOVA

 • Çfarë e pret Vuçiqin në Berlin?

  4 Maj, 2022

  Scholz Vucic KurtiKancelari Scholz pret kryeministrin Kurti dhe presidentin serb Vuçiq. Bëhet fjalë për sanksione kundër Rusisë, por edhe për Kosovën.

  Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e pret në Berlin një ditë e gjatë dhe e pakëndshme. Ka shumë çështje të diskutueshme në rend dite. Presidenti i sapozgjedhur donte në fakt të mbante një “fjalë” para popullit të tij javën e ...

 • Serbia në udhëkryq: A do t’ia kthejë Serbia shpinën Rusisë?

  4 Maj, 2022

  VucicQë nga sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës toni ndaj Moskës ka ndryshuar edhe në Beograd. Serbia duhet të bëjë një riorientim themelor.

  Serbia konsiderohet tradicionalisht si aleati më i ngushtë i Rusisë në Evropë. Ky vend i vogël mburret edhe me marrëdhënie të shkëlqyera me Kinën, e cila ka bërë të mundur shumë projekte infrastrukturore në këtë vend, si zgjerimi ...

 • Gazetarët Pa Kufij: Shqipëria pëson rënie, Kosova përmirësim në Treguesin e Lirisë së Shtypit

  4 Maj, 2022

  liria shtypitOrganizata Gazetarët pa Kufij, në Treguesin Botëror të Lirisë së Shtypit, radhiti Shqipërinë dhe Kosovën në mesin e vendeve problematike. Por, sipas treguesit që u publikua të martën, Shqipëria ka shënuar rënie, ndërsa Kosova ka shënuar përparim krahasuar me raportin e vitit të kaluar.

  Treguesi i klasifikon vendet në mjedise “të mira”, “pak a shumë të mira”, “problematike”, “të ...

 • Sulmet ndaj policisë në veriun e Kosovës “tensionim i qëllimshëm”

  30 Prill, 2022

  Xhelal Sveçla ministri i Brendshëm i KosovësAutoritetet e rendit në Prishtinë shprehen të shqetësuara për sulmet e herëpashershme ndaj forcave policore në veriun e Kosovës. Sipas tyre, ato synojnë të shkaktojnë panik dhe destabilizim të situatës në Kosovë.

  Sulmet që po ndodhin kohë pas kohe në veri të Kosovës mbi pjesëtarët e policisë kanë shqetësuar autoritetet e Prishtinës. Ato thonë ...

 • Scholz pret Kurtin, Vuçiçin dhe Lajçakun në Berlin

  29 Prill, 2022

  ScholzScholz gjatë konferencës së shtypit me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, në Berlin, më 11 prill 2022

   

  Temat në takimet e veçanta janë: dialogu Kosovë-Serbi, koordinimi i qëndrimit ndaj agresionit në Ukrainë dhe marrëdhëniet dypalëshe.

   

  Të mërkurën, më 04.05. 2022, Kancelari gjerman, Olaf Scholz, do të presë në selinë e tij në Berlin kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe më ...

 • Bugajski: Dialogu duhet të ndërpritet sepse është një farsë

  29 Prill, 2022

  BugajskiPor, si Vahelei e kryeministri Rama nuk mendon Janush Bugajski njohës i çështjeve të Ballkanit Perëndimor. Ai thotë se vazhdimi i dialogut Kosovë-Serbi në përpjekje për të arritur marrëveshje është vetëm një tendencë e Serbisë për të penguar Kosovën në anëtarësim në institucione ndërkombëtare.

  Bugajski ka thënë se ky dialog duhet të ndërpritet sepse është një farsë. Amerikani Bugajski ka ...

 • Shaip Kamberi merr mandatin e dytë në parlamentin serb

  29 Prill, 2022

  Shaip KamberiShaip Kamberi është rizgjedhur deputet në Kuvendin e Serbisë.

  Sot është mbajtur rivotimi në “lagjen e Strukarëve” në Tërnoc pasi ishin konstatuar shumë parregullsi të shfaqura në këtë vendvotim më 3 prill.

  RTV Presheva raporton se Koalicioni i Shqiptarëve të Luginës, ka marrë 686 vota.

  Kamberi, përmes një statusi në rrjetin social “Facebook”, falenderon qytetarët që e votuan për të përfaqësuar ...

 • ”Votoni Shaip Kamberin”, thirrja e Kurtit: Shqiptarët të kenë një vend në parlamentin serb!

  28 Prill, 2022

  Shaip KamberiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti i kërkoi qytetarëve të Luginës së Preshevës të mos qëndrojnë indiferentë, por të votojnë koalicionin e Shqiptarëve të Luginës tani që përsëriten zgjedhjet në Bujanoc.

  Edhe një përndiqje e vogël e votave mund të bëjë diferencën e të ndryshojë situatën në mënyrë të tillë që shiptarët të sigurojnë një vend në Parlamentin e Serbisë, ...

 • Senatorja Shaeen: Ballkani politikisht më keq tash, se në vitin 2010

  27 Prill, 2022

  Senatorja Shaeen “Më shumë jam e shqetësuar për situatën politike në Ballkanin Perëndimor  tani, sesa në vitin 2010, kur isha në vizitë për herë të parë në rajon”.

  Këtë ia tha senatorja Jeanne Shaheen, Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, gjatë raportimit të këtij të fundit në Komitetin për Punë të Jashtme të Senatit.

  Senatorja Shaheen, ditë më parë, bashkë edhe me ...

 • LAMTUMIRË! (1937-2022)

  27 Prill, 2022

  Madeleine AlbrightSot, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe e gjithë bota demokratike, i jep lamtumirën e fundit, Madeleine Korbel Albright, personalitetit të shquar, me emrin e së cilës, është e lidhur ngushtë, edhe liria e Kosovës. RTK bën transmetimin e drejtpërdrejtë të ceremonisë mortore.

  Ceremonia mortore do të mbahet në Katedralen Kombëtare në Washington.

  Bazuar në agjendë, Presidenti Joe Biden do ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"