LAJMET NGA KOSOVA

 • Bislimi: Arritëm marrëveshje në parim për çështjen e targave

  29 Shtator, 2021

  Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, tha se është arritur një marrëveshje në parim me palën serbe për zgjidhjen e situatës së krijuar me targat e makinave.

  Pas disa orë bisedimesh të ndara me të dërguarin e BE-së për bisedimet Kosovë – Serbi, për rrugëdaljen nga situata e krijuar pas vendimit të Kosovës për të zbatuar masën e reciprocitetit për targat e makinave me Serbinë, zoti ...

 • Von der Leyen: Dialogu, rruga e vetme për zgjidhjen e situatës në veri të Kosovës

  29 Shtator, 2021

  defaultKryetarja e KE, Ursula von der Leyen, tha në Prishtinë se është e shqetësuar për krizën në veri të Kosovës. Në Bruksel faktori ndërkombëtar po ndërmjetëson një takim Kosovë-Serbi pikërisht për situatën në veri.

  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von Der Leyen, tha në Prishtinë se dialogu është rruga e vetme për zgjidhjen e situatës në veri të Kosovës. Ajo tha se është e shqetësuar ...

 • Gazeta gjermane: Mosmarrëveshja Kosovë – Serbi alarmon NATO-n

  29 Shtator, 2021

  PoliciaKosova së fundmi e ka ndaluar hyrjen e automjeteve me targa serbe në vend – anasjelltas, Serbia e ka bërë të njëjtën gjë me vite. BE-ja bën thirrje për shtensionim, raporton gazeta e njohur gjermane, Süddeutsche Zeitung duke përshkruar zhvillimet e fundit në veri të Kosovës.

  Së voni, kur lidershipi i NATO-s ndërhyu, bëhet e qartë ...

 • Negociatorët e Kosovës dhe Serbisë në Bruksel për uljen e tensioneve

  29 Shtator, 2021

  Të mërkurën në Bruksel po qëndrojnë shefat e grupeve negociatore të Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviç, për të diskutuar rrugëdaljen nga situata e krijuar pas vendimit të Kosovës për të zbatuar masën e reciprocitetit për targat e makinave me Serbinë.

  Të dy negociatorët u takuan fillimisht ndarazi me të dërguarin e BE-së për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ndërsa diskutimeve u ...

 • MPJ gjermane kërkon nga Kosova dhe Serbia që t’i lënë provokimet

  29 Shtator, 2021

  Berlin | Auswärtiges AmtNisur nga situata e tensionuar në kufirin Kosovë-Serbi, ministria e Jashtme të Gjermanisë ka bërë thirrje për uljen e tensioneve dhe kthimin në tryezën e bisedimeve.

  Ministria e Jashtme e Gjermanisë i bën thirrje Kosovës dhe Serbisë të punojnë për çtensionimin e situatës në veri të Kosovës. Në një prononcim për Deutsche Wellen, ministria e Jashtme në Berlin ...

 • SITUATA NË VERI, KOSOVA DHE SERBIA TAKOHEN SOT NË BRUKSEL

  29 Shtator, 2021

  flamujDelegacioni i Kosovës dhe ai i Serbisë do të takohen sot në Bruksel në kuadër të procesit dialogut, në kohën kur tensionet në veri janë ngritur pas reciprocitetit për targat e automjeteve.

  Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Peter Stano në një përgjigje për KosovaPress ka konfirmuar takimin duke thënë se do të mbështesin Kosovën dhe Serbinë për ...

 • BE: Të mërkuren pritet të ketë takim Kosovë-Serbi për uljen e tensioneve

  28 Shtator, 2021

  Zyrtarë të Bashkimit Evropian thanë se të mërkuren në Bruksel pritet të mbahet një takim i shefave të grupeve negociatore të Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviç, për të diskutuar rrugëdaljen nga situata e krijuar pas vendimit të Kosovës për të zbatuar masën e reciprocitetit për targat e makinave me Serbinë.

  Një zëdhënës i ambasadës amerikane tha se pjesë e diskutimeve pritet të ...

 • Kosova dhe Serbia takohen të mërkurën në Bruksel – i pranishëm pritet të jetë edhe Gabriel Escobar

  27 Shtator, 2021

  Zyrtarë të Bashkimit Evropian thanë se të mërkurën në Bruksel pritet të mbahet një takim i shefave të grupeve negociatore të Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviç, për të diskutuar rrugëdaljen nga situata e krijuar pas vendimit të Kosovës për të zbatuar masën e reciprocitetit për targat e makinave me Serbinë.

  Një zëdhënës i ambasadës amerikane tha se në takim pritet të marrë ...

 • Konferenca e përbashkët me Ramën/ Albin Kurti tregon çfarë kanë biseduar: Ramë dakord që…

  27 Shtator, 2021

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe homologu i tij shqiptar, Edi Rama janë duke mbajtur një konferencë të përbashkët, në Prishtinë.

  Kurti: Jam i nderuar me vizitën e Ramës dhe kabinetit të tij në fillim të mandatit të ri, duke e uruar edhe një herë duke i uruar mandat sa më të arritur. Mandatet, të dyja qeveritë i kemi ...

 • BE-ja kërkon largimin e policisë së posaçme dhe barrikadave në veriun e Kosovës- paralajmëron takim negociatorësh

  26 Shtator, 2021

  Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, u bëri thirrje Serbisë dhe Kosovës që të ulin tensionet në terren duke tërhequr menjëherë njësitë e posaçme të policisë dhe hequr barrikadat, ndërsa paralajmëroi një takim në Bruiksel të negociatorëve të të dyja palëve, në ditët në vijim.

  Zoti Borrell tha nëpërmjet një komunikate se janë të papranueshme provokimet e mëtejme dhe veprimet që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"