LAJMET NGA KOSOVA

 • Von Cramon: Optimiste për afrim qëndrimesh Kosovë-Serbi

  30 Qershor, 2021

  Viola von CramonRaportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, gjatë vizitës dy ditore në Prishtinë, kritikoi Francën për qëndrimin negativ rreth heqjes së vizave për Kosovën.

  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, tha në Prishtinë (29.06) se është optimiste se në muajt e ardhshëm do të ketë përafrim të qëndrimeve në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi. ...

 • Shërbimet e internetit nuk përfshihen në heqjen e tarifave të roaming-ut

  29 Qershor, 2021

  Fotografi ilustruese. Qytetarët e Kosovës gjatë qëndrimit në njërin nga gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor, nga 1 korriku i këtij viti, nuk do të paguajnë asnjë pagesë shtesë për thirrjet e realizuara telefonike dhe mesazhet e pranuara e të dërguara, thotë Nazim Rahimi, kryetar i Bordit të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ARKEP). Sa i përket shfrytëzimit të internetit, priten pako me ...

 • Gashiq e padëshiruar në Gjakovë, qeveria hesht

  29 Qershor, 2021

  Familjarët e personave të pagjetur në gjatë një tubimi në Prishtinë më 30 gusht 2018, për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të të Zhdukurve.Kthimi i Dragica Gashiqit, me përkatësi serbe, për të jetuar në Gjakovë ka nxitur reagime brenda kësaj komune, por një protestë para banesës së saj nga ana e familjarëve të personave të pagjetur, e paralajmëruar për të hënën, është anuluar.

  Dragica Gashiq thotë ...

 • Albin Kurti në lidhje me raportit me Serbinë, potencon katër qëndrime të rëndësishme për ecjen përpara…

  28 Qershor, 2021
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti.Fjala e Albin Kurtit në mbledhjen e XLIV të Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes VETËVENDOSJE!
  … Sa i përket politikës së jashtme, Kosova është duke zhvilluar një diplomaci intensive dhe shumë më cilësore se në vitet e shkuara. Kurrë nuk ka pasur për vetëm tre muaj më shumë vizita të udhëheqësve ...
 • Kurti e Çanak diskutojnë për të pagjeturit

  28 Qershor, 2021

  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti me kryetarin e Lidhjes Socialdemokrate të Vojvodinës, Nenad Çanak.Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe kryetari i Lidhjes Socialdemokrate të Vojvodinës, Nenad Çanak, janë pajtuar të hënën se Serbia duhet t’i hapë arkivat, si dhe të japë më shumë informacione për varrezat masive, që dyshohet se janë në këtë shtet.

  Sipas një komunikate për media nga kryeministria, Kurti është cituar të ...

 • KURTI: S’KA MË MINI-SCHENGEN, RAMA, VUÇIQI DHE ZAEVI VAZHDOJNË PROJEKTIN

  28 Qershor, 2021

  rama vucic zaevKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama do të marrë pjesë nesër përmes një paraqitje me video në një konferencë për “mini Schengenin”. Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq si dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, do të marrin pjesë gjithashtu në takim.

  Rama, Vuçiq dhe Zaev e kishin nënshkruar një deklaratë ...

 • Beteja juridike mes kishës e universitetit për tokën në kampus

  25 Qershor, 2021

  Kisha ortodokse serbe Krishti Shpëtimtar, në kampusin e Universitetit të Prishtinës - 24 qershor 2021 Kanë mbetur edhe dy muaj deri kur Gjykata Themelore e Prishtinës, pritet të shqyrtojë çështjen se kush e ka të drejtën e shfrytëzimit të tokës mbi 4 hektarëshe, në kampusin e Universitetit të Prishtinës (UP), ku gjendet edhe një kishë ortodokse. Për këtë tokë do të përballen në gjykatë ...

 • Macron: Kosova dhe Serbia të veprojnë si evropianë dhe të arrijnë një marrëveshje

  24 Qershor, 2021

  Presidenti francez, Emmanuel Macron u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë të arrijnë një kompromis që do të bëjë të mundur të “kthehen nga e ardhmja evropiane”.

  Ai i bëri këto komente të mërkurën mbrëma në Paris në një konferencë të përbashkët me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti që po viziton për herë të parë Parisin që kur mori detyrën në mars të këtij viti.

  “Dua të ...

 • SHBA u propozon Kosovës dhe Serbisë modelin e trajtimit të liqenit të Ujmanit

  24 Qershor, 2021

  Shtetet e Bashkuara u dorëzuan të mërkurën qeverive të Kosovës dhe Serbisë raportin e Departamentit amerikan për Energji, mbi menaxhimin e ujit të liqenit të Ujmanit, që ishte pjesë e zotimeve në marrëveshjen ndërmjet të dyja vendeve, të nënshkruar më 4 shtator të vitit të kaluar në Shtëpinë e Bardhë.

  Të dyja palët qenë pajtuar në takimin e 4 shtatorit në praninë e ish presidentit ...

 • Vuҫiq për kompromis me Kosovën – Prishtina kërkon vetëm njohje nga Serbia

  23 Qershor, 2021

  Bruksel Kurti VucicSerbia nuk ka nevojë për një konflikt të ngrirë me Kosovën, por kërkon një zgjidhje kompromisi tha presidenti serb në kuvendin e Serbisë. Për Prishtinën e vetmja zgjidhje në dialogun me Serbinë është njohja reciproke

  Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, tha para deputetëve të parlamentit në Serbi, se vendi i tij nuk ka nevojë për një konflikt të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"