LAJMET NGA KOSOVA

 • Gazi natyror dhe Kosova

  11 Maj, 2022

  gaziEdhe çështja e ndërtimit të një gazsjellësi është shndërruar në çështje të politikës ditore për poenë politikë. Në aspektin e analizës së politikave, projektet si ky kërkojnë studim të kostove dhe përfitimeve dhe duhet të analizohen për një periudhën 30 vjeçare. Këtu duhet të përfshihen të gjithë faktorët dhe pasojat e mundshme të projektit duke përfshirë edhe ato që ...

 • Në fanellë Shqipëria dhe Kosova/ Media serbe komenton veshjen e kombëtares së Ukrainës

  11 Maj, 2022

  fanella ukrainaPushtimi rus i Ukrainës ka bërë që thuajse e gjithë bota të jetë solidare ndaj këtij vendi në këtë luftë të paprovokuar nga Vladimir Putin.

  Kjo ka bërë që në Ukrainë të hidhet ideja e krijimit të një fanelle të re për të falënderuar të gjithë kombet që i janë gjendur pranë popullit ukrainas në këto momente të vështira.

  Bëhet ...

 • Tone pro-ruse në Beograd në parakalimin për Ditën e Fitores

  10 Maj, 2022

  Beograd pro rusiseDisa qindra veta parakaluan të hënën në Beograd për të nderuar trupat serbe dhe sovjetike që humbën jetën gjatë Luftës së Dytë Botërore. Përgjatë parakalimit pjesëmarrësit mbanin në duar simbole në mbështetje të agresionit rus në Ukrainë. Serbia një aleate e vjetër e Moskës, ka refuzuar deri tani t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë.

  Tingujt e himnit kombëtar ...

 • Me foto të Putinit dhe simbolin famëkeq rus ‘Z’ – qytetarët serb në Beograd marshojnë për Ditën e Fitores në përkrahje të agresionit në Ukrainë

  9 Maj, 2022

  marshi-beograd Nën organizmin e Ambasadës ruse në Serbi, qytetarët në Beograd kanë marshuar për të përkujtuar Ditën e Fitores mbi Fashizmin në Luftën e Dytë Botërore.

  putin-belgrade 9 maj 22Me pjesëmarrjen e ambasadorit rus Aleksandar Bocan-Kharchenko, ministrit pa portofol Nenad Popoviq, drejtorit e Srbijagas, Dushan Bajatoviq disa dhjetëra pjesëmarrës ...

 • Vuçiq: Deklaratat e Putinit për Kosovën rrisin presionin mbi Serbinë

  7 Maj, 2022

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se vendi i tij “është nën presion gjithnjë e më të madh” për të njohur pavarësinë e Kosovës.

  Ai tha se situata në Serbi “ka ndryshuar për të keq”, pas deklaratave të presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

  Ky i fundit, më 26 prill, e ka krahasuar Kosovën me dy rajonet separatiste në Ukrainë, Donjeckun dhe ...

 • Lambrecht: Gjermania përkrah Kosovës në rrugëtimin drejt BE-së dhe NATO-s

  6 Maj, 2022

  Christine Lambrecht KurtiMinistrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Christine Lambrecht gjatë vizitës së saj në Kosovë, tha se Gjermania e mbështet shumë qartë rrugëtimin e Kosovës drejt anëtarësimit në BE po ashtu edhe në NATO.

  Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Christine Lambrecht, tha në Prishtinë se Gjermania e mbështet Kosovës në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian dhe do t’i qëndrojë ...

 • Kurti: Kosova nuk ka alternativë tjetër përveç BE-së dhe NATO-s

  5 Maj, 2022

  Albin KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, zhvilloi vizitën e tij të parë zyrtare në Berlin, ku u takua me kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz. Për DW ai flet mbi Procesin e Berlinit, dialogun e marrëdhëniet me Serbinë.

  Deutsche Welle: Zoti Kryeministër, erdhët në Berlin me ftesë të kancelarit Olaf Scholz, sepse Gjermania ka vendosur t’i japë një impuls  procesit të integrimit ...

 • Çfarë tha kancelari Scholz për RTK-në?

  5 Maj, 2022

  Scholz KurtiKryeministri i vendit, Albin Kurti të mërkurën ishte për vizitë në Gjermani, ku u takua me kancelarin Olaf Scholz.  Ky i fundit, po dje takoi edhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në përpjekje për të shtyrë para procesin e dialogut Kosovë-Serbi.

  Pas takimit, kryeministri Kurti e kancelari Scholz mbajtën një konferencë për media ku në mesin e ...

 • Kurti për Vuçiqin: Nuk distancohet nga Millosheviqi e as nga Putini

  5 Maj, 2022

  Darka Lajcak Kurti VucicDarka joformale ka zgjatur rreth një orë e gjysmë e pas saj, kryeministri Kurti,  tha se nga ana e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, nuk ka edhe më tej distancim nga politika e Sllobodan Millosheviqit dhe as nga politika e presidentit rus, Vladimir Putin.

  Pas darkës jozyrtare të shtruar në Berlin, ku i pranishëm ishte kryeministri Albin ...

 • Kurti dhe Vuçiç në Berlin – përpjekje e re për ripërtëritje bisedimesh

  5 Maj, 2022

  Lajcak Kurti VucicKryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, u takuan të mërkurën në mbrëmje në një darkë joformale në Berlin, për herë të parë që nga korriku i vitit të kaluar.

  “E mirëprita mundësinë për një darkë joformale diskutimesh rreth dialogut me kryeministrin Kurti dhe presidentin Vuçiç në Berlin. Mirënjohës ndaj qeverisë gjermane për pritjen. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"