ANALIZA

 • KURTI: KOSOVA NUK DUHET TË JETË SHTET MULTIETNIK

  14 Tetor, 2015

  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në emisionin Opinion, në TV Klan, ka shprehur pikëpamjet e tij në lidhje me ngjarjet e fundit në Kosovë dhe të drejtat e serbëve në Kosovë.

  “Kosova nuk duhet të jetë shtet multietnik sepse serbët përbëjnë vetëm 6 % të popullsisë jo 40 %, sepse Kosova duhet të jetë shtet i shqiptarëve dhe komuniteteve të tjera”, tha Kurti

  “Unë nuk jam kundër të drejtave të serbëve ...

 • Danaj: Plani për Rrëmbimin e Albin Kurtit u hartua në Beograd dhe u zbatua në Prishtinë!!!

  13 Tetor, 2015

  Festa e kombëtares së Shqipërisë Natyrale në Prishtinë , u prish mbrëmë nga një akt banditesk miloshevician  me prapavijë të pastër politike, me tentakula që zgjaten deri në Beograd.  Policia e pafajshme e Kosovës mori “urdhër”  nga drejtuesit e saj, e ata morën “urdhër” nga Beogradi që të rrëmbenin gjatë rrugës Shkup-Prishtinë, liderin shpirtëror të Vetëvendosjes, Albin Kurtin.  Por plani dështoi  keqazi, në Kosovë kanë mbetur akoma shumë, shumë, shumë ...

 • Radikalizohen oficerët e ish armatës jugosllave (JNA)

  11 Tetor, 2015

  Më përpara do të kisha besuar se një deve mundet të kalojë nëpër veshin e një gjilpëre, se radikalizimi i Gëzim Ostreni. Edhe ky majtapllëk me elektoratin e BDI e ka një pazar. Fira e BDI të shkojë tek gjenerali dhe mandej, në një koalicionim të ardhshëm të vazhdojë dashuria e parë me Aliun. Gëzim Ostreni bën parti, nuk i pëlqeka veprimi I Aliut dhe I BDI. O tempora o ...

 • Kurti tregon kur do ta njoh Serbia pavarësinë e Kosovës

  28 Shtator, 2015

  Ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një intervistë për Televizionin Shqiptar, ka folur për humbjet e mëdha territoriale, që sipas tij, do t’i pësojë Kosova me Asociacionin e Komunave
  Kurti ka deklaruar se Asociacioni është i ngjashëm me Republikën Serbe në Bosnjë dhe se Kosova vazhdimisht që nga paslufta është copëtuar.

  “Produkti ynë çlirimtar po gjymtohet tërë kohën. Serbia ndoshta do ta njohë pavarësinë e Kosovës, por pasi që Kosova ...

 • Kim Mehmeti: Si të shpëtojmë nga hajdutët dhe ryshfetmarrësit?

  23 Shtator, 2015

  Mehmeti ka thënë se mesazhin e diplomatëve të huaj e dimë, por nuk dimë dhe të na tregojnë ata se me çfarë parametri demokratik i pranojnë ‘hajdutët’ si partner.

  Shkrimtarit dhe analisti Kim Mehmetit duke u ndërlidhur me ngjarjet e djeshme në Kuvendin e Kosovës, në një postim në Fb,  ka theksuar se e dimë se çka është sjellje demokratike e çka jo, por nuk kuptojmë se si të korruptuarit mbesin ...

 • Tradhtia e Hashim Thaçit dhe e Isa Mustafës do të jetë një e vërtetë e padiskutueshme për gjeneratat e ardhshme

  23 Shtator, 2015

  Negociatat me Serbinë dhe me ndërkombëtarët ishin bërë për të arritur në kompromisin më të dhimbshëm të imagjinueshëm për shqiptarët : heqjen dorë nga ideali historik për bashkimin e Kosovës me Rep. e Shqipërisë dhe, në vend të kësaj, pranimin e një shtet të pavarur të hapur më shumë nga Serbia dhe të mbyllur tërësisht kundrejt Rep. së Shqipërisë.

  Me aktin e pavarësisë, udhëheqja politike e Kosovës asokohe ka pranuar të ...

 • Çfarë mendonte Stalini për shqiptarët? Ja dialogu i tij me Kardelin!

  16 Shtator, 2015

  STALINIDialogjet e mëposhtme janë nga bisedat zyrtare të protokollit më të lartë të zhvilluara në Kremlin në zyrën e Stalinit.

   

  Ajo është regjistruar gjatë takimit zyrtar të vizitës në prill 1947 së delegacionit të nivelit të lartë të Jugosllavisë nën drejtimin e numrit dy të saj Eduard Kardel, Ministrit të Jashtëm jugosllav Simic dhe Ambasadorit jugosllav në Moskë V. Popovic.

  Dialogu ...

 • Marrëveshja që i rrëmben Kosovës 30 për qind të territorit

  1 Shtator, 2015


  flamuj-serbe-mitrovica

  Lëvizja Vetëvendosje kritikon marrëveshjen e arritur mes Prishtinës dhe Beogradit në Vjenë: Shtet brenda shtetit, po i merr Kosovës 10 komuna, me 74 mijë banorë

  Marrëveshja për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë ka ngjallur debat mes forcave politike, për shkak të paqartësive të vetë marrëveshjes, por edhe rreziqet që mund t’i vijnë Kosovës pas ...

 • Kurti: Zajednicën e mundësuan Zajednica e vëllezërve të Thaçit me djemtë e Isës

  27 Gusht, 2015

  albin kurti + thaciIsh – kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, njëherit deputet i Vetëvendosjes ka reaguar ndaj deklaratës së zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi, për mbrojtjen që i ka bërë Isa Mustafës.

  Kurti, thotë se Thaçi e pranoi Zajednicën me Serbinë dhe u solidarizua me pronarin e rançit në Prapashticë.

  “Për qytetarët e Republikës, liria është pushtet. Për ...

 • Ja marrëveshja për Asociacionin

  26 Gusht, 2015

  Bruksel mbledhja rkQeveria e Kosovës ka dërguar marrëveshjen e plotë të arritur në Bruksel në mes të Kosovës dhe Serbisë për themelimin e asociacionit serb, ku thuhet se Qeveria e Kosovës do të aprovojë një dekret drejtpërdrejtë të aplikueshëm, i cili do të shqyrtohet nga Gjykata Kushtetuese.

  Asociacioni/Bashkësia e komunave me shumicë serbe në Kosovë – ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"