ANALIZA

 • Komenti im analizës së Aurel Dasaretit: “Gjendemi në kurthin e qoftëlargut?”

  13 Dhjetor, 2014

  Nga Bejtullah Sadiku, mësues i Shkollës Shqipe në Gjermani I nderuar zotëri Aurel Dasareti,

  Shkrimet / Analizat e Juaja gjithmonë kanë qenë dhe janë në përputhshmëri të kërkesave dhe proceseve shoqërore të shqiptarëve se si të punohet, si të veprohet dhe cilat janë rrugët dhe format e veprimit për ardhmërinë ma të mirë, më të lumtur, e cila akoma mungon në shumëçka dhe atë, në të drejtat politike, ekonomike dhe kombëtare, ...

 • Kina bën gati miliarda dollarë për Europën Lindore

  12 Dhjetor, 2014

  Shefi i qeverisë kineze Li Keqiang do të zhvillojë një samit me 16 homologë nga Europa Lindore e Juglindore. Për shkak se ai sjell para për investime, shtetet rrinë në rradhë për projektin “Rruga e re e mëndafshit’.Në të ashtuquajturin Samiti 16+1 të shefit të qeverisë kineze Li Keqiang me 16 homologë të tij nga Europa Lindore dhe Juglindore të gjithë presin investime të mëdha nga Pekini. Para takimit të ...

 • Gjendemi në kurthin e qoftëlargut?

  12 Dhjetor, 2014

  Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au)

  “Ndjenja Kombëtare mblidhet në mendje,” – më tha nëna ime (psikiatër) kur isha fëmijë. “Mendja e shqiptarit është krejtësisht e sheshtë. Kjo është arsyeja pse ata nuk kanë ndjenjën kombëtare. Në kthim, ata kanë patriotizëm për katundin e tyre”, – vazhdoi babai im (psikolog).Fuqitë koloniale dhe pushtuesit kanë treguar gjithmonë një aftësi të veçantë për të nxitur ngatërresa në mes individëve dhe ...

 • Lëvizja VETËVENDOSJE! në konferencën për shtyp mbajtur më 10 dhjetor 2014

  10 Dhjetor, 2014

  Dje u votua Kabineti Qeveritar pa folur asnjëri prej ministrave, pa folur Isa Mustafa për asnjërin prej tyre, përveçse ua tha emrat, dhe pa folur deputetët se çfarë mendojnë për ta. Në fakt i vetmi ministër për të cilin Mustafa foli më gjatë se sa emri dhe mbiemri i tij, ishte Aleksandër Jabllanoviçi, për të cilin tha se më nuk është deputet në Kuvendin e Republikës së Serbisë.Në vazhdimin e ...

 • Shfarosni shqiptarët! Ja platformat e fqinjëve…

  10 Dhjetor, 2014

  Sot jemi fqinjë dhe në marrëdhënie të mira bilaterale, madje në angazhime të përbashkëta në forume ndërkombëtare, por s’duhet të harrojmë kurrë se në 200-vitet e fundit, na kanë vrarë, prerë, varur, e përdhunuar sistematikisht. Këta janë serbët dhe grekët fqinjë, por edhe italianët e turqit. E megjithatë, shqiptarët kanë mbijetuar dhe ky është shërbimi më i madh që fati i ka bërë këtij kombi të vogël me destin heroik…Spastrimet ...

 • MË KA PAS THANË NJË PLAK!

  8 Dhjetor, 2014

  Nga Zeqir Lushaj
  -Në 28 vjetorin e ndarjes nga jeta të babait tim-Më ka pas thanë një plak i vjetër,
  -Po shkon në shkollë? -Udhë e mbarë bir!
  Ne mbetëm të verbër me sy në ball,
  Ju, duhet të baheni djem të mirë.
  Më ka pas thanë një plak i motshëm,
  – Mësoje mirë lapsin, – djalo!
  Po deshe maja të mos i thyhet,
  Si ruhen delet mos harro!
  Kur ...

 • Associated Press: Në Serbi po ringjallet Millosheviçi

  4 Dhjetor, 2014

  Agjencia e lajmeve “Associated Press” shkruan se ka shqetësime se Serbia po i “kthehet sundimit të hekurt të nacionalizmit”. “Gjuha e urrejtjes është në rritje. Propaganda anti-perëndimore mbush valët ajrore. Gazetarët liberalë hiqen nga puna. Nacionalistët flasin për ripërcaktim kufijsh në Ballkan. Vrasjet në stilin e mafias, diçka me të cilën njihen vitet e pushtetit të Sllobodan Milosheviçit, po rikthehen. Derisa Rusia dhe Perëndimi përplasen për Ukrainën, Serbia po ...

 • Partizanët e Qeverisë dhe të pushkatuarit e Bashkisë

  2 Dhjetor, 2014

  Nga Kolec TraboiniËshtë për të ardhur keq në këtë dualitet tashmë çerek shekullor që na shfaqet edhe këto ditët e fundit të nëntorit, ku njëra palë e politikes konfliktuale feston 70 vjetorin e çlirimit, ndërkaq pala tjetër që në vend të opozitës ka zgjedhur bojkotin, e kjo e fundit pra radhit emrat e fotot e të pushkatuarve në një tabelë të madhe elektronike, fare pranë e përballë njëra-tjetrës në qendër ...

 • JETË TË GJATË FLAMUR E SHQIPE

  28 Nentor, 2014

  Nga ZEQIR LUSHAJ Në ballë të Arbrit ndritë përjetë,
  Data e kuqe njëzetetetë (28),
  E Nëntorit të historisë,
  Dita e madhe, e Pamvarësisë,
  Shumë nderim, gjithmonë kësaj dite,
  Jetë të gjatë, Flamur e Shqipe.

  Ooo…Flamuri i Atdheut,
  Prush, i zemrës së Skënderbeut.
  Kur t’valvite, Ty flladi i malit,
  Shohim dorën e Ismail Qemalit,
  Vetimë, penda e Naimit,
  Flakë, naganti i Boletinit.

  Gjithë shqiptartë – zemërliri
  Nëpër breza t’majtën n’gji,
  Zemrat gjakun ta ...

 • Të rrethuar nga gënjeshtarët

  28 Nentor, 2014

  Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au)

  Kur dikujt i është dhënë besim dhe pushtet në mënyrë të tillë ku lindin mundësitë dhe joshjet, ndërsa rreziku për marrje në përgjegjësi fundoset, atëherë rritet gjithashtu rreziku i shpërdorimit të detyrës.Liderët që gënjejnë

  Liderët shqiptarë gënjejnë, për njëri-tjetrin dhe për mjedisin e tyre. A është e arsyeshme të pritet ndonjë gjë tjetër?

  Politikani shqipfolës udhëhiqet gjithnjë nga pasioni që është i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"